رژه نیروهای مسلح در بیرجند

رژه نیروهای مسلح در بیرجند

مراسم رژه نیروهای مسلح شنبه - ۳۱ شهریور همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، در بیرجند برگزار شد.
آیین نخل گردانی در روز عاشورا در روستای درخش

آیین نخل گردانی در روز عاشورا در روستای درخش

نخل گردانی از جمله آداب مرسوم عاشورا در شهرستان های خراسان جنوبی بوده که به معنای تشییع پیکر پاک سرور شهیدان در روز عاشورا است
آیین سنتی بیل زنی در عاشورای حسینی /خوسف بیرجند

آیین سنتی بیل زنی در عاشورای حسینی /خوسف بیرجند

بیل‌زنی، میراث معنوی مردم خوسف است که در ظهر عاشورا بر پا می‌شود. آیین سنتی بیل‌زنی نماد تدفین شهدای کربلا است و بصیرت دینی و معرفت حسینی مردم در مقابل طاغوتیان زمان را به نمایش می‌گذارد. بیل‌ها ابزار کشاورزان برای جهاد با یزیدیان و طاغوت‌های زمان است و این آیین مذهبی هرساله با شکوه خاصی برگزار می‌شود. مراسم بیل‌زنی به شماره ۵۰۸ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
مراسم هفت منبر در بیرجند

مراسم هفت منبر در بیرجند

مراسم هفت منبر در بیرجند یکی از آیین های خاص و کم نظیر ماه محرم به شمار می رود که در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است. ˈهفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که در عصر تاسوعا توسط زنان برگزار می شود. در این مراسم بانوان با روشن کردن هفت شمع در هفت منبر، مسجد و حسینیه در آن شرکت می کنند. بانوان شرکت کننده در این مراسم پس از نیت کردن، شمعی را درون سینی و کنار این منابر روشن کرده و نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول درون تشتی ریخته و برای روشن کردن شمعی دیگر به یکی دیگر از این مساجد می روند.
مراسم تشییع پیکر شهید احمدعلی لکزایی

مراسم تشییع پیکر شهید احمدعلی لکزایی

شهید «احمدعلی لکزایی» شهیدی از بیرجند است که در سال ۶۴ شهید شد و اکنون پس از ۳۳ سال، شناسایی و به میهن بازگشت. پیکر این شهید تازه تفحص شده عصر دوشنبه ۲۶ شهریور ماه همزمان با هفتم ماه محرم بر روی دستان مردم شهیدپرور بیرجند تشییع شد.
بازگشت شهید گمنام پس از 33 سال به خانه

بازگشت شهید گمنام پس از 33 سال به خانه

شهید «احمدعلی لکزایی» شهیدی از بیرجند است که در سال 64 شهید و به عنوان شهید جاویدالاثر شناخته شد که از طریق آزمایش DNA و پلاک هویت شناسایی و در روز ششم محرم امسال پس از 33 سال به آغوش میهن بازگشت.
آیین سنتی علم بندان در روستای درخش

آیین سنتی علم بندان در روستای درخش

علم‌ بندان مراسمی است که در روز چهارم محرم‌ انجام می‌ شود، به گونه ‌ای که علم بندها در مسجد جامع درخش از توابع بیرجند گرد هم می ‌آیند و علم‌ها را گرفته و تا عصر عاشورا همراه عزاداران در مراسم حمل می ‌کنند. هرکدام از علم‌ها به نام یکی از ائمه اطهار (ع) نامگذاری و برپا می‌ شود و به این ترتیب ۱۲ علم به نام ۱۲ امام، و دو علم به نام حضرت فاطمه زهرا(س) و قمر بنی ‌هاشم حضرت ابوالفضل العباس(ع) در مراسمی خاص با پارچه‌ هایی به رنگ‌های مختلف پوشانده می ‌شود. "علم" از مهم‌ ترین و اصیل‌ ترین علائم عزاداری است و مردم برای آن احترام زیادی قائل هستند به طوری که وقتی علم‌ ها را می ‌بندند انگار که دوباره با آن جان می ‌گیرند و هرگز به علم پشت نمی ‌کنند.
خدمت حسینی در میان شعله‌های گرم

خدمت حسینی در میان شعله‌های گرم

یکی از شاخص‌ترین مراسم تاسوعا و عاشورا در خراسان‌جنوبی، طبخ غذاهای نذری است که در طول زمان تغییرات زیادی را داشته است. هیئت ابوالفضلی بیرجند یکی از هیئت‌هایی بزرگ عزاداری محسوب می‌شود که در آشپزخانه آن، هر ساله میزبان و پذیرای سیل عظیمی از عزاداران حسینی است. در آشپزخانه این هیئت، در ایام عزاداری امام حسین(ع)، روزانه بیش از ۱۰ هزار غذا برای عزاداران اباعبدالله(ع) پخت می‌‌شود و اعضای این هیئت با عشق تمام به عاشقان امام حسین(ع) خدمت می‌کنند.
آئین تعزیه خوانی در خراسان جنوبی

آئین تعزیه خوانی در خراسان جنوبی

تعزیه‌خوانی از جمله مراسمی است که همزمان با ماه محرم برپا می شود و این مراسم در خراسان جنوبی در قالب سوگواره تعزیه برگزار می‌شود. تعزیه یا شبیه‌خوانی نمایشی است که در آن یکی از وقایع کربلا به صورت نمایش اجرا می‌شود.
کاروان نمادین نینوا در بیرجند

کاروان نمادین نینوا در بیرجند

کاروان نمادین نینوا در ماه محرم در خیابان های شهر بیرجند با بیش از 200 نفر حرکت می کند. ایجاد حال و هوای ماه محرم در شهر و فضای حزن‌انگیز و ترویج سنت اهل بیت(ع) از اهداف برگزاری این کاروان است.
1