کد خبر: 3594141
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
گروه اجتماعی: مراسم هشتمین سالگرد فقیه ربانی مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت با حضور مراجع تقلید، علما، روحانیان، مجاوران و زائران حضرت معصومه(س) 21 اردیبهشت در مسجد اعظم قم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، مراسم هشتمین سالگرد فقیه ربانی مرحوم آیت‌الله بهجت(ره)، از مراجع تقلید جهان تشیع با حضور مراجع عظام تقلید، علما، روحانیون، مجاوران و زائرین حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

این مراسم 21 اردیبهشت پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم برگزار خواهد شد.

به گزارش ایکنا، آیت الله‌ محمد بهجت فومنی در اواخر سال 1334 هجری قمری در خانواده‌ای دیندار و تقوا پیشه، در شهر مذهبی فومن واقع در استان گیلان، چشم به جهان گشود. هنوز 16 ماه از عمرش نگذشته بود که مادرش را از دست داد و از اوان کودکی طعم تلخ یتیمی را چشید.

ایشان در کودکی با تربیت پدری چنین که دلسوخته اهل بیت(ع) به ویژه سید‌الشهداء(ع) بود، و نیز با شرکت درمجالس حسینی و بهره مندی از انوار آن بارآمد. ازهمان کودکی از بازی‌های کودکانه پرهیز می‌کرد و آثار نبوغ و انوار ایمان در چهره‌اش نمایان بود، و عشق فوق‌العاده به کسب علم و دانش در رفتارش جلوه‌گر.

در سال 1352 هجری قمری برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مشرف می‌شود و قسمت‌های پایانی سطح را در محضر آیات عظام از آن جمله مرحوم آیت‌الله آقا شیخ مرتضی طالقانی به پایان می‌رساند. با این همه، همت او تنها مصروف علوم دینی نبوده، بلکه عشق به کمالات والای انسانی هماره جان ناآرام او را به جستجوی مردان الهی و اولیاء برجسته وا می‌داشته ‌است.

فقه را در محضر استاد مرحوم آقا شیخ محمد کاظم شیرازی که شاگردان مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی و از استادان بسیار برجسته نجف اشرف بود، تلمذ و اصول  را نیز از مرحوم آقای نائینی و مرحوم آقا شیخ محمد حسین کمپانی اصفهانی بهره برده است

پس از درگذشت محمدعلی اراکی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مرجعیت وی را اعلام کرد و افرادی چون عبدالله جوادی آملی و علی مشکینی نیز برای پذیرش مرجعیت از سوی وی نقش داشتند. همچنین او هیچگاه اقدام به انتشار رساله عملیه نکرد تا اینکه با درخواست‌های پی در پی افراد راضی شد تا فتاوایش بدون ذکر نام به چاپ برسد. از چاپ ششم به بعد روی جلد رساله او عبارت «العبد محمدتقی بهجت» نوشته شد.

آیت الله بهجت بعد از تکمیل دروس، در سال 1363 هجری قمری موافق با 1324 هجری شمسی به ایران مراجعت کرده و چند ماهی در موطن خود فومن اقامت گزید و بعدا در حالی که آماده بازگشت به حوزه علمیه نجف اشرف بود، قصد زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(ع) و اطلاع یافتن از وضعیت حوزه قم را کرد، ولی در طول چند ماهی که در قم توقف کرده بود، خبر رحلت استادان بزرگ نجف، یکی پس از دیگری شنیده می‌شد، لذا ایشان تصمیم گرفت که در شهر مقدس قم اقامت ‌کند.

در نهایت این عالم ربانی و فقیه بعد از عمری تلاش علمی و بندگی خالصانه در روز یکشنبه 27 اردیبهشت 1388 بر اثر کهولت در سن 92 سالگی در بیمارستان ولیعصر قم درگذشت و در حرم فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد.

منبع: مرکز خبر حوزه

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: