کد خبر: 3580984
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
کانون خبرنگاران نبأ: مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی از برپایی نمایشگاه «مهر درخشان 2» در آستانه نوروز 96 در جوار بارگاه منور علی بن موسی الرضا(ع) خبر داد.
به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ به نقل از پایگاه خبری آستان قدس رضوی، محمد‌امین توکلی‎زاده، مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی از برپایی نمایشگاه «مهر درخشان 2» در آستانه نوروز 96 در جوار بارگاه منور علی بن موسی الرضا(ع) خبر داد و گفت: در سال 95، دو نمایشگاه‌ به همت اداره‌کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی در جوار بارگاه منور امام رضا(ع) برگزار شد که نمایشگاه «مهر درخشان 2» تکمیل‌کننده دو نمایشگاه قبلی است.
وی با بیان اینکه سوغات، جزئی از فرهنگ ما ایرانیان بوده اما برنامه‎ریزی مدونی برای آن صورت نگرفته است، گفت: سوغات سهم مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند، اما متأسفانه بیشترین سوغات زیارت در اعتاب مقدس ایران و عراق از دیگر کشورها تأمین می‌شود، در صورتی که می‌توان با طراحی سوغات فرهنگی مناسب علاوه بر انتقال پیام فرهنگی سوغات، به تولیدکنندگان داخلی نیز کمک شایانی کرد.
توکلی‌زاده با اشاره به اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نامگذاری شده بود، افزود: تولیدات خانگی کمک شایانی در حوزه اقتصاد درون‌زا می‌کند و برپایی چنین نمایشگاه‌هایی راهکار مناسبی برای حل مشکلات اشتغال است که در صورت حمایت و تکمیل شبکه توزیع، می‌تواند برکات فراوانی داشته باشد.
وی این نمایشگاه را نمادی از اقدام و عمل در حوزه اقتصاد با پیوست فرهنگی مناسب دانست و عنوان کرد: ما در آستان قدس رضوی بر آن شدیم بدون دریافت هزینه‌ای از تولیدکنندگان، به آن‌ها کمک کنیم تا بتوانند محصولات خود را به شکل مناسب به زائران و مجاوران عرضه کنند.
مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی برپایی چنین نمایشگاه‎هایی را مقدمه‌ای برای تشکیل بازارچه سوغات زیارت در آینده دانست و افزود: این حرکت ارزشمند می‌تواند علاوه بر کمک به تولید داخلی، مشکلات اقتصاد را تا حدودی بهبود ببخشد همچنین از لحاظ فرهنگی مکمل امر زیارت باشد.
وی با اشاره به برپایی 110 غرفه در این نمایشگاه، اظهار کرد: نمایشگاه «مهر درخشان 2» در سه بخش محصولات فرهنگی، سوغات زیارت و اقتصاد درون‌زا خدمات ارائه می‌دهد.
توکلی‌زاده ادامه داد: بخش محصولات فرهنگی شامل کتاب، نوشت‌افزار، عفاف و حجاب می‌شود و زائران می‌توانند از بخش سوغات زیارت، فرش و تابلو فرش، سنگ‌های قیمتی و زیورآلات را از این شهر مذهبی به دیار خود ببرند.
وی ادامه داد: در بخش اقتصاد درون‌زا با ارائه محصولات چرمی، شیرینی‌های خانگی، گیاهان دارویی، تزیینات خانه و آشپزخانه، منسوجات ایرانی و اسلامی، محصولات چوبی مثل منبت و معرق میزبان زائران علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) خواهیم بود.
مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی افزود: همچنین در این نمایشگاه شاهد حضور مؤسسات آستان قدس رضوی همچون مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، شرکت به‌نشر، شرکت فرآورده‌های غذایی رضوی، بیمارستان رضوی و موسسه درمانی رضوی هستیم.
وی تصریح کرد: نمایشگاه «مهر درخشان 2» با همکاری معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی و کمیته امداد و بسیج سازندگی از 10 اسفندماه سال 95 تا 31 فروردین‌ماه سال 96 ، از ساعت 10 تا 22 در مرکز نمایشگاه‎ها و همایش‎های آستان قدس رضوی واقع در ورودی باب‌الجواد(ع) و پارکینگ شماره یک حرم مطهر دایر است.
مهناز امیریان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: