کد خبر: 3520142
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲
گروه هنر: مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از برگزاری نمایشگاه عکسی با عنوان برگ‌هایی از تاریخ مشروطیت ایران در محل موزه مشروطه تبریز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، مرتضی آبدار، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، گفت: این نمایشگاه که منتخبی از تصاویر کتاب «واقعات اتفاقیه در روزگار» نوشته شیخ محمد مهدی شریف کاشانی است همزمان با روز برگزاری آیین بزرگداشت مشروطیت در موزه مشروطه تبریز افتتاح می‌شود.

وی افزود: کتاب «واقعات اتفاقیه در روزگار» از متون ارزشمند تاریخ ‌نگاری دوره‌ مشروطیت به شمار می‌آید که به‌ صورت مصور و در بیان احوال ایرانیان در زمان مشروطه ‌خواهی تا هنگام تاج ‌گذاری احمد شاه قاجار و برپایی سومین دوره مجلس شورای ملی نگاشته شده و اسناد و مدارک جالب توجهی از تاریخ آن روزگار را در خود جای داده است.

آبدار، در تشریح این کتاب اظهار کرد: در این نسخه خطی از تصاویر منحصر به فردی استفاده شده که توسط هنرمند عکاسی به نام غلامرضا عکاس گرفته شده و شامل تصاویری از مردانی است که در این کتاب به نام آنها اشاره شده و در بخش مربوطه به متن چسبانده شده است و شاید به جرات بتوان گفت کتاب «واقعات اتفاقیه در روزگار» یگانه نسخه خطی است که با ۶۱۸ عکس به ارائه تصاویر درباره مشروطه پرداخته است. این نسخه خطی در مجموعه کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در این نمایشگاه، ۲۶ عدد تابلوی عکس از این نسخه خطی روزهای ۱۴ الی ۲۰ مرداد ماه از ساعت ۹ الی ۲۰ در محل موزه مشروطه تبریز در معرض بازدید علاقمندان قرار می‌گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: