کد خبر: 3588448
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
گروه اجتماعی: نشست هم‌اندیشی ستاد امر به معروف و نهی از منکر مازندران عصر دیروز، 20 فروردین‌‌ماه 96 در جهاد دانشگاهی برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران حسین فیاض، مسئول تشکل‌های مردمی مازندران ظهر امروز 20 فروردین ماه در نشست با محوریت امر به معروف و نهی از منکر در جهاد دانشگاهی مازندران، گفت: مصوبات شورای ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای سه قوه نظام قابل اجرا است.
وی با بیان اینکه تمامی آمران به معروف و ناهیان از منکر از حمایت قضایی برخوردارند، افزود: در کلیه دادگستری‌های کشور با ایجاد شعبه ویژه‌ای، پرونده‌ای درباره آمران به معروف تشکیل  و  خارج از نوبت مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مسئول تشکل‌های مردمی مازندران با بیان اینکه کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون است، تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تمامی دستگاه‌ها برنامه هایی را در راستای تقویت فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر ارسال می‌کند که نظارت بر حسن اجرای آنها بر عهده ستاد امر به معروف و نهی از منکر است.
وی افزود: از سال 72 که امر به معروف و نهی از منکر در استان مازندران اعلام موجودیت کرد عملکرد این ستاد در مازندران در سطح کشور جزو پنج استان برتر بوده است.
فیاض اظهار کرد: مراتب امر به معروف و نهی از منکر قلبی، لسانی، کتبی و اقدام عملی است که اقدام عملی بر عهده ضابطین است که بر اساس سیاست‌های امر به معروف و نهی از منکر برخورد خواهند کرد.
وی در این جلسه با تشریح ساختار ستاد و قوانین مربوطه، ارائه الگوهای رفتاری از جهاد دانشگاهی خواست تا درباره عوامل و موانع  کم توجهی به این فریضتین در قالب افکار سنجی آسیب‌شناسی دقیق ارائه دهد.
در ادامه سید محمد حسینی رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اشاره به اینکه در قرآن کریم در اهمیت امر به معروف و نهی از منکر تاکید فراوان شده است، گفت: «امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شود و  گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی(ع) امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد.
وی افزود: حضرت علی(ع) امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌‌کند که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است.
اجرای امر به معروف و نهی از منکر در گذشته مغفول مانده بود
رئیس جهاد دانشگاهی مازندران تصریح کرد: متاسفانه اجرای امر به معروف و نهی از منکر در گذشته در سطح کشور، مغفول بوده و امید است این واجب الهی با همت ستاد امر به معروف و نهی از منکر در جامعه رواج یابد.
وی افزود: جهاد دانشگاهی یک نهاد با هویت انقلابی، فرهنگی و پژوهشی است و وجود معاونت فرهنگی در این نهاد و نیز خبرگزاری ایسنا و خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) که تنها خبرگزاری و بزرگترین خبرگزاری قرآنی جهان اسلام است این موضوع را تصدیق می‌کند.
حسینی عنوان کرد: جهاد دانشگاهی برای همراهی بیشتر با ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر در همه حوزه‌های مورد توافق دو طرف اعلام آمادگی می‌کند.
در ادامه محمد اسماعیل معمایی، مشاور رئیس جهاد دانشگاهی گفت: اکنون موجب تاسف است چرا در حوزه ستاد امر به معروف از بدو انقلاب ورود جدی نداشتیم که اکنون شاهد برخی ناهنجاری‌ها در حوزه های خانواده و اجتماعی باشیم.
وی افزود: توجه و حمایت از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی، امر بدیهی است و جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی در حمایت از ترویج امر به معروف و نهی از منکر همه امکانات خود را بسیج می‌کند.
ضرورت تبیین معروفات در جامعه
معمایی تبیین و تشریح هنجارهای اجتماعی و معروفات را اولین گام ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر دانست و عنوان کرد: اگر مجموعه‌ای بر اساس تعلیم دریافتند که نماز باید بر اساس عبودیت و بندگی انجام دهند نهادینه شدن آن عمل دینی و رفتار انسانی با سهولت و سرعت بیشتری انجام خواهد شد.
وی افزود: رزمندگان دفاع مقدس با ایثارگری‌ها و رشادت‌های خود از ارزش‌های این نظام اسلامی پاسداری کردند و در سال جاری که مزین به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است باید در زمینه فرهنگی که از نگاه رهبری زیربنای اقتصاد است توجه ویژه شود.
در ادامه سیده زینب تقوی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مازندران گفت: امر به معروف بحث گسترده‌ای است که تقویت باورهای دینی و تعدیل رفتارهای انسانی را دربر دارد.
آموزش‌های یاوران امر به معروف یکسان‌سازی شود
وی با تاکید بر یکسان‌سازی آموزش‌های یاوران امر به معروف و نهی از منکر، افزود: نباید برخوردهای امران به معروف از روی غرض، مرض و نگاه شخصی باشد.
این پژوهشگر حوزه اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد: لازم است قبل از هر اقدامی به تبیین مسائلی چون حجاب و مصادیق ان بپردازیم تا افراد خود را به مرزهای حجاب نزدیک کنند.
در ادامه صادق سلمان پور معاون آموزشی جهاد دانشگاهی از کم توجهی برخی از مسئولان و نیز صدا و سیما به موضوعات حجاب و عفاف انتقاد کرد و افزود: اگر بخواهیم معضلات خلاف عفت در همه زمینه‌ها در جامعه کم شود ابتدا باید مدیران رده بالا و مسئولان، خود را به رعایت این ارزش‌ها ملزم بدانند.
شاکله فرهنگ اسلامی در دانشگاه‌ها کمتر دیده می‌شود
وی افزود: امروز قاطبه دانشجویان نیاز به آموزش‌های فرهنگی و رفتاری دارند و متاسفانه شاکله فرهنگ اسلامی در دانشگاه و رفتار دانشجویان کمتر دیده می‌شود.
در ادامه محمد علی محمدنژاد مدیر حراست جهاد دانشگاهی مازندران گفت:  در اجرای امر به معروف و نهی از منکر ارائه آموزش‌هایی که افراد را به مرحله باور برساند از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: چنانچه آموزش‌ها نتواند افراد را به ارزش‌های دینی باورمند کند پایبندی افراد به ضوابط دینی، پایدار نخواهد بود.
علی پاداشی
برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران

برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران
برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران

برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران

برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران

برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران

برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران

برگزاری نشست هم‌اندیشی امر به معروف و نهی از منکر در جهاددانشگاهی مازندران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۱/۲۱ - ۱۸:۰۱
0
0
نیروهای بازنشسته فعالیتشان غیر قانونی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ - ۱۶:۲۷
0
0
آیا قانونی هست که بازخریدی ها سرکار بیایند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: