کد خبر: 2971495
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۲:۰۶
آیت الله سیدان؛
استاد برجسته حوزه علمیه گفت: برنامه های تعظیم شعائر، آثار بسیار مهم و اثرگذاری در جهت خیر، سعادت و نجات جامعه دارد.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، آیت‌الله سید جعفر سیدان، استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه برنامه های تعظیم شعائر، آثار بسیار مهم و اثرگذاری در جهت خیر، سعادت و نجات جامعه دارد، افزود: هرچه آحاد جامعه، در ارتباط با شخصیت های الهی علاقه بیشتر پیدا کنند که یکی از آثار تعظیم شعائر است، ارتباط با بیانات و فرمایشات ائمه اطهار(ع) و اهل بیت (ع) نیز با سهولت بیشتر انجام می گیرد.

وی عنوان کرد: مسئله تعظیم شعائر، مسئله ای بسیار مهم است که می تواند نقش قوی در راه ساخت جامعه در مسیر عقل و تعامل باشد؛ امید است همه کسانی که در این امر خیر، در فعالیت هستند، خداوند کمک و دستگیرشان باشد و با همتی که دارند مورد عنایت خداوند متعال قرار گیرند.

عالی ترین معارف توحیدی در خطبه فدکیه

این استاد برجسته حوزه علمیه ابراز کرد: اساس خطبه فدکیه، مسئله فدک بوده است با این وجود، عالی ترین فرازهایی که معارف توحیدی را می رساند در این خطبه آمده، در رابطه با مسئله نبوت، امامت، احکام اسلام، فلسفه احکام، بخش عظیمی از این خطبه را به خود اختصاص داده است و قاریان این خطبه به هر قسمتی که نظر بیاندازند درسی فرا خواهند گرفت.

وی بیان کرد: بسیاری بر این عقیده اند که اساس ارائه خطبه فدکیه، مسئله فدک بوده است با این وجود این خطبه برای احقاق حق و دفع ظلم به عنوان دفاع، از جهات معنوی و آنچه به عنوان راه در مسیر سعادت هست، مورد توجه قرار دارد.

آیت الله سیدان افزود: در ممصالح احکام، از جملاتی که حضرت فرمودند: «والامر بالمعروف و نهی عن المنکر، مصلحة للعامه»؛ امر به معروف و نهی از منکر را خداوند وسیله اصلاح عموم مردم قرار داده است، این آموزه ای است که حضرت فاطمه در خطبه به ما نشان داده اند.

خطبه فدکیه، مشعلی برای هدایت انسان ها در طول تاریخ

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، مقدمه ای بر خطبه فدکیه دارند که این امر نشان دهنده اهتمام ایشان است، عنوان کرد:این خطبه مشعلی است برای نشان دادن مسیر حق که حضرت زهرا (س) برای هدایت انسان ها در تاریخ قرار داده اند.

این استاد برجسته حوزه افزود: مردم باید هرچه بیشتر حضورشان را در روز شهادت حضرت فاطمه(س) پررنگ تر کنند و به علاوه آن که گروه ها و دسته های مختلف که در زمان های گوناگون برنامه ای را انجام می دهند، سعی کنند در این برنامه به طور اخص شرکت کنند زیرا وقتی بناست اجتماع بزرگی از تمام قشرها تشکیل شود، چنین اجتماعی آثاری دارد که دیگر اجتماع ها چنین تأثیری ندارد.

وی با تأکید بر اینکه ارادت مردم به ائمه معصومین(ع) دستمایه انقلاب اسلامی است که به پیروزی این نهضت منجر شد، بیان کرد: امیدواریم خداوند هرچه بیشتر نظام اسلامی را  در مسیر ترویج آموزه های ائمه اطهار(ع) قرار دهد و این در حالی است که به لطف خدا، تعظیم شعائر هر ساله  با کمیتی بیشتر و کیفیتی بالاتر انجام شده و امیدواریم همپنان این کمیت و کیفیت رو به رشد باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: