موزه ملی ملک از قاب ایکنا

موزه ملی ملک از قاب ایکنا

حاج حسین ملک، تاجر، واقف بزرگ و دوستدار فرهنگ و هنر ایران زمین کتابخانه و موزه ملی ملک را از حدود سال ۱۲۷۸ خورشیدی در مشهد مقدس بنیانگذاری کرد و پس از مدتی این مجموعه را به خانه پدری خود در بازار بین‌الحرمین تهران منتقل کرد تا در اختیار اهل فضل و دانش قرار گیرد. سپس در سال ۱۳۱۶ براساس وقف نامه‌ای آن را تقدیم آستان مقدس امام رضا(ع) نمود. موزه ملی ملک از ۶ مجموعه سکه، آثار هنری، لاکی، فرش، تمبر، تابلوهای نقاشی. آثارنفیس خوشنویسی و هزاران نسخه خطی نفیس یا چاپ سنگی به ویژه قرآن کریم تشکیل شده است. بنای این موزه در مجموعه فرهنگی میدان مشق تهران هر روزه پذیرای علاقه مندان فرهنگ، هنر و تاریخ این مرز و بوم است.
اندیکا، شگفتی در دل کوه

اندیکا، شگفتی در دل کوه

شهرستان اندیکا یکی از شهرستان‌های بختیاری‌نشین استان خوزستان است. این شهرستان در شمال شرقی این استان قرار دارد. مردم شهرستان اندیکا به زبان لری بختیاری تکلم می‌کنند. در گذشته در گویش محلی آن را اندکو (اندی+کوه) می‌گفتند که اندی در زبان پارسی به معنای شگفتی و «کو» همان «کوه» است یعنی سرزمین کوه‌های شگفت.
باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. در این باغ، در سال ۱۸۵۲ میلادی امیرکبیر به دستور ناصرالدین شاه قاجار به قتل می‌رسد. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برج‌های استوانه شکل محصور شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
خانه و موزه مقدم

خانه و موزه مقدم

موزه مقدم از جمله خانه‌های مجلل دوران قاجار و متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک بوده است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام‌های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت‌های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است. محسن برادر کوچکتر پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی در سال 1315 ه.ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه مقدم فعلی ساکن شد. محسن مقدم از بنیان‌گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه بود. نشان دانشگاه تهران را که او با الهام از تاریخ و فرهنگ کهن ایران طراحی کرده‌است، علی‌رغم همه تحولات دهه‌های اخیر، هنوز هم بر سردر دانشگاه باقی است.
یار مهربان، دانشگاهی واقعى

یار مهربان، دانشگاهی واقعى

مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی-خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور با موضوعیت نسخه‌های خطی در تهران است. این مرکز فرهنگی در سال ۱۳۱۶ توسط حسین‌آقا ملک تأسیس شد و به همراه املاک و مستغلات وقف آستان قدس رضوی شد. ملک در تیر‌ماه ۱۳۲۳ قطعه زمین بزرگی در باغ ملی‌تهران را برای ساختمان جدید کتابخانه و موزه وقف کرد. احداث ساختمان جدید کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۶۴ آغاز شد و در ۱۳۷۵ به پایان رسید.
برداشت زعفران در تربت حیدریه

برداشت زعفران در تربت حیدریه

هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح‌ها را در زمین‌های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت جام، خواف، گناباد و... برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
پاییزِ عاشق

پاییزِ عاشق

روستای هرانده، با طبیعت بکر، کوچه‌ باغ‌های دیدنی و نهرها و رودخانه‌های پر از آبی که دارد، به فاصله مناسبی از تهران قرار گرفته است. با کمی کوهپیمایی از این روستا نیز می‌توان به غار باستانی و شگفت‌انگیز بورنیک رسید. موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های طبیعی این روستا آن را در زمره یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعت گردی قرار داده است.
پاییز در جاغرق

پاییز در جاغرق

جاغَرْق روستایی ییلاقی در دهستان جاغرق بخش طرقبه شهرستان بینالود استان خراسان رضوی است که در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده‌است. جاغرق دارای آب و هوایی کوهستانی بوده و دارای باغ‌های میوه و دره‌های سرسبز و پرآب است. در این منطقه اقامت‌گاه‌ها و رستوران‌هایی برای گردشگران ایجاد گردیده که با آغاز فصل پاییز چهره‌ زیبایی به خود گرفته و پذیرای گردشگران زیادی است.
ثروتی از جنس طبیعت

ثروتی از جنس طبیعت

با دورشدن از شهر سوادکوه و پشت‌سر گذاشتن جاده به روستایی به نام سنگده می‌رسیم که در سایه سار قله خرونرو قرار دارد و یکی از زیباترین و ارزشمندترین جاذبه های طبیعی ایران را در خود جای داده است. جنگل راش یا مرسی‌سی شما را به قدم زدن در مسیری رویایی و لذت بردن از چشم اندازهای کم نظیر دعوت می‌کند. این جنگل یکی از شاخص‌ترین منابع درخت راش می‌باشد که در مناطق کم ارتفاع شمال کشور بسیار نادر و کمیاب است.
باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به وسعت ۱۴۵هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه البرز در اراضی چیتگر واقع است. عملیات طراحی و احداث این باغ از سال ۱۳۴۸ توسط کارشناسان ایرانی و با همکاری تعدادی از کارشناسان خارجی آغاز شد. در طرح جامع ایجاد رویشگاه‌های نمونه، که نشان دهنده مناطق رویشی مختلف ایران و جهان باشند مورد توجه بوده است. هم چنین تعدادی کلکسیون موضوعی با اهداف آموزشی و پژوهشی و نمایشی برای باغ طراحی شده است. از رویشگاه‌های طراحی شده ۷ رویشگاه مربوط به ایران و ۶ رویشگاه مربوط به جهان و ۸ کلکسیون و باغ موضوعی است.
1