کد خبر: 3559275
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
حجت‌الاسلام لطفی:
گروه اجتماعی: نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یکی از سیاست‌های مهم نظام اسلامی است که به‌‌عنوان تنها راهبرد نظام اسلامی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی به‌شمار می‌رود، گفت: باید کتاب‌هایی که در این زمینه نگاشته شده در معرض دید عموم مردم قرار گیرد که به‌طور قطع بسیار مؤثر است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدنقی لطفی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام، امروز 14 دی‌ماه در نشست شورای فرهنگ عمومی این استان با اشاره به عملیات میمک در ۱۹ دی‌ماه، اظهار کرد: عملیات میمک، عملیاتی غرورآفرین است.
وی افزود: اولین عملیات آفندی در دوران دفاع مقدس در مقابل هجمه نظامی و گسترده رژیم بعثی عراق بود که نقش رزمندگان عشایر و جوانان غیرتمند ارتش، سپاه و بسیج نقش ارزنده‌ای بود و توانستند این عملیات بزرگ را انجام و ضربات کوبنده‌ای به رژیم صدام وارد کنند.
امام‌جمعه ایلام با اشاره به برپایی نمایشگاه کتاب در این استان، اضافه کرد: برپایی نمایشگاه کتاب یک روش بسیار خوب برای ارتقاء فرهنگ دینی، سیاسی و فرهنگی جامعه به‌ویژه نسل جوان به شمار می‌رود، کتاب بهترین رفیق و دوست برای هر انسان است.
لطفی اضافه کرد: کسانی که با کتاب و مطالعه کتاب مأنوس هستند، افرادی فرهیخته بافرهنگ بوده و بزرگانی که در تاریخ ایران اسلامی داریم، همه در خدمت کتاب بوده و در سایه مطالعه به مقامات عالیه علمی و دینی رسیده‌اند، شخصیت‌های برجسته‌ای که در جهان اسلام وجود دارد و خدماتی که علما و دانشمندان جهان اسلام در راستای فرهنگ دین مبین اسلام انجام دادند همه در راستای توجه به کتاب بوده است.
وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی پرچم‌دار علم و تمدن اسلامی در جهان معرفی‌شده است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، یک تحول عظیمی در زمینه نشر کتاب و توسعه کتابخانه‌ها به وجود آمد و این ره‌آورد کوچکی نیست، قبل از انقلاب محدودیت‌های فراوانی در زمینه  نشر کتاب توسط رژیم پهلوی اعمال می‌شد و کتابخانه و کتاب در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های مختلف بسیار کم بود.
امام‌جمعه ایلام یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دسترسی به کتاب، انتشار کتاب و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب روند رو به رشدی داشت و امروز کتاب‌هایی که در کشور اسلامی چاپ، نشر و توزیع می‌شود قابل قیاس با سایر کشورهای اسلامی و دوره قبل از انقلاب نیست.
لطفی با اشاره به اینکه باید بر کتاب‌هایی که در نمایشگاه عرضه می‌شود، نظارت دقیقی وجود داشته باشد، گفت: امروزه دشمنان و معاندین اسلام با همکاری و سرمایه بسیاری از کشورهای عرب مرتجع ازجمله عربستان سعودی میلیون‌ها را در سال چاپ و توزیع می‌کنند و محتوای این کتاب‌ها علیه معارف شیعه و افکار و اندیشه‌های عالمان دین به‌ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام راحل است که به‌صورت رایگان توزیع می‌شود.
وی تصریح کرد: ما باید برای مقابله با این اندیشه‌ها به ‌ویژه اندیشه وهابیت که در فضاهای مجازی در حال فعالیت هستند با کتاب‌های بسیار مناسب و مستدل، مانند کتاب‌های استاد جعفر سبحانی تلاش کنیم که در اختیار نسل جوان قرار گیرد، و همچنین کتاب‌هایی که در خصوص سبک زندگی اسلامی و ایرانی است باید در نمایشگاه کتاب استانی موردتوجه قرار گیرد.
امام‌جمعه ایلام یادآور شد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مهندسی فرهنگی، دسترسی آسان به کتاب‌های دینی و مذهبی و سبک زندگی اسلامی و ایرانی، کاری ضروری و لازم به شمار می‌رود و باید این کتاب‌ها در دسترس و اقشار مختلف نسل جوان به‌ویژه جوانان قرار گیرد.
لطفی گفت: استان ایلام به عنوان استانی مقاوم در دوران دفاع مقدس و دارای مردمی دلاور و سلحشور ایثارگر شناخته ‌شده است و این قابل‌انکار نیست، مرد در استان ایلام، جانانه در مقابل رژیم بعث دفاع کردند و با توجه به اینکه طولانی‌ترین مرز خاکی را با کشور عراق داشت اما با مقاومت مردم رژیم بعثی زمین‌گیر شد.
وی عنوان کرد: کتاب‌هایی که در زمینه دفاع مقدس تألیف شده در این نمایشگاه باید در معرض دید علاقه‌مندان به‌ویژه نسل جوان قرار گیرد و همچنین غرفه‌هایی در زمینه دفاع مقدس، ایثار و شهادت و دلاوری‌های مردم در اختیار مردم قرار گیرد.
امام‌جمعه ایلام با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان مبنی بر اینکه توصیه می‌کنم که تاریخ دفاع مقدس را بخوانید، ابراز کرد: ما دشمن فرضی نداریم و دشمنان واقعی امروز گستاخ‌تر و خطرناک‌تر از دوران دفاع مقدس با روش‌های مختلف از جمله فضای مجازی به جنگ اعتقادات جوانان ما آمده است.
لطفی بیان کرد: در نمایشگاه کتاب باید جبهه مقاومت برجسته شود که نسل جوان ما که امروز ارتباط تنگاتنگی با فضاهای مجازی دارد و دشمان خیلی تخریبی در این فضاها در تضاد با افکار و اندیشه‌های امام راحل فعالیت می‌کنند، و باید حتماً ذهن جوان‌ها را در این خصوص آگاه کرد.
وی گفت: امروز در سراسر ایران اسلامی، اربعین حسینی به نام ایلام و مهران عجین و همراه شده و باید ظرفیت‌های که مردم در مدت این سه سال در استقبال و پذیرایی از زوار حسینی داشته‌اند، برجسته شود، کتاب‌هایی که در زمینه جایگاه اربعین و تأثیر فرهنگ اربعین در ایثار و شهادت ملت ایران نگاشته شده در این نمایشگاه عرضه شود.
امام‌جمعه ایلام افزود: اقتصاد مقاومتی یکی از سیاست‌های مهم نظام اسلامی است که به‌ عنوان تنها راهبرد  نظام اسلامی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی به شمار می‌رود و باید کتاب‌هایی که رد این زمینه نیز نگاشته شده است در معرض دید عموم مردم قرار گیرد که به‌طور قطع بسیار مؤثر است.
لطفی بیان کرد: امروز همه مسئولان پی بردند که تنها راه برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه دشمنان، اقتصاد مقاومتی است و کارایی بسیار بالایی دارد، امروز باید خودکفایی و خودباوری را در بین نسل جوان گسترش داد.
وی در پایان با تأکید بر برنامه‌ریزی صحیح با مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان، اضافه کرد: تمام دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی در راستای برگزاری هر چه‌بهتر نمایشگاه کتاب در حد توان مشارکت داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: