کد خبر: 3573897
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
گروه فرهنگی: مدیر گروه معارف دانشگاه محقق اردبیلی و مدرس حوزه و دانشگاه گفت: من معتقدم که مشکل اصلی ما در اشاعه فرهنگ دینی کم‌کاری و دغدغه‌مند نبودن بسیاری از متولیان فرهنگی در جامعه است و ای کاش مسئولان توصیه‌های مقام ولایت را جدی می‌گرفتند و به‌عنوان اولویت اول کشور به آن می‌پرداختند.
حجت‌الاسلام احمد شجاعی مدیر گروه معارف دانشگاه محقق اردبیلی و مدرس حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، در رابطه با نقش رسانه‌ها در ترویج معنویت و فرهنگ و تمدن اسلامی گفت: نقش رسانه‌ها در ترویج معنویت و فرهنگ و تمدن اسلامی یک نقش بی بدیل است، امروزه اگر نیروهای دلسوز و دغدغه مند به دنبال اشاعه فرهنگ دینی باشند راهی جز از طریق حضور فعال در رسانه اعم از دیداری و شنیداری به ویژه فضای مجازی وجود ندارد.
مدیر گروه معارف دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: البته اگر با استدلال‌های قوی و با مخاطب شناسی دقیق ورود پیدا کنیم  باید بپذیریم که در این عرصه خیلی موفق نبودیم و این مهم با استفاده از نیروهای نخبه و متخصص در مسائل فرهنگی محقق می‌شود.
شجاعی گفت: ما به شدت در تقویت بنیه های فرهنگی جامعه مان دچار مشکل هستیم و قطعاً تا مسائل فرهنگی در جامعه دغدغه اول مسئولان کشور نباشد ما همچنان با یک عقب‌گرد فرهنگی بلکه در مسیر دگرگونی فرهنگ اصیل اسلامی به فرهنگ غیر دینی پیش خواهیم رفت.
این مدرس حوزه و دانشگاه اضافه کرد: من معتقدم که مشکل اصلی ما در اشاعه فرهنگ دینی کم کاری و دغدغه مند نبودن بسیاری از متولیان فرهنگی در جامعه است وای کاش مسئولان توصیه های مقام ولایت را جدی می گرفتند وبه عنوان اولویت اول کشور به آن می پرداختند چون به نظر کارشناسان اقتصادی پایه اقتصاد یک کشوری استحکام پیدا نمی کند مگر این که فرهنگ آن کشور اصلاح شود.
وی تصریح کرد: تمدن اسلامی نیازمند مولفه های زیادی است که مهمترین آن ها نهادینه کردن  فرهنگ دینی در جامعه اسلامی سپس در صدد صدور آن به سراسر دنیاست، اگر در جامعه اسلامی آموزه های دینی در سراسر شئون زندگی مردم سریان نداشته باشد هرگز نمی توان به تمدن اسلامی اندیشید.
 شجاعی گفت: پایه و اساس تمدن اسلامی پیاده کردن فرهنگ دینی در جامعه است واین نیازمند عزم راسخ متولیان فرهنگی جامعه وافراد دغدغه مند در حوزه فرهنگ دینی است، البته برای تحقق پیداکردن این مهم در درجه اول باید حوزه و دانشگاه به عنوان دورکن مهم وتاثیر گذار جامعه باید وارد میدان شوند و هر کدام متناسب با جایگاه خود نقشه راه را تعیین و راهکارهای عملی آن را ارائه دهند.
مدیر گروه معارف دانشگاه محقق اردبیلی گفت: به امید روزی که متولیان فرهنگی نه در شعار بلکه در عمل به فکر توسعه فرهنگ دینی در جامعه باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: