کد خبر: 3516880
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۸
گروه فعالیت‎های قرآنی: فاطمه مولایی، دختر 14 ساله از شهرستان کلیبر استان آذربایجان‌شرقی توانست در مدت چهار ماه قرآن کریم را به همراه ترجمه حفظ کند، وی میهمان خبرگزاری ایکنا شد و به بیان خاطره‌ها، هدف‌ها و مشکلات راه حفظ قرآن در طول زندگی 14 ساله خود پرداخت.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، افرادی که در وادی قرآن مشغول به فعالیت‌های قرآنی باشند وقتی به هنگام بروز مشکل در روند کار به سراغ مسئولی بروند، بعد از عدم دریافت نتیجه مطلوب با جمله معروف «قرآن از ابتدا مهجور بوده و هست» مواجه خواهند شد.

در این راستا، ایکنای آذربایجان‌شرقی، بنا بر رسالت قرآنی خویش، تلاش دارد با اجرای طرح «معرفی چهره‌های شاخص قرآنی اما گمنام قرآنی» قدمی جهت احیا و مهجوریت‌زدایی از چهره‌ پرفروغ این عزیزان برداشته و آنان را به عنوان الگوی برتر در جامعه اسلامی ـ شیعی به همگان معرفی کند.

بعد از معرفی، محمد محمودی، و محدثه وحیدی، قرعه سوم در این اقدام به نام فاطمه مولایی، نوجوان 14 ساله کلیبری که سال گذشته توانست در مدت چهار ماه کل قرآن کریم را به همراه معنی آن حفظ کند، افتاد.

فاطمه مولایی از خاطره‌های دوره چهار ماهه حفظش می‌گوید

بعد از هماهنگی‌های اولیه با پدر و مادر این نابغه قرآنی، در یکی از روزهای گرم تابستان، فاطمه مولایی به همراه پدر و مادر خود، راه شهر تبریز را از کلیبر گرفته و ساعتی را میهمان خبرگزاری ایکنا شدند. 

در ابتدا این حافظ کل قرآن کریم در معرفی خویش اظهار کرد: من فاطمه مولایی هستم، 14 ساله از شهرستان کلیبر که کلاس هشتم را به پایان رسانده‌ام.

وی در خصوص شروع حفظ قرآن می‌گوید: از یکم مرداد سال 94 حفظ را شروع کرده و در 24 آذر همان سال حفظ کل قرآن را به همراه ترجمه به پایان رساندم.

فاطمه مولایی با بیان اینکه پدرم کارمند اداره برق و مادرم دبیر تجربی در کلیبر هستند، گفت: یک خواهر بزرگتر از خود دارم که حافظ 9 جزء از قرآن کریم است و به توفیق و یاری الهی حافظ کل قرآن کریم خواهد شد.

وی به دوران حفظ خود و چگونگی شروع حفظ قرآن اشاره کرده و افزود: با توجه به اینکه علاقه شدید به شبکه قرآن داشتم و دیدن افراد قاری و حافظ دعوت شده به این شبکه غبطه به حالشان می‌خوردم و از این رو علاقه به حفظ قرآن در من ایجاد شد.

این نوجوان نابغه قرآنی اظهار کرد: به خاطر این علاقه ایجاد شده به حفظ قرآن راهی سفر مشهد مقدس شدم و در آنجا از امام رضا(ع) خواستم که یاری‌ام دهد تا بتوانم به آرزویم برسم؛ پس از سفر مشهد عزمم را جزم کرده و شروع به حفظ قرآن کردم.

وی با اشاره به اینکه منطقه محل زندگی ما بسیار محروم است و هیچ استاد قرآنی در آنجا نیست، گفت: با توفیق الهی، استاد یحیی راثی، جهت تدریس به کلیبر آمد و من نیز توانستم از محضر ایشان بهره برده و با عنایت الهی قرآن را حفظ کنم.

فاطمه مولایی به زحمات پدر و مادر و همراهی آنها اشاره کرد و ادامه داد: پدر و مادرم در مدت این چهار ماه از تمامی میهمانی‌ها، مراسم‌ و سفرهایشان زدند تا من بتوانم به حفظ قرآن در آرامش کامل مشغول باشم. همچنین تمامی محفوظات خود را به صورت مستمر به مادرم تحویل می‌دادم و در اکثر مواقع مادرم با خواندن تفسیر آیات، سعی بر بیان ساده جهت درک راحت من از آیات می‌کرد.

 برنامه‌ای برای حفظ سریع قرآن نداشتم

این نوجوان حافظ کل قرآن کریم، در خصوص اینکه برنامه‌ای مشخص برای حفظ سریع قرآن کریم نداشتم گفت: تمامی هدف من برای حفظ قرآن کریم بود و اصلا در این فکر نبودم که قرآن را سریع حفظ کنم زیرا این تفکر خود نوعی آفت است.

وی ادامه داد: با وجود علاقه شدید به حفظ قرآن کریم، میزان حفظ روزانه از یک صفحه به 10 صفحه رسید و حتی در اوایل وقتی استاد راثی تعداد صفحات کمی را برای حفظ می‌دادند ناراحت می‌شدم؛ چون این توانایی را در خود حس می‌کردم که  بیشتر از 10 صفحه در روز را نیز می‌توانم حفظ کنم.

سریع‌ترین حافظ کل قرآن جهان در خصوص اینکه بعد از حفظ قرآن، تاثیرات بسیاری در اخلاق و رفتار خود حس کردم، تصریح کرد: بعد از حفظ قرآن احساس می‌کنم مسئولیت سنگینی نسبت به جامعه بر دوش دارم و باید با نشانه‌هایی از قرآن امر به معروف و نهی از منکر انجام دهم.

وی با بیان اینکه قرآن علاوه بر جذابیت در خواندن و تلاوت، اهداف دیگری نیز دارد، گفت: قرآن تنها کتاب موجود برای هدایت بشر به سوی معبود الهی است و این را می‌توان در تک تک آیات آن حس کرد.

فاطمه مولایی به خواندن و عمل به قرآن تأکید کرد و افزود: اگر قرآن را زیاد بخوانیم و به آن عمل کنیم می‌توانیم با خداوند ارتباط مستقیمی برقرار کنیم و این نزدیکی باعث درک انسان نیز خواهد شد.

وی به معانی قرآن اشاره کرد و گفت: برخی از معانی قرآن قابل فهم نیست و این دلیلی برای عدم درک انسان از معانی قرآن می‌شود و از همین رو گمان می‌کنند آیات کلام‌الله مجید گنگ است.

این نوجوان حافظ کل قرآن کریم عنوان کرد: در مرحله اول یازدهمین دوره مسابقات اعطای مدرک برای حافظان کل قرآن قبول شده‌ام و مجاز به شرکت در مرحله بعدی این دوره از مسابقات در شهریورماه‌ سال‌جاری هستم.

وی از تاثیر قرآن خواندن خود بر روی همکلاسی‌های خود چنین گفت: بسیاری از همکلاسی‌ها و هم‌مدرسه‌ای‌هایم با دیدن من، برای حفظ به کلاس‌های استاد راثی ثبت‌نام کرده‌اند تا آن‌ها نیز بتوانند قرآن را حفظ کنند و این برایم بسیار لذت‌بخش است.

فاطمه مولایی با بیان‌اینکه حفظ قرآن کریم نیاز به استعداد و هوش بالا ندارد، گفت: با تلاش و پشتکار و توکل بر خدا هر کسی می‌تواند حافظ قرآن شود و نباید فکر کنیم که حافظان قرآن از استعداد و هوش بالایی برخوردار بودند که توانستند قرآن را حفظ کنند.

وی عنوان کرد: هر وقت از خواب بیدار می‌شدم اولین درخواستم از خداوند توفیق حفظ قرآن کریم بود که خداوند نیز در عرض چهار ماه این لطف را شامل حالم کرد و همچنین ثواب قرائتم را به ائمه اطهار(ع) تقدیم می‌کردم و همه دلایل موفقیت‌ام بودند.

تنها آرزویم دیدار با مقام معظم رهبری است

این حافظ نوجوان، با استناد به آیه شریفه‌ای مبنی بر اینکه هر قدر که توانستید قرآن بخوانید، گفت: خواندن قرآن علاوه بر اینکه هیچ ضرری برای انسان ندارد بلکه انسان را از نظر هوش، خرد و انس و نزدیکی به معبود بالا می‌برد و نباید قرآن را فقط در مجالس عروسی، سوگواری و ... یاد کنیم و به دست بگیریم.

وی همچنین بیان کرد: وقتی کار قرآنی من نتیجه داده و تبدیل به اجر معنوی خواهد شد که بتوانم همکلاسی‌ها، هم سن‌وسال‌ها، فامیل و ... را نیز به قرآن و عمل به آن دعوت کنم و در غیر این‌صورت به صورت دانایی بدون دارایی است و من باید متوجه این رسالت خود باشم و تمامی تلاشم را در این زمینه انجام دهم.

فاطمه مولایی با استناد به آیه شریفه در سوره فرقان، مبنی بر اینکه پیامبر به مهجوریت قرآن در میان قوم خود اشاره می‌کند، اظهار کرد: درد جامعه امروزی عمل نکردن به آیات قرآن کریم و در مهجوریت ماندن آن است، زیرا مردم درک درستی از قرآن ندارند و البته دلیل آن عدم معرفی صحیح و مطلوب در جامعه است.

وی در خصوص تحقیق پژوهشگران از آیات قرآن کریم، چنین گفت: محققان و پژوهشگران بعد از تحقیق و پژوهش طولانی، نتیجه یک آیه قرآنی را به دست می‌آورند؛ در حالی‌که خداوند این آیه‌هارا زمان نزول قرآن بیان کرده‌اند.

سریع‌ترین حافظ کل قرآن جهان به زحمات استاد، آقای یحیی راثی اشاره و اظهار کرد: دوران حفظ قرآن من مصادف با ماه مبارک رمضان بود که استاد با زبان روزه مسیر تبریز تا کلیبر را طی می‌کرد تا کلاس‌های قرآن را منظم و مستمر تشکیل دهد و امیدوارم بتوانم روزی جواب محبت‌ها و زحمات ایشان را بدهم.

وی از علاقه خود به رشته پزشکی گفت و بیان کرد: در آینده می‌خواهم یک پزشک حاذق شوم که در کنار آن، بتوانم افراد زیادی را نیز در زمینه قرآن تربیت کنم، و یک آرزوی دیگر دارم و آن هم دیدار با مقام معظم رهبری است.

فاطمه در پاسخ به سوال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه در دیدار با مقام مظعم رهبری چه درخواستی از او خواهی داشت، گفت: فقط دیدار با او برایم کافی است، زیرا دیدن چهره نورانی و آرامش‌بخش ایشان التیام دل‌ها است.

وی در پایان با بیان اینکه تمامی سوره‌های قرآن زیبائی خاص خودش را دارد، عنوان کرد: در دوران حفظ، وقتی سوره ابراهیم را می‌خواندم ناخودآگاه گریه می‌کردم؛ زیرا بر دل و سینه‌ام می‌نشست و در آن به خوبی خداوند را حس می‌کردم.

مریم مولایی، مادر فاطمه مولایی از دوران حفظ دخترش چنین می‌گوید: با توجه به رغبت و علاقه دخترم در زمینه حفظ قرآن کریم، روزی استاد راثی از ما خواست تا از مدرسه فاطمه چند هفته‌ای را برای حفظ کامل قرآن اجازه بگیریم و ما هم این کار را انجام دادیم و از این رو دخترم توانست حفظ خود را کامل و تثبیت کند.

وی ادامه می‌دهد: دخترم چون در آزمون تیزهوشان نیز ثبت‌نام کرده بود آذرماه حفظ قرآن را به پایان رسانده و در آزمون تیزهوشان نیز شرکت کرده است.

مادر این حافظ قرآن، اظهار کرد: در اواخر حفظ، فاطمه در حدود 15 الی 17 ساعت مشغول حفظ قرآن کریم بود و این دلیلی برای ضعف در درس‌های مدرسه‌اش نمی‌شد؛ یعنی علاوه بر اینکه معدل فاطمه در پایان ترم 20 شد؛ همچنین توانست در آزمون تیزهوشان نیز قبول شود.

وی همچنین یادآور شد: وقتی تفسیر برخی از آیات را برای فاطمه توضیح می‌دادم با گریه او مواجه می‌شدیم، زیرا چنان این آیات بر سینه او می‌نشست که از درون آن‌ها را درک می‌کرد.

محمد مولایی پدر فاطمه مولایی، با بیان اینکه قرآن میثاق‌نامه و عهدنامه بین خالق و مخلوق است و باید آن را خواند و عمل کرد، اظهار کرد: قرآن از ابتدا در خانواده ما خوانده می‌شد و در برخی مواقع که پی به جذابیت آیات می‌بردم آن را به صورت داستان و ضرب‌المثل برای فرزندانم بیان می‌کردم.

وی ادامه داد: پدر و مادر بیشترین اثر را در تربیت فرزندان خود دارند و هر کاری که انجام بدهند کودکان نیز الگوبرداری خواهند کرد و باید دقت، تأمل و اهتمام در این زمینه بورزند.

پدر فاطمه اظهار کرد: زمانی که فاطمه در راه وادی قرآن قرار گرفت، چنان آیات بر وجودش اثر گذاشت که من و همسرم را نیز با آیات قرآن هدایت و رهبری کرده و در برخی مواقع با بیان آیاتی، راه درست را به ما نشان می‌دهد و این اعجاز خداوند در قرآن کریم است.

وی ادامه داد: انسان همیشه بر سر دوراهی قرار دارد و اگر در این دوراهی با کلمات و آیات قرآن انس داشته باشد بهترین راه را انتخاب خواهد کرد و پی به معجزه خداوند خواهد برد و تمامی بن‌بست‌های ایجاد شده را از بین خواهند برد.

محمد مولایی با اشاره به اینکه، پایدارترین، استوارترین و بدون لرزش‌ترین برنامه در قرآن کریم آمده است، تصریح کرد: روزگار هر فردی به نحوی می‌گذرد و چه بهتر که این روزگار همراه با آشتی بشر با کلام‌الله مجید باشد و زمانی‌که از دریچه علمی به قرآن نگاه می‌شود به این نتیجه خواهیم رسید که این کلمات بدون نقص بوده و کاتالوگ زندگی بشر و نامه خداوند در دست انسان است.

وی همچنین به کم‌رنگ شدن قرآن در میان خانواده‌ها اشاره و اظهار کرد: مقصران در این زمینه خود افراد، مبلغان دینی و متولیان امر هستند که نتوانستند جذابیت قرآن و اصول و هدف آن را برای انسان بیان کنند.

پدر نوجوان حافظ کل قرآن با استناد به فرمایش پیامبر اکرم(ص) در زمینه اینکه ابتدا باید قرآن را میان خانواده و قوم خویش خود نشر دهید، تصریح کرد: با توجه به اینکه فلسفه اصلی دین بر مبنای امربه معروف و نهی از منکر است. باید ابتدا این کار از خود خانواده شروع شود زیرا همه به رفتار و کردار خانواده آمران به معروف و ناهیان از منکر توجه می‌کنند و اگر خروجی خوبی نداشته باشد، باعث مشکلات بزرگتر و ایجاد معضلات جدیدتر و حتی دلزدگی افراد از دین، مذهب و قرآن خواهد شد.

انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یک دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۱۱:۳۶
0
0
با سلام و خسته نباشید خدا قوت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۱۲:۲۸
0
0
با سلام و آرزوی توفقیق روزافزون
ماشاءلله
علی محمدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ۱۳:۵۱
0
0
سلام و خسته نباشید ممنون از کار خوبتون لطفاً این کارنونو ادامه بدید خیلی از این افراد در استان ما وجود دارد
پاسخ ها
استاد ناشناس قران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳۹۵/۰۵/۱۰ - ۱۱:۳۷
لطفا معرفی کنید تا ایکنا بتواند با برنامه ریزی به این بزرگواران مراجعه و گزارش مبسوطی را تهیهد کند.
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۴۷
0
1
افرین و هزار ماشاءالله به شما دختر خانم مومن وخدایی
هم كلاسي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۳ - ۱۱:۵۷
0
1
افرين به شما دوست گلم که مایه ی افتخار شهر و استان وحتی کشورمان هستی خدا را شاکرم به خاطر داشتن چنین دوست مومنی
نگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۰۹:۵۷
0
1
آفرین به فاطمه مولایی که از افتخارات ماست. موفق باشید
قاری قرآن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۱۰:۰۱
0
3
عالی بود آفرین
مسعودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۱۰:۱۴
0
1
حفظ کل قرآن در مدت 4 ماه فوق العاده است. معلومه واقعا نابغه هستین آفرین
زهیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۵/۰۵ - ۱۰:۱۴
0
1
وفقکم الله
الهام عسگری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۷/۲۸ - ۱۸:۳۷
0
0
واااای خداااا شکرتتتت
من ان شاا... چندماه دیگه حافظ کل میشم التماس دعا:)))
یه دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۴/۲۴ - ۱۱:۰۴
0
0
شما هم چند سال حفظ کنین بعد یه ماه مونده به آخر بگین که این یه ماه حفظ کردم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۴/۲۴ - ۱۱:۳۹
0
0
ای بابا کاری نداره.شما هم چند سال قرآن حفظ کنین بعد یه ماه مونده به آخر بگین تو همین یه ماه حافظ کل قرآن شدم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: