کد خبر: 3323234
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۵
گروه بین‌الملل: آیت‌الله سید محمدباقر موسوی المهری، از علمای برجسته کویت، نماینده مراجع تقلید و امام جماعت مسجد امام علی(ع)، عصر دیروز، ۱۳ تیرماه، بر اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه خبری شبکه «العالم»، آیت‌الله المهری، نماینده شمار زیادی از مراجع تقلید شیعه بود و به همین علت به نماینده مراجع در کویت ملقب شده بود.
وی از شاگردان آیت‌الله سید ابوالقاسم خویی و آیت‌الله سید محمدباقر صدر در حوزه علمیه نجف اشرف بود و امامت مسجد امام علی (ع) منطقه العمریه، ریاست کمیته روابط اسلامی ـ مسیحی و دبیرکلی جمعیت علمای شیعه کویت را به عهده داشت.
آیت‌الله سید محمدباقر موسوی المهری، از روحانیون فعال و از مدافعان حقوق شیعیان در کویت بود که عصر دیروز در سن 66 سالگی درگذشت.
وی به صورت مستمر با مراجع عظام تقلید در قم و نجف و همچنین بیت مقام معظم رهبری در ارتباط بود و یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های علمی و سیاسی کویت به شمار می‌آمد و مواضع این روحانی برجسته همیشه مورد توجه مردم و مسئولین کویت بود.
مرحوم آیت‌الله المهری همواره از طرفداران همزیستی مسالمت‌آمیز و تقریب مذاهب اسلامی بود و تألیفات متعددی را در مورد مناسک حج و امور فقهی اسلامی در کارنامه خود ثبت کرد.
آن مرحوم در سال 1367 ه.ق در نجف اشرف متولد شد. پدرشان حضرت آیت‌الله العظمی سید عباس مُهری از علمای بزرگ ومجتهدین مطرح حوزه علمیه نجف بود.
ایشان دروس ابتدایی را در مدرسه ایرانی‌ها در شهر نجف سپری کرده و در همان سنین نوجوانی به تحصیل علوم حوزوی پرداخت.
دروس سطح حوزه را نزد آیت‌الله شیخ مجتبی لنکرانی و آیت‌الله شیخ صدرا بادکوبی و همچنین آیت‌الله شیخ حسین الراستی الکاشانی طی کرد.
پس از آن در درس خارج فقه عالم گرانقدر حضرت آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی و نیز آیت‌الله شهید سید محمدباقر صدر حاضر شد و به مسیر علمی خود ادامه داد.
ایشان به همراه عده‌ای ازفضلا مانند آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی در زمره شاگردان مبرز و مورد عنایت شهید صدر بود.
وی از ارادتمندان امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) در زمان حضور ایشان در نجف اشرف ایشان بودند و همواره از حامیان انقلاب اسلامی ایران قبل و بعد از پیروزی آن به شما می­‌آمد.
معظم له در طول حیات علمی خود شاگردان زیادی در حوزه‌های علمیه علمیه نجف، قم و کویت داشت.
ایشان پس از خروج از حوزه علمیه نجف اشرف چند سال در حوزه علمیه قم و سپس به کویت عزیمت کرد.
ایشان که در کویت با نام «المهری» شناخته می­‌شوند، در طول سال‌های اقامتشان در کویت همواره پناهگاهی برای شیعیان این کشور محسوب می‌­شدند و از چهره های تأثیرگذار و مورد اعتماد مسئولان کشور کویت و ایران بود.
پیش‌بینی می‌شود پیکر این روحانی برجسته برای خاکسپاری به نجف اشرف منتقل شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: