کد خبر: 3533353
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
اسقف ایلاریون:
گروه بین‌الملل: رئیس اداره روابط خارجی کلیسای ارتدکس روسیه در دیدار با هیئت ایرانی در روسیه تروریسم را فاقد چهره انسانی و تأكید كرد: منتسب‌کردن افراط‌گرایان به ادیان توحیدی اشتباهی بزرگ است.
منتسب‌کردن افراط‌گرایان به ادیان اشتباهی بزرگ است
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسقف ایلاریون، رئیس اداره روابط خارجی کلیسای ارتدوکس روز گذشته، پنجم مهرماه در دیدار با هیئت دینی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی ابوذر ابراهیمی‌ ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به تاریخچه تأسیس اداره روابط خارجی کلیسای ارتدکس روس، اشاره کرد.
وی ادامه داد: اداره روابط خارجی کلیسای ارتدکس روس از سال 1926 تأسیس شده است و پاتریاک کریل رهبر این کلیسا به مدت 20 سال است که ریاست آن را برعهده دارد.
رئیس اداره روابط خارجی کلیسای ارتدوکس در این دیدار که در حاشیه دهمین نشست گفت‌وگوهای اسلام و این کلیسا بین ایران و روسیه صورت گرفت، به صلح و آرامش به عنوان ارمغان ادیان توحیدی برای بشریت اشاره كرد.
اسقف ایلاریون در ادامه سخنان خود، تأكید كرد: تروریسم فاقد چهره انسانی است و منتسب‌کردن آن به ادیان، اشتباهی بزرگ است. معتقدیم دین حامل صلح است و هیچ نقطه اشتراکی میان ادیان آسمانی و تروریسم وجود ندارد.
مقام کلیسای ارتدکس روس افزود: با ایجاد مراکز آموزشی باید پیروان همه ادیان به ویژه جوانان را از قرار گرفتن در معرض این گونه آسیب‌ها مصون کرد.
ابراهیمی ترکمان: علمای دینی نیازمند شناخت متقابل هستند  
ابراهیمی‌ تركمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنان خود بر لزوم مقابله با توهین به ادیان و انتساب آنها به افراط‌گرایی که به شیوه رایج برخی رسانه‌های غربی تبدیل شده است، تأکید کرد.
وی ضمن بیان مطلب فوق، به سخنرانی سال2015 میلادی اسقف ایلاریون در رد کاریکاتورهای موهن ضد دینی چاپ شده در فرانسه اشاره کرد و گفت: سخنان شما ادعای آزادی در غرب را به چالش کشید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان كرد: وظیفه ما و شما به عنوان نمایندگان اسلام و کلیسا، زدودن غبار از حق است تا به درستی ظاهر شود. گفت‌وگوی دینی مسیر مناسبی برای شناخت باورهای مشترک است که این حرکت نیازمند معرفی و حضور نمایندگان کلیسای ارتدکس در مراکز دینی و حوزه علمیه برای شناخت صحیح از اسلام است و علمای دینی ما نیز نیازمند شناخت متقابل هستند.
در این دیدار كه رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران در روسیه حضور داشت، اسقف ایلاریون با اهدای نشان به کشیش «زرکشف»،  نماینده این کلیسا در ایران از همکاری‌های وی قدردانی کرد.
تعامل با 30 كلیسا دستاورد گفت‌وگو‌ی اسلام و مسیحیت است

 هیئت دینی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین دیروز با پاتریارک کریل، رهبر کلیسای ارتدکس روسیه دیدار و گفت‌وگو كرد و ابراهیمی ترکمان در این دیدار گفت: تعامل با بیش از 30 كلیسا یكی از دستاورد مهم گفت‌وگوی‌های اسلام و مسیحیت است.
پاتریارک کریل در سخنانی، با اشاره به سفر 20 سال پیش خود به ایران با هدف بنیانگذاری گفت‌وگوهای اسلام و کلیسای ارتدکس روسیه با همکاری آیت‌الله تسخیری، گفت: اکنون با گذشت 10 دوره از این اجلاس در روسیه و ایران، دستاوردهای زیادی را شاهد بوده‌ایم
.
رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه همچنین با تأکید بر اهمیت تداوم برگزاری و ارتقای این اجلاس با هدف گسترش هر چه بیشتر تفاهم دینی، اظهار کرد: حرکت گفت‌وگوی دینی دو کشور در حالی آغاز شد و قوت گرفت که کسی در روسیه پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی خواستار این همکاری نبود و فقط غرب را الگوی خود می‌دانستند
.
وی با اشاره به پیشینه فعالیت ابراهیمی‌ترکمان در مسئولیت رایزن فرهنگی ایران در روسیه، اظهار کرد: این آشنایی و سابقه می‌تواند در ارتقای سطح همکاری بین ادیان دو کشور تاثیر مثبت زیادی داشته باشد
.
پاتریارک کریل در پایان سخنان خود، ضمن بیان اینکه از گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت به عنوان تقویت کننده دو دین توحیدی استقبال می‌کنیم، گفت: 20 سال پیش وقتی در ایران حضور یافتیم و ویژگی‌های جمهوری اسلامی را دیدیم، تصمیم گرفتیم این تعامل برقرار شود و اکنون نیز امیدواریم گفت‌وگوها بین ادیان باز هم ادامه یابد و تأثیر خود را بر روابط دو کشور بگذارد
.
آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام نیز با ارزشمند‌خواندن تصمیم برگزاری نشست‌های دوسالانه گفت‌وگوهای ادیان بین دو کشور گفت:
تلاش‌های پاتریارک برای تربیت نسل جوان و سامان‌بخشی به مسائل دینی روسیه به عنوان یک شخصیت معنوی و مذهبی بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت بین دو کشور نه تنها مورد استقبال جامعه دینی ایران قرار گرفته است، بلکه مردم نیز از آن استقبال خوبی کردند
.
تشکیل کارگروه مشترک

ابراهیمی‌ترکمان در این دیدار با اشاره به آشنایی خود با دیدگاه‌های پاتریارک کریل گفت:
دستاوردهای ارتباطات کلیسای ارتدکس روسیه با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و برگزاری گفت‌وگوهای بین دینی بسیار ارزشمند است.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه ایران با کلیساهای مختلفی گفت‌وگوهای دینی را پیگیری می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها ارتدکس روسیه است، گفت: این تعامل دیدگاه گسترده‌تری برای طرفین در شناخت متقابل ایجاد می‌کند و بسیار مهم است
.
وی از همكاری کلیسای ارتدکس روسیه با مركز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشكر و تقدیر كرد و گفت: تداوم همكاری‌ها با مركز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منجر به توسعه همکاری‌های دو جانبه شده و هم‌اكنون با بیش از 30 كلیسا در حال گفت‌وگو و تعامل هستیم
.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین، تشکیل کارگروه مشترک برای عملی‌کردن نتایج و دستاوردهای 10 دور نشست‌های برگزار شده را ضروری خواند
.
بنابر اعلام این خبر، دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس، دیروز با حضور ابوذر ابراهیمی‌ تركمان و با قرائت پیام اسقف اعظم کریل در کلیسای ارتدکس مسکو، آغاز شد. هدف از برگزاری این نشست‌ها در ایران و روسیه، ایجاد درک متقابل اسلام و مسیحیت ارتدکس و گسترش ارتباط و همکاری بین ادیان برای حل مسائل مشترک بشری است.
آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در امور جهان اسلام، آیت‌الله احمد بهشتی، نماینده مجلس خبرگان رهبری، رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران در روسیه، محسن اسماعیلی، عضو شورای نگهبان، احمد احمدی، رئیس انتشارات سمت، فاطمه طباطبایی، استاد دانشگاه و زهرا رشیدبیگی، رئیس اداره مسیحیت ارتدکس و پروتستان مرکز گفت‌وگوی ادیان از اعضای هیئت در سفر به روسیه هستند.
گفتنی است، کلیسای ارتدکس روسیه کلیسای رسمی این کشور است که رهبری کلیساهای بلاروس، بخش‌هایی از اوکراین و چند کشور دیگر از جمله در قاره‌های اروپا، آمریکا و آسیا را برعهده دارد.

منتسب‌کردن افراط‌گرایان به ادیان اشتباهی بزرگ است

منتسب‌کردن افراط‌گرایان به ادیان اشتباهی بزرگ است

منتسب‌کردن افراط‌گرایان به ادیان اشتباهی بزرگ است
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: