کد خبر: 3595734
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲
گروه معارف: مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در رسیدن به سبک زندگی اسلامی آنچه مهم است خودباوری است، تأکید کرد: به همین جهت در روایت آمده است که برترین حکمت، شناخت انسان از خود و آگاهی به هویت و جایگاه خویش است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، زندگی انسان معاصر با پیچیدگی‌های خاصی توام است. انسان امروزی در میان امواج سهمگین اطلاعات، اخبار، الگوها، نگرش‌ها و ... روزگار می‌گذراند و در حوزه‌های مختلف با چالش‌های جدی مواجه است. چالش‌هایی که شاید بتوان پاسخ آن‌ها را در مجموعه‌ای به نام «سبک زندگی» دسته‌بندی کرد. اما این سبک زندگی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ چه الگوها، اهداف و چشم‌اندازی را برای انسان امروزی بایستی به تصویر بکشد؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند راهگشای دغدغه‌های متعدد انسان معاصر باشد.
حجت الاسلام حمید علی نسب مدرس حوزه و دانشگاه در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، درخصوص فاصله سبک زندگی اسلامی با فضای موجود گفت: سبک زندگی مطلب بسیار مهمی است که در طول سالهای متمادی انسانها کوشیده اند که آن را بشناسند وسیاست ورزان نیز تلاششان این بود که بر سبک زندگی مردم تاثیر بگذارند.
وی گفت: حتی قدرتهای بزرگ از طریق تغییر سبک زندگی مردم خواسته اند ملت ها را مطیع خود سازند؛ بنابراین مفهوم سبک زندگی مفهومی بسیار کلیدی از معادلات انسانی است.
مدرس حوزه و دانشگاه اضافه کرد: وقتی ما از سبک زندگی صحبت می کنیم منظورمان این است که یک فرد خانواده، مردم یک شهر یا کشور چگونه زندگی می کنند یعنی بحث ما چگونه زندگی کردن است.برای روشن شدن چگونه زندگی کردن فاکتورهای متعددی را باید مدنظر قرار دهیم مانند اعتقادات مرسوم، جغرافیا، سلیقه های اجتماعی.
وی افزود: شیوه زیستن یا راه و روش غالب زندگی که می تواند فردی یا جمعی باشد سبک زندگی است و این می تواند شامل الگوی مصرف ذائقه ها و ارزش های فرد یا جامعه باشد.
علی نسب تصریح کرد: بنابراین در رسیدن به سبک زندگی اسلامی آنچه مهم است خود باوری است و به همین جهت در روایت آمده است که برترین حکمت، شناخت انسان از خود و آگاهی به هویت و جایگاه خویش است.
مدرس حوزه و دانشگاه بیان کرد: در سبک زندگی اسلامی باید اصول زیر ازجمله حق الله، حدود الهی،شکر نعمت های خدا،رضایت به مقدرات الهی،صبر بر بلا و مصیبت،جهاد و کوشش فراوان،طلب صدق و اخلاص،عفو،تواضع،مهربانی، خیرخواهی، عدالت، قناعت ،ایثار،دوری از اسراف و ساده زیستی رعایت شود.
وی گفت: به نظر می رسد با توجه به این فاکتورها همه اندیشمندان باید تلاش شبانه روزی کنند تا در زمینه های فوق جامعه به مطلبویت نسبی برسد.
تقلید یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سبک زندگی کنونی است و تقلید از اطرافیان ما را از فکر خلاق باز می‌‌دارد.
همچنین بی‌ توجهی به ایمنی یکی از نقاط ضعف سبک زندگی ما است، نگاه ما به حمل ‌و نقل، ساخت ‌و ساز و بسیاری از مسائل دیگر ایمنی نیست، بلکه تجملاتی است.
گزارش از سیما میرقاسمی کلخوران
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: