کد خبر: 3484155
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
گروه جامعه: نوروز، فرصت مناسبی است تا از 118 بقعه و امامزاده تهران که هم از لحاظ دینی و مذهبی و هم از بُعد شاخصه‎های معماری و تاریخی ویژه هستند بازدید کنیم.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، تهران از گذشته جایگاه نوادگان ائمه، اماکن تاریخی و بقاع متبرکه بوده است. این مراکز هر کدام تاریخ، حادثه و رخدادی را در خود جای داده است که علاوه بر ویژگی سیاحتی که دارند، با روح معنویت آمیخته شده‎ و در تقویت باورهای دینی، مذهبی و ارتقای سطح دینی زائران و مسافران نقش بسزایی دارند.
تهران دارای 118 بقعه و امامزاده است که در ایام نوروز، در بسیاری از آنها مراسم تحويل سال نو برگزار مي‎شود. علاوه بر ظرفیت و مکان‌های گردشگری، از این 118 مورد، حدود 70 زیارتگاه متعلق به امام‏زادگان جلیل‌القدر است که هر‌ ساله سبب جذب مسافران بسیاری می‌شوند.
در این میان امامزاده‎هايي هستند که در این ایام خاص بيش از ديگر ايام سال مشتري دارند. اماکن مقدسی مانند حرم مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)، امامزاده قاسم (ع)، امامزاده صالح (ع)، امامزاده اسماعیل (ع)، امامزاده یحیی (ع)، بی بی شهربانو، ابن بابویه و امامزاده پنج تن در کنار موزه قرآن از جمله این اماکن هستند.
البته باید گفت امامزاده‎های تهران نه تنها از لحاظ دینی و مذهبی، بلکه از لحاظ شاخصه‎های معماری و تاریخی هم اماکن ویژه و جذابی برای گردشگران محسوب می‎شوند. حال براي يادآوري اين پاتوق‌هاي مذهبی به معرفی 65 امامزاده شهر تهران به‎همراه نشانی آن می‎پردازیم.
بقعه متبرکه امامزاده عباس(ع)
امامزاده عباس از نوادگان امام زین‌العابدین است و با ۱۰ فاصله به وی می‌رسد. در منطقه ۱۹ تهران، اسلامشهر، چهاردانگه، دوراهی تمام نشده که تابلو امامزاده به چشم می‌خورد.
بقعه متبرکه امامزادگان سید ابراهیم و سید اسماعیل (ع)
این بقعه مطهر که معروف به امامزاده قلعه شیخ است، در قسمت شرقی بخش کهریزک در محله قلعه شیخ و در امتداد خیابانی که به طرف آسایشگاه معلولین کهریزک می‌رود واقع شده و اطراف آن قبرستان عمومی محل قرار دارد.
امامزاده سید محمد نوربخش (ع)
از اتوبان نیایش که به سمت غرب تهران می‌آییم، انتهای اتوبان وارد خیابان کوهسار می‌شویم. در طول مسیر، تابلو امامزاده داوود به چشم می‌خورد. بعد از پیمودن تقریبا ۱۰ کیلومتر، به روستای سولقان می‌رسیم. روستا را که به سمت جاده امامزاده داوود طی می‌کنیم، در سمت راست و در بین باغ‌هایی که عمدتا درختان گیلاس است، گنبد مخروطی شکل و طلایی امامزاده به چشم می‌خورد.
نام و نسب: محمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادر منسوب به امام موسی کاظم علیه السلام. نشانی: تهران، بخش کن، دهستان سولقان، ده پایین، کوچه امامزاده، (منطقه ۵ شهرداری)
امامزاده زید ابن علی (ع)
امامزاده زید (ع) با کنیه ابوالحسن (ع) از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) است. بقعه و بارگاه ایشان در محله صادقیه (نعمت آباد)، جاده ساوه قرار دارد که در میان گورستان عمومی واقع شده است.
این امامزاده در منطقه ۱۸، جاده ساوه، شهرک ولیعصر قرار دارد که محل بازدید مشتاقان زیادی است.
امامزاده طاهر(ع)
این امامزاده در جنوب تهران قرار دارد و آدرس آن نیز تهران، منطقه ۱۹، جاده ساوه، جعفرآباد، روستای ناصریه، امامزاده طاهر است.
امامزاده ابراهیم (ع)
تهران، منطقه ۱۹، جاده صالح آباد، بهشت زهرا(س)
امامزادگان کابل حسین (ع)
یکی از اماکن مذهبی منطقه کن که در محله درقاضی (دار قاضی) واقع شده، بقعه متبرکه امامزادگان کابل حسین است. در کتاب بحر الانساب آمده است که امامزاده «حسین» و «ابوالحسین» از نسل امام چهارم، زین‌العابدین (ع) هستند که در منطقه کن شهید و مدفون شده‌اند.
نشانی: تهران، بخش کن، محله درقاضی (منطقه ۵ شهرداری)
امامزاده عبدالله و زید بن عباس بن علی (ع)
بقعه امامزاده عبدالله (ع) در خیابان ۳۰ متری جی، خیابان حاجیان، در جنوب غربی تهران واقع شده است و محلی آرام برای دلدادگان در نقطه‌ای جنوبی قرار گرفته که هر روز عده‌ای بی‌شمار برای زیارت و ایجاد ارتباط معنوی گسترده‌تر در آن حضور می‌یابند. نسبت شریف ایشان به حضرت ابوالفضل العباس (ع) می‌رسد.
نشانی: جنوب غرب تهران، سه راه آذری، خیابان امامزاده عبدالله، کوچه امامزاده (منطقه ۹ شهرداری)
سیدولی بن محمد التقی الجواد (ع)
در محدوده بازار بزرگ تهران، در نزدیکی بقعه امامزاده زید (ع) مزار دیگری به نام بقعه امامزاده سیدولی قرار دارد که در جنب بازار کفاش‌ها و «بازار پاچنار» واقع شده است. بقعه سیدولی در منتهی‌الیه شرقی بازار ارسی‌دوزها واقع است که از غرب به خیابان خیام و از جنوب شرقی به پامنار متصل می‌شود.
نشانی: تهران، محدوده بازار قدیم، در مجاورت راسته سید ولی، بازار کفاشان، (منطقة ۱۲ شهرداری)
ابوالقاسم عزالدین یحیی (ع) مشهور به امامزاده یحیی
بقعه متبرکه حضرت ابوالقاسم عزالدین یحیی (ع) مشهور به امامزاده یحیی در کوچه‌ای به همین نام در خیابان ری، نرسیده به خیابان شهید مصطفی خمینی در یکی از محلات قدیمی شهر تهران که سابقا به آن عودلاجان گفته می‌شد واقع شده است.
نشانی : تهران، خیابان پانزده خرداد، کوچه امامزاده یحیی (منطقه ۱۲ شهرداری)
قاسم بن حسن بن زید بن حسن مجتبی علیه السلام
امامزاده قاسم در شهر تهران؛ در شمال تجریش که در دامنه رشته کوه البرز و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری و در شمال منطقه شمیران و در روستای قدیمی «دژ علیا» واقع است.
بقعه متبرکه امامزادگان جعفر و حمیده خاتون (ع)
بقعه مبارکه امامزاده جعفر و حمیده خاتون (ع) در بلوار آیت‌الله اشرفی اصفهانی، منطقه باغ فیض در محوطه‌ای وسیع و مشجر، به مساحت حدود ۷۰۰۰ متر مربع و در مجاورت باغ‌های کن واقع شده است.
نشانی: تهران، محله باغ فیض، (منطقه ۵ شهرداری)
امامزاده سیدناصرالدین بن علی بن احمد (ع)
ساختمان آستانه و مسجد سیدنصرالدین (ع) روبروی بازار بزرگ تهران و در خیابان خیام واقع است.
نشانی: تهران ضلع غربی خیابان خیام، حد فاصل میدان محمدیه و چهار راه گلوبندک
امامزاده علی اکبر (ع) – چیذر
این بنا منتسب به امامزاده علی اکبر، از نوادگان حضرت زین‌العابدین‌(ع‌) بوده و تاریخ ساخت آن دقیقا مشخص نیست. این امامزاده ظاهرا در زمان منصور دوانیقی از مدینه تحت تعقیب بوده و پس از فرار به سوی ایران، در این منطقه به شهادت می‌رسد.
نشانی: شهرستان شمیران، چیذر، میدان ندا، میدان امامزاده علی‌اکبر (منطقه ۱ شهرداری)
امامزاده سیدرضا از نوادگان امام حسن مجتبی (ع)
آدرس: تهران، منطقه ۱۹، بزرگراه آزادگان، خروجی روستای علی‌آباد قجر، امامزاده سیدرضا.
امامزاده سیداسماعیل (ع)
امامزاده اسماعیل در خیابان شهید مصطفی خمینی، نزدیک میدان «سیداسماعیل» قرار دارد و منسوب به اسماعیل از اعقاب امام علی النقی (ع) است. یک سوی این بقعه به واسطه بازار سرپوشیده، به خیابان اصلی بازار تهران راه پیدا می‌کند. آستان امامزاده سیداسماعیل (ع) از قدیمی‌ترین آثار تاریخی در بین امامزاده‌های تهران محسوب می‌شود که به قرن هشتم هجری باز می گردد.
نشانی: تهران جنوب غرب خیابان مصطفی خمینی، بین دو خیابان پانزده خرداد و مولوی، بازار قدیم تهران (منطقه ۱۲)
امامزاده سید محمد والی(ع)
در مرکز روستای درکه، و بر دامنه‌های غربی، زیارتگاهی به نام بقعه امامزاده سید محمد والی(ع) قرار دارد. آن حضرت از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) است. در زبان مردم محلی به ایشان آقا سید محمد می‌گویند.
بقعه متبرکه امامزاده هادی (ع)
امامزاده هادی (ع) در مسیر جاده قدیم شهر ری، بین خیابان فداییان اسلام و ابن‌بابویه در محوطه‌ای وسیع و پردرخت -که محوطه گورستان است- واقع شده و محیط آن اخیراً توسط شهرداری، فضاسازی و دیوارکشی شده است.
نشانی: شهرستان ری، قبرستان ابن باویه (شیخ صدوق )،(منطقه ۲۰شهرداری )
امامزاده حسن(ع)
بقعه امامزاده حسن (ع) در جنوب غربی تهران در خیابان امین‌الملک مابین پل امامزاده معصوم و سه راه آذری واقع است. بر اساس شجره‌نامه موجود، آن حضرت از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) و پسرعموی حضرت عبدالعظیم (ع) است.
نشانی: تهران، خیابان امین الملک، محله امامزاده حسن (منطقه ۱۷)
امامزاده اسماعیل ابن موسی ابن جعفر (ع)
امامزاده اسماعیل از پسران امام موسی بن‌جعفر (ع‌) است و از نظر شجره‌نامه، اصالت‌، اعتبار و صحت دارد. این آرامگاه در شمال بزرگراه آیت‌الله صدر و جنوب چیذر واقع شده و از خیابان پاشاظهری نیز به آن دسترسی هست‌.
امامزاده معصوم بن عبدالله(ع)
زیارتگاه امامزاده معصوم که مرقد یکی از مشهورترین امامزادگان ایران است در تهران، خیابان قزوین، بین گمرگ و سه راه آذری در محل پل امامزاده معصوم واقع شده است.
امامزاده پنج تن(ع)
بر فراز تپه‌هایی در شرق تهران و کوهپایه‌های شمال شرقی در خیابان شهید فرشادی، آنجا که آبادی شمس‌آباد تمام می‌شود و خانه‌ها و باغ‌های منطقه خوش آب و هوای لویزان آغاز می‌شود، بقعه‌ای قرار دارد که به امامزادگان پنج تن لویزان شهرت یافته است.
نشانی: تهران، لویزان، خیابان شهید فرشادی (منطقه ۴ شهرداری)
امامزاده زید – بازار
سومین بقعه متبرکه شهر تهران از نظر قدمت تاریخی، امامزاده زید است که در مرکز بازار تهران و در انتهای جنوبی بازار بزازها به نام بازار امیر قرار دارد.
امامزاده صالح (ع) – تجریش
امامزاده صالح نام آرامگاهی در محله تجریش تهران است. این آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند.
امامزاده مطیب(ع)
اوین، خیابان شهید کچویی، ۸۰ متر بالاتر از حسینیه اوین، کوچه امامزاده، آستان مقدس امامزاده مطیب
بقعه متبرکه امامزاده عین‌علی و زین‌علی (ع)
میدان پونک، بزرگراه اشرفی اصفهانی، بلوار پونه یک، خیابان پونه سه
امامزاده اسماعیل زرگنده (ع)
امامزاده اسماعیل از نوادگان امام چهارم شیعیان‌ است که در سال ۸۵۰ هجری قمری دار فانی را وداع گفت. اسماعیل بن ابراهیم بن موسی بن عبداللطیف بن مرتضی بن شرف‌الدین علی بن فخرالدین حسن بن علاءالدین مرتضی بن فخرالدین حسن بن جمال‌الدین محمد بن حسن بن ابی‌زید بن قاضی علی الهادی بن ابی‌زید بن علی الکیاکی بن عبدالله بن قاضی‌القضات شرف‌الدین ابراهیم بن اسماعیل المنقدی بن جعفر صمع بن عبدالله بن شرف‌الاشراف بن ابی‌عبدالله الحسین الاصغر بن السجاد بن الامام الحسین بن علی بن ابیطالب علیهم السلام.
امامزاده علی ابن جعفر (ع)
آستانه مبارکه علی بن جعفر (ع) در محله سر آسیاب کن، از مکان‌های مهم مذهبی در غرب تهران است که مورد توجه و احترام اهالی منطقه قرار دارد.
امامزادگان عقیل, علاءالدین, محمود (ع)
کن .. جاده سولقان
امامزاده اهل ابن علی (ع)
امامزاده اهل بن علی منطقه 15 «میدان خراسان، خیابان خاوران، خیابان تفرشی، کوچه شهید سمنانی.»
امامزاده سید محمد رضا (ع)
امامزاده سیدمحمد رضا از نوادگان امام چهارم شیعیان است که به روایتی حین فرار از دست حکومت وقت به شهادت رسیده است. وی با شش فاصله به امام سجاد می رسد و مقبره اش ۲۰۰ سالی قدمت دارد. مزار متبرکه امامزاده سید محمد رضا (ع) در محله میانده کن و پایین تر از جاده کن – خیابان احمدکاشانی؛ کوچه برادران بعد از حسینیه سیدمحمدرضا قرار دارد اما به دلیل بافت سنتی و قدیمی این محله دسترسی به آن کمی سخت و بدون راهنمایی مردم محلی کار سختی است.
امامراده صالح (ع) – فرحزاد
بقعه حضرت امام‌زاده صالح (ع) از نوادگان حضرت امام زین‌العابدین (ع)، با قدمتی طولانی یکی از اماکن مقدس قدیمی و شناخته شده در منطقه فرحزاد است.
بقعه متبرکه امامزاده عبدالله (ع)
بقعه متبرکه امامزاده جلیل‌القدر ابوعبدالله حسین (ع) مشهور به امامزاده عبدالله واقع در خیابان فدائیان اسلام، سه راه ورامین و نزدیک به میدان و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) واقع شده است.
بقعه متبرکه امامزاده ابوالحسن علی(ع)
یکی از با صفاترین زیارتگاه‌های حومه تهران و ری بقعه متبرکه امامزاده ابوالحسن (ع) است که در قریه (آب)اندرمان_خیابان شهید رجایی _خیابان امامزاده ابوالحسن (ع) در محوطه باغ مشجر و با صفایی واقع شده است.
امامزاده سید محمد از نوادگان حضرت امام موسی کاظم(ع)
از سرازیری دره کن در روستای زیبا و کوهستانی کن که بگذری، به جاده‌ای می‌رسی که در میان چنارهای زیبا محصور شده و نهر آبی از بین جاده در حال گذر است که به رودخانه کن منتهی می‌شود. شاخه‌های خرمالو از بالای دیوارهای کاهگلی کنار جاده خودنمایی می‌کند. به اواسط جاده که برسی، سمت راست، امامزاده‌ای غریب و مظلوم را مشاهده می‌کنی که مأمنی برای دلخستگان راه است.
امامزاده ابو طالب (ع)
این امامزاده در منتهی الیه شمالی فرحزاد است که به امامزاده ابوطالب خوانده می شود.
لیستی حدودی از زیارتگاه های استان تهران:

ردیف

نام زیارتگاه

منطقه

نشانی

1

حضرت عبدالعظیم آستانه

20

شهرری

2

ابن بابویه

20

سه راه ورامین - خیابان فدائیان اسلام

3

امامزاده ابوطالب

1

فرحزاد

4

امازاده اسماعیل بن ذکریا

1

چیذر

5

امازاده سید محمد ولی

1

درکه

6

امامزاده صالح

1

کاشف تجریش

7

امامزاده عزیز

1

اوین

8

امامزاده علی اکبر

1

چیذر

9

امامزاده قاسم

1

گلابدره - دربند

10

امامزاده مطیب

1

اوین

11

امامزاده معصوم صالح

1

فرحزاد

12

امامزاده زینعلی و عینعلی

2

پونک

13

طرشت بقعه شیخ عبداله

2

طرشت

14

امامزاده اسماعیل

3

زرگنده

15

امامزاده علی بن محمد

3

ده ونک

16

امامزاده پنج تن

4

لویزان

17

امامزاده جعفر

5

باغ فیض

18

امامزاده جعفر و حمیده خاتون

5

کن

19

امامزاده سید محمد رضا

5

کن

20

امامزاده شعیب

5

کن

21

امامزاده عقیل

5

کن

22

امازاده علاءالدین

5

کن

23

امازاده عماد الدین

5

کن

24

امامزاده قاسم

5

کن

25

امامزاده کابل حسین

5

کن

26

امامزاده محمد

5

کن

27

امامزاده محمود

5

کن

28

امامزاده مسی بن جعفر

5

سرآسیاب کن

29

امامزاده نوربخش

5

کن

30

امامزاده عبداله

9

خیابان قزوین - 16 متری امیری

31

امامزاده حسن

10

سی متری جی

32

امامزاده معصوم صالح

10

خیابان قزوین - پل امامزاده معصوم

33

مقبره شیخ هادی

11

خیابان امام خمینی- خیابان شیخ هادی

34

امامزاده ابراهیم

12

زنبورکخانه بازار- کوی تکیه - گود

35

امامزاده اسحاق ابن موسی

12

ناصر خسرو

36

امامزاده زید

12

بازار

37

امازاده سید ولی

12

بازار

38

امامزاده سید اسماعیل

12

بازارچه چاله میدان

39

امامزاده سید ناصرالدین

12

خیابان خیام - ایستگاه سید ناصرالدین

40

امامزاده یحیی

12

خیابان 15 خرداد - کوی امامزاده یحیی

41

بقعه هفت دختران

12

خیابان شهید مصطفی خمینی

42

سر قبر اقا

12

خیابان سیروس

43

مقبره عطار

12

بازار

44

بقعه چهل تن

14

اصفهانک

45

امامزاده اهل ابن علی

15

دولاب

46

بقعه بی بی شهربانو

15

سه راه ورامین

47

سیده ملک خاتون

15

خیابان چهارراه اتابک

48

امامزاده حسن

17

خیابان قزوین -دوراهی قپان

49

امامزاده عبداله

18

نرسیده به پل دوم جاده ساوه

50

امامزاده عبداله

18

جاده مخصوص کرج -بعد از سعید آباد

51

امامزاده ابراهیم

19

صالح آباد - اتوبان بهشت زهرا

52

امازاده ابوالحسن

19

شهرری

53

امامزاده ابوالقاسم

19

صالح آباد - اتوبان بهشت زهرا

54

امامزاده رضا

19

جاده ساوه - جعفر اباد

55

امامزاده طاهر

19

جاده ساوه - چهار دانگه

56

امامزاده عباس

19

جاده ساوه - چهار دانگه

57

بقعه رقیه

19

جاده قم - کهریزک

58

مرقد مطهر امام خمینی

19

بهشت زهرا

59

امامزاده ابوالحسن

20

خیابان شهید رجائی - خیابان امامزاده حسن

60

امامزاده حمزه

20

شهرری

61

امامزاده عبداله

20

خیابان فدائیان اسلام - سه راه ورماین

62

امامزاده علی اکبر

20

جاده قم - روستای پلایین

63

امامزاده هادی

20

شهرری

64

بقعه بی بی زبیده

20

شهرری

65

بقعه سه دختران

20

شهر ری - خیابان حرم - خیابان دولت

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: