لیست پرونده ها
دست در دست دوست
این پرونده خبری به انگیزه بزرگداشت هفته کتاب و کتاب‌خوانی و با عنوان «دست در دست دوست» ایجاد شده است. در این مجال بنا داریم در گفتگو با اهل خرد و آگاهی در حوزه کتاب به چند و چون این حوزه فرهنگی بپردازیم. امید که پنجره‌ای کوچک به سوی نور گشوده شود.
حال خوش خواندن؛

رئیس سازمان انرژی اتمی چه کتاب‌هایی می‌خواند؟+ فیلم

گروه ادب ــ رئیس سازمان انرژی اتمی درباره موضوع کتاب‌هایی که می‌خواند گفت: کتاب‌هایی که می‌خوانم از آن دست آثاری نیست که شما انتظار دارید و عمده زمان مطالعه‌ام صرف موضوعات تخصصی می‌شود.
گزارش ایکنا از بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی؛

طیبی: برخورد با کار نیابتی در علم/ به جای دعواهای سیاسی در مصالح ملی توافق کنیم

گروه ادب ــ رئیس جهاددانشگاهی در مراسم اختتامیه بیست‌وپنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی گفت: متأسفانه چندین سال است که یک روند نادرست به‌عنوان مقاله‌نویسی و پایان‌نامه نویسی توسط مؤسسات و افراد در کشور رایج شده که باید با این مسئله برخورد شود.

جشنواره کتاب سال دانشجویی برگزیدگان خود را شناخت

گروه ادب ــ برگزیدگان و شایستگان تقدیر بیست و پنجمین دوره جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی معرفی شدند.
مدیرعامل باغ کتاب خبر داد:

عرضه ویژه کتاب‌های دینی و قرآنی به مناسبت تقارن هفته کتاب و هفته وحدت

گروه ادب ــ باغ کتاب به منظور سهولت در دسترسی مراجعان به کتاب‌های دینی و قرآنی به ویژه کتاب‌هایی که به سیره نبوی اختصاص دارد و همزمان با تقارن هفته وحدت و هفته کتاب تمامی عناوین مرتبط را از ناشران تحویل گرفته و در یک بخش ویژه متمرکز کرده است.
زائری در گفتگو با ایکنا مطرح کرد:

باید و نباید‌های محاسبه قرائت قرآن در سرانه مطالعه/ منطق بازار نشر نیازمند تحلیل است

گروه ادب ــ حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، پژوهشگر و نویسنده گفت: قاعده عرضه و تقاضا در بازار نشر هم صادق است بنابراین نیاز است منطق حاکم بر بازار نشر تحلیل شود و به گمان من خواسته مخاطبان و مطالبه عمومی نقش پررنگ‌تری در این زمینه دارد.
معرفی و نقد 4 کتاب جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات؛

آزاد ارمکی: مردم‌شناسانی در ایران وجود دارند که خائن‌اند/مشاهده اتفاقات خوب در حوزه ترجمه

گروه ادب ــ باید به این نکته توجه داشت که شمارش عناصر فرهنگی به معنای تعریف فرهنگ ایرانی نیست و بسیار متأسف هستم که مردم‌شناسانی در ایران وجود دارند که خائن هستند، زیرا زندگی را از مطالعات فرهنگی خارج کرده‌اند.
حال خوش خواندن؛

شهرام‌نیا: قرآن‌خوانی را تا حد یک کتاب معمولی تنزل ندهیم

گروه ادب ــ جامعه ایرانی در شرایط کنونی بیش از استانداردهای جهانی از فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و مطالعه سطحی در آن وقت صرف می‌کنند و طبق برخی آمارهای غیررسمی حدود 5 ساعت از وقت جوانان ما در طول یک شبانه‌روز صرف فعالیت در فضای مجازی می‌شود.
در نشست «آسیب‌شناسی نقد ترجمه مطرح شد؛

طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

گروه ادب ــ نقد و آموزش ترجمه در ایران به مناسبت زادروز زنده‌یاد طاهره صفارزاده همزمان با هفته کتاب آسیب‌شناسی شد.
حال خوش خواندن؛

جوادی: اهالی کتاب و رسانه، هر دو در یک جبهه هستند/کمک رسانه به حوزه کتاب برای رفع ایرادات

گروه ادب ــ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اهالی کتاب و اهالی رسانه هر دو در یک جبهه هستند و طبق توصیه‌های دین مبین اسلام که بهترین دوست را فردی می‌داند که همنوعش را مرتب به ایراداتی متذکر شود و درصدد اصلاح او برآید لذا اهالی رسانه نیز می‌توانند اهالی کتاب را کمک کنند تا به رفع ایرادات و نواقص حوزه کتاب پرداخته و در آن کوشا باشند.
در نشست هماندیشی مطرح شد؛

تشخیص سره از ناسره با استانداردسازی کتاب کودک

گروه ادب ــ دبیر بیست‌و‌ششمین دوره هفته کتاب در اولین نشست «هم‌اندیشی بررسی ضرورت تدوین مبانی استانداردسازی کتاب کودک» گفت: با برگزاری چنین نشست‌هایی قصد داریم تمامی سازمان‌های مربوط را برای ضرورت یا عدم ضرورت استانداردسازی وارد گفت‌وگو و تعامل کنیم.
حال خوش خواندن؛

دفتر نشر فرهنگ اسلامی؛ از شهید باهنر تا چاپ کتاب دینی مدارس پهلوی

گروه ادب ــ دفتر نشر فرهنگ اسلامی با بنیانگذاری شهید باهنر کار خود را از حدود چهل سال قبل آغاز کرد و منشأ آثار بسیاری در حوزه نشر فرهنگ دینی و اسلامی بوده است.

افتتاح دو نمایشگاه استانی در چهارمین روز هفته کتاب

گروه ادب ــ دو نمایشگاه استانی به‌صورت همزمان در چهارمین روز از بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در گیلان و لرستان افتتاح می‌شود.
حال خوش خواندن؛

گذر از سنت به مدرنیته؛ عامل مطالعه اندک

گروه ادب ــ یک نویسنده ادبیات کودک و نوجوان گفت: جامعه ایرانی در حال گذر از فضای سنتی به سمت مدرنیته است و با ورود رسانه‌های جدید و شبکه‌های اجتماعی گرایش مردم به مطالعه کم شده و نیاز است در این زمینه برنامه‌ریزی و مدیریت جدی صورت گیرد.

برگزیده کتابخانه‌های عمومی کشور معرفی و تقدیر شدند

گروه ادب ــ در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مسئولان کتابخانه‌های برگزیده، کتابداران برتر و استان‌های برتر در حوزه انجمن‌ها با حضور دبیرکل نهاد، تجلیل شدند.
حال خوش خواندن؛

مختارپور: کتابخانه‌های عمومی به مراکز فرهنگی اجتماعی مؤثر تبدیل می‌شوند

گروه ادب ــ دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابخانه‌های عمومی در آینده نزدیک به مراکز فرهنگی اجتماعی مؤثر در راستای ارتقای سلامت اجتماعی تبدیل خواهند شد.
حال خوش خواندن؛

مدیران موفق، کتابخوان‌ها و قصه‌گوهای خوبی هستند/ گردآوری ظرایف قرآنی در تفسیر المیزان

گروه ادب ــ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در آئین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: مدیران موفق، مدیران راهبردی و الهام بخش، کتابخوان‌ها و قصه‌گوهای خوبی هستند.
وزیر ارشاد اظهار کرد:

ظرفیت بی‌نظیر کتابخانه برای ارتقای جامعه

گروه ادب ــ وزیر ارشاد در پیامی به مراسم بزرگداشت کتاب،کتابخوانی و کتابدار گفت: کتابخانه یکی از مهم‌ترین نهادهای جامعه امروزی است که ظرفیت‌های بی‌نظیری برای ارتقای جامعه، تدوین برنامه‌های آینده و حل مسائل آن دارد.
حال خوش خواندن؛

جشن کتاب با طعم گرانی/ جایگاه «قرآن» در هفته کتاب کجاست؟

گروه ادب ــ امروز 24 آبان ماه نخستین روز از هفته کتاب و کتابخوانی است؛ جشن کتاب در حالی در سراسر کشور آغاز شد که درد و رنج‌ ناشران در روزهای گرانی و نبود کاغذ همچنان پابرجاست.

تفاهم‌نامه خانه کتاب و شهرداری تهران برای توسعه کتابخوانی امضا شد

گروه ادب ــ تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خانه کتاب در راستای توسعه کتابخوانی به امضای سعید اوحدی و نیکنام حسینی‌پور، رؤسای این دو مجموعه، رسید.
محسن چینی‌فروشان تاکید کرد:

تأسیس دفتر نشر فرهنگ اسلامی؛ گامی در جهت مبارزه فرهنگی با رژیم پهلوی

گروه ادب ــ محسن چینی‌فروشان در آیین بزرگ‌داشت دفتر نشر فرهنگ اسلامی،‌ تأسیس این انتشارات در دوران استبداد سیاسی و فرهنگی رژیم پهلوی را اقدامی در جهت مبارزه فرهنگی با نظام ستم‌شاهی برشمرد.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد:

کتاب کاغذی در فرهنگ مطالعه جایگزینی ندارد/ لزوم ایجاد کرسی‌های نقد و تحلیل کتاب‌های دینی و قرآنی

گروه ادب ــ حاکم شدن اشکال گوناگون عرضه مکتوبات همچون کتاب الکترونیک موجی است که کشور ما نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها آن را پشت سر خواهد گذاشت و در فرهنگ مطالعه و افزایش سرانه کتاب چاپی هیچ جایگزینی ندارد.
در مراسم رونمایی از کتاب «رسوم دارالخلافه» عنوان شد؛

نقش عنصر ایرانی در خلافت اسلامی/ شفیعی کدکنی؛ رابط «سنت و تجدد» و «شعر و سیاست»

گروه ادب ــ مراسم رونمایی از کتاب «رسوم دارالخلافه؛ نقش آئین‌های ایرانی در نظام خلافت اسلامی» در کتابخانه ملی برگزار شد که طی آن از مقام علمی محمدرضا شفیعی کدکنی؛ نگارنده کتاب نیز تجلیل به عمل آمد.

پنجمین پویش کتاب‌گردی آغاز شد

گروه ادب ــ پنجمین دوره مراسم پویش کتاب‌گردی با شعار «من هم می‌آیم» از اولین ساعات صبح پنجشنبه یکم آذر آغاز شد.
مشاور وزیر ارشاد:

جای خالی خوانش کتاب برای کودکان/ آماری از مطالعه کودکان نداریم

گروه ادب ــ مشاور وزیر ارشاد گفت: جای خوانش کتاب برای کودکان خالی است در حالی که این امر می‌تواند آن‌ها را به کتاب علاقه‌مند کند و لذت کتابخوانی را به آن‌ها بچشاند.
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی؛

نماهنگ/ «قاصدک» با اجرای گروه سرود وصال

گروه چندرسانه ای ــ مرکز آوای انقلاب اسلامی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، نماهنگ «قاصدک» را با اجرای گروه سرود وصال منتشر کرد. امید روشن‌بین آهنگساز، بنفشه رسولیان شاعر و سیدمهدی حسینی گارکردانی این اثر را برعهده داشته‌اند.
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی؛

فیلم کوتاه/ شما چند دقیقه وقت دارید؟

گروه چندرسانه ای ــ خانواده هنری - تبلیغی عقیق، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، فیلم کوتاه «شما چند دقیقه وقت دارید؟» را منتشر کرد. این فیلم کوتاه محصول خانه فیلم داستانی با نویسندگی و کارگردانی اسماعیل عظیمی است.
علیرضا مختارپور در گفت‌وگو با ایکنا:

اهدای جایزه هدهد به نویسندگان پرمخاطب/ برنامه‌ای برای کتاب‌نخوان‌ها نداریم

گروه ادب ــ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: با آغاز طرح جایزه «هدهد»، مخاطبان کودک و نوجوان به نویسندگان پرمخاطب این جایزه را اهدا خواهند کرد. این جایزه همزمان با هفته کتاب آغاز شده است.
کاراندیش تأکید کرد:

تشکیل 8 هزار باشگاه کتاب در کشور

گروه فرهنگی ـ معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تصویب بودجه کل کشور برای سال آینده در آینده نزدیک تأکید کرد که از همه مسئولان می‌خواهم که در فصل بودجه به بخش فرهنگ توجه ویژه‌ای داشته باشند.

جای خالی رمان‌های دینی در کتابخانه کودک و نوجوان

گروه اجتماعی - با وجود آثار خوبی که در زمینه کتاب‌های دینی کودکان و نوجوانان تولید شده است ولی به نظر می‌رسد همچنان جای خالی رمان‌های دینی در کتابخانه کودکان و نوجوانان به چشم می‌خورد.
حجت‌الاسلام زائری:

کتابخوانی مسئله‌ای در قواره سیاست‌های کلان/ ناچاریم سیاست‌های ممیزی را تغییر دهیم

گروه ادب ــ یک نویسنده و پژوهشگر فرهنگی گفت: مشکل کتاب جدی‌تر از آن است که با یک اقدام وزارت ارشاد در برهه‌ای خاص از سال اتفاق خوبی در آن رخ دهد. این مسئله باید در حد و اندازه سیاست‌های کلان دنبال شود و نهادهای فرادستی به شکل جدی و قاطع آن را دنبال کنند.
دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:

نیازمند بازتعریف دقیقی از کتاب و سرانه مطالعه هستیم/ قرآن‌خوانی بدون تأمل مطالعه نیست

گروه ادب ــ دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تأکید بر اینکه نیازمند بازتعریف دقیق و مشخصی از کتاب و کتابخوانی هستیم، گفت: قرآن‌خوانی و ادعیه‌خوانی بدون تأمل مطالعه محسوب نمی‌شود.