کد خبر: 3612480
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
گزارش ایکنا از راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران/
گروه سیاسی: مردم ایران اسلامی در روز جهانی قدس، یکبار دیگر حمایت قاطعانه خود از ملت مظلوم فلسطین را به نمایش گذاشتند و اعلام کردند هیچ حادثه‌ای باعث فراموشی موضوع فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، هر سال که روز جهانی قدس، این یادگار گرانبهای بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) فرا می‌رسد، یکبار دیگر مردم روزه‌دار و همیشه در صحنه ایران اسلامی، فریاد خشم خود در برابر اشغالگران فلسطین و قدس شریف را طنین‌انداز می‌کنند. امروز جمعه دوم مرداد 1396 نیز صدای حمایت ایرانیان، این حامیان راستین مظلومان و قدس شریف، به گوش جهانیان رسید.
صبح پیروزی برای مظلومان و محرومان جهان و به ویژه برای ستم دیدگان فلسطینی نزدیک است، امروز آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است و ملت ایران، به یاد آن «اَبَرمرد تاریخ بشری» همگام با یکدیگر برای رهایی سرزمین عزیز فلسطین همصدا شدند.
پژواک صدای قرن است که هنوز بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه در کوچه و خیابان شهرها خانه به خانه به گوش می رسد؛ «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم». این صدای روح الله است که مرزها را درنوردید و امروز چون جان تازه ای بر پیکره مقاومت جاری است و امروز نیز در گوش جانمان جنسی از همان صدا می پیچد؛ «روز قدس بسیار مهم است؛ صرفاً این نیست که ما از یک ملت مظلومی که از خانه خود رانده شده داریم دفاع می‌کنیم؛ ما در واقع داریم با یک نظام سیاسی ظالمانه و استکباری مبارزه می‌کنیم. امروز دفاع از فلسطین دفاع از حقیقت است؛ مسئله‌ای بسیار گسترده‌تر از فلسطین؛ امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی مبارزه با استکبار است، مبارزه با نظام سلطه است».
آنچه در ابتدا باید به آن اشاره کرد اهمیت مقابله مردم ایران در طول چند دهه گذشته با پروژه بزرگی است که از جانب صهیونیسم جهانی برای تسلط بر منطقه خاورمیانه و جهان اسلام و ذلت و خواری مسلمانان از زمان شکل‌گیری این رژیم غاصب ایجاد شده است اما هر ساله با فرا رسیدن این روز مقدس، وجدان بیدار همه آزادگان جهان و مخصوصا ملت مسلمان ایران با برگزاری یک راهپیمایی میلیونی، مظلومیت فلسطینیان و بیداری حامیان آنها را در عالَم به نمایش می‌گذارد.
در سال‌های اخیر نیز با شکل‌گیری گروه‌های سَلَفی تندرو و مخصوصا گروهک تروریستی داعش، همه تلاش دشمنان اسلام بر حاشیه راندن مسئله فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام بوده است اما همین حضورها، فریادها و حمایت‌ها، این نقشه شیطانی را نقش بر آب کرده و انسجام و اتحاد مسلمانان و همه آزادگان جهان در حمایت از آرمان فلسطین را به رخ جهانیان کشیده است.
امروز مردم آمدند و از زلال قطره‌های روان، سیل خروشان جاری شد تا بنیان جرثومه فساد، اسرائیل غاصب را به لرزه بیفکنند. این سیل خروشان از 900 نقطه ایران به صورت همزمان خروشید. با مشت‌های گره کرده، گام‌های استوار، شعارهای کوبنده و این بخشی از نمایش اقتدار ملت ایران بود که یک صدا و یک دل، هماهنگ و یکرنگ، نبضشان برای قدس می‌تپید و هرچه فریاد داشتند بر سر استکبار ریختند و این تداوم سیلی سخت چند روز قبل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود؛ هرچند یک طرف سیلی سپاه بود و طرف دیگرش گروهک‌های تکفیری اما آنچه رخ داد، آوار خشم ملتی صبور و مقاوم بر سر مزدوران استکبار بود.

تجلی آتش به اختیاری یک ملت در حمایت از قدس شریف
امروز روزی بود که نه فقط ایرانیان، بزرگ و کوچک، که عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان جهان به پا خاستند. امروز صفوف حمایت از قدس، مرز نمی‌شناخت، حد نداشت؛ دیگر قدس تنها پاره تن اسلام نبود، پاره تن کسانی بود که درد قدس را درک کرده بودند. چه مسلمان باشند، چه نباشند؛ همین که انسانیت را بفهمد، «قدس» پاره تنش می‌شود.
در گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان، شهیدان مظلوم فلسطین و همه کسانی‌که برای سربلندی ملت خود و اسلام عزیز به صحنه آمدند، امروز هم روز همدلی ملت عزیز بوده و ندای محرومان را جلوه‌گر کرد و ایرانیان به ندای مظلومان پاسخ گفتند، احساس مسئولیت کردند و در پس این احساس مسئولیت به صحنه آمدند.
مردم به خوبی این مسئله را درک کرده‌اند که شرایط امروز جهان اسلام، به گونه‌ای است که اهمیت روز جهانی قدس را دوچندان کرده است و تشکیل گروه داعش صهیونیستی و دامن زدن به فتنه‌های قومی و مذهبی در منطقه خاورمیانه و ایجاد آشوب در میان برادران مسلمان، نقشه‌ای حساب شده است که باید نقش بر آب شود و تحقق این مسئله به دست خود مردم است.
اخیرا نیز رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در جمع دانشجویان، با طرح مسئله آتش به اختیاری افسران جنگ نرم، نقشه راهی برای فعالیت‌های فرهنگی مردم تعیین کردند که قطعا به معنای این است که برای حرکت در چنین عرصه‌هایی و از جمله حمایت از مظلومان، منتظر دستور نباشید و حرکت کنید و امروز جلوه‌ای از آتش به اختیاری افساران جنگ نرم با مشاهده کردیم.
مردم ایران اسلامی امروز به صحنه آمدند تا بگویند فلسطین، مادر رشید حماسه‌هاست و فرزندان رشیدش در روز قدس، روز اسلام، برادری و برابری را نشان می‌دهند و اعلام می‌دارند که فلسطین با سلاح صبر و استقامت، چون کشتی نوح در برابر طوفان فتنه‌ها ایستادگی می‌کند؛ آری بیت‌المقدس با عصای وحدت در برابر مارهای تفرقه افکن ایستاده است تا روز آمدن مصلح فرا برسد.
مردم شریف ایران اسلامی، امروز با حضور خود بر این نکته تأکید کردند که اکنون کینه بغض، گلوی فلسطین را گرفته است و غنچه‌هایش پژمرده شده است. مردم به خوبی نشان دادند که آزادی قدس شریف و تحقق آرمان‌های امام راحل، منتظر گام‌های همه مسلمانان است تا این قبله اول مسلمین را یاری کنیم، ما باید نشان دهیم که همه مسلمانیم و متحد و بین ما هیچ فاصله‌ای نیست.
آزادگان سراسر جهان، امروز به صحنه آمدند تا ستمگران، فریاد بیداری حق بر باطل را نظاره‌گر باشند، تا آنان که دست به ستمگر دراز می‌کنند، بر خود بلرزند و بدانند که آزادگان جهان بر آنان سیلی خواهند زد. امروز مردم آمدند تا اهتزاز پرچم عدل و عدالت را در مقابل مدعیان دروغین عدالت به نمایش بگذارند. به صحنه آمدند تا مرهمی بر زخم های کودکانی باشند که به غیر از جنگ و ویرانی، چیزی نمی‌بینند و پدرانی که کودکان خود را به جای آغوش گرم خود، در آغوش خاک می‌سپارند.

تجلی آتش به اختیاری یک ملت در حمایت از قدس شریف
مردم ایران اسلامی امروز و در این گرمای سوزان هوا و با زبان روزه به صحنه آمدند تا بگویند مهم‌ترین پیام روز جهانی قدس، مقاومت و ایستادگی در برابر ستمگران است. مردم ایران، امروز همانند دیگر آزادگان جهان در 85 کشور جهان در راهپیمایی روز قدس امسال که با شعار «روز جهانی قدس، رمز وحدت و جهاد امت اسلامی، حمایت از مردم مظلوم فلسطین و زوال قطعی رژیم صهیونیستی» مزین شده بود، فریاد حمایت خود از مردم مظلوم فلسطین را به گوش جهانیان رساندند و این روز به یاد ماندنی را بزرگ داشتند.
امسال با رخ دادن حادثه‌ای تروریستی در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره)، تشییع باشکوه شهدای این حادثه و اقدام اقتدار آمیز سپاه پاسداران در واکنش به این حادثه و موشک باران مقر تروریست‎ها در دیرالزور سوریه، شکوه دیگری به برگزاری این راهپیمایی بخشیده بود و از شعار و پلاکاردهای در دست مردم، می‌توانستیم دریابیم که این اقدام حاوی چه پیام‌هایی برای همه مظلومان و ستمگران بوده است.
امروز در ایران اسلامی در 900 شهر کشور و مراکز استان‌های ایران زمین، مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس برگزار شد و مردم، خود را به میعادگاه‌‌های نماز جمعه رساندند تا فریاد مردم ایران اسلامی در حمایت از مظلومان به سراسر جهانیان برسد. همچنین بیش از 4 هزار خبرنگار داخلی و خارجی، حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس را برای جهانیان مخابره کردند.
مردم تهران نیز در همان دقایق اولیه برگزاری راهپیمایی و در این گرمای هوا و همزمان با مردم سراسر کشور، از مبدأهای 10 گانه‌ای شامل مسجد امام حسین(ع)، مسجد جامع ابوذر، مسجد دارالسلام، مسجد امام زمان(عج)، مسجد حضرت ابوالفضل (ع)، مسجدالمهدی(عج)، مسجدالجواد(ع)، مسجد امام جعفر صادق(ع)، و مسجد حضرت امیر(ع)، مسجد جامع رسول اکرم(ص) خود را به دانشگاه تهران رساندند تا همانند چند دهه گذشته به فرمان بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری در دفاع از ملت مظلوم فلسطین لبیک بگویند و صدای خود را به گوش جهانیان برسانند.
امسال حضور مردم تهران در راهپیمایی روز جهانی قدس، تفاوتی اساسی داشت و نمایش موشک‌های ذوالفقار و بدر در مسیرهای منتهی به میعادگاه نماز جمعه، پیام‌های خاص خود را داشت. مردم تهران نیز همگام با سایر ایران، تأکید کردند که امسال، غرش مقتدرانه «ذوالفقار» ثابت کرد که ایران و ایرانی، ظلم را بر نمی‌تابند و بار دیگر به تمام دنیا ثابت کردند در مکتب آزادگی، شاگرد اول هستند  و مردم هم به انحای مختلف از شعارنویسی بر موشک‌ها تا سر دادن شعار، از اقدام اخیر فرزندان خود در سپاه تشکر کردند.

تجلی آتش به اختیاری یک ملت در حمایت از قدس شریف
مردم تهران با تمام باورهای اعتقادی، سنت‌ها، آداب و رسوم و اخلاقیات بسیار بی‌نظیر به صحنه آمدند تا در روز قدس، به زر مداران و زورمداران دنیا بگویند که فلسطین روضه خُلد برین و سرزمین وحی و ایمان و روز قدس برای همیشه تاریخ، روز اسلام است.
امروز تهران نیز یکپاره ایران شد و از هر گوشه شهر، فریاد رهایی قدس شریف را می‌توانستیم بشنویم. مردم تهران آمدند تا حماسه بی‌بدیل لحظه‌های با محرومان را یکصدا فریاد بزنند.
بر روی پلاکاردهای در دست مردم، مردم شعارهایی از قبیل «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «القدس لنا»، «مرگ بر استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل»، «8411 روز مانده به نابودی اسرائیل»، «مرگ بر آل سعود» «هیهات من الذله»« «فلسطین پاره تن اسلام است»، «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود»، «قدس شریف متعلق به مسلمانان است»، «ایستاده‌ایم تا نابودی اسرائیل» و «بکشید ما را ملت ما بیدارتر می‌شود» قابل مشاهده بود.
راهپیمایان تهرانی با شعارهای «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر انگلیس»، «مرگ بر آل سعود» و دست‌نوشته‌هایی با مضمون «قدس شریف متعلق به مسلمانان است»، «نماز عید فطر را در قدس آزاد شده خواهیم خواند» و «مسلمان می‌میرد سازش نمی‌پذیرد» حمایت خود از ملت مظلوم فلسطین را به نمایش گذاشتند.
همچنین در طول مسیر راهپیمایی یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی ۱۷ خردادماه در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی گرامی داشته شد. اعضای جهاد دانشگاهی نیز که در این حوادث دو تن از همکاران خود را از دست داده‌اند، در این مراسم حضور یافته تا علاوه بر حمایت خود از آرمان فلسطین، یاد و خاطره شهید حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی تقوی، رئیس سابق سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل سابق ایکنا و شهید علی توده فلاح را گرامی دارند.
مردم تهران با مشت‌های گرده کرده و با شعار مرگ بر اسرائیل، نشان دادند آنانی که در خانه عنکبوت نشسته‌اند، بیندیشند که روز قدس روز دلدادگی ایران در تمرین عاشقی در حمایت از مقاومت اسلامی است. همچنین تعدادی از مردم با در دست داشتن پرچم‌های حزب الله لبنان، حمایت خود از جبهه مقاومت را اعلام کردند.

تجلی آتش به اختیاری یک ملت در حمایت از قدس شریف
در حاشیه برگزاری این راهپیمایی در تهران شاهد نمایشگاهی از توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران بودیم و از جمله موشک «قدر» و موشک نقطه زن «ذوالفقار» که در روزهای اخیر در مورد آنها زیاد شنیدیم و درس عبرتی به تروریست های تکفیری و حامیان آنها دادند به نمایش گذاشته شده بودند.
مردم روزه دار تهران در جریان این راهپیمایی، با سر دادن شعار «سپاه پاسداران، تشکر تشکر» از اقدام اخیر این نهاد در موشک‌باران مواضع تروریست‌های تکفیری در سوریه به دلیل سیل محکم به گروه داعش تشکر کردند. همچنین مردم تهران، خشم و انزجار خود از سخنان اخیر رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر ضرورت پیگیری سیاست تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران را نشان دادند.
رونمایی از روزشمار نابودی رژیم صهیونیستی در میدان فلسطین تهران، تقدیر از رشادت‌های شهید همدانی توسط گروه سرود سفیر، ارائه خدمات رایگان اورژانس شهرسالم شهرداری تهران، حرکات نمایشی و ورزش‌های رزمی بر روی پرچم رژیم صهیونیستی، نصب ماکت موشک «شهاب 3 »  از دیگر حاشیه‌های برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر تهران بود. همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران مشغول جمع‎آوری کمک‌های مردمی برای اردوهای جهادی بودند.
حضور جمعی از نیجریه‌ با در دست داشتن تصاویری از شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان این کشور، از دیگر حواشی جالب راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران بود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور نیز از تقاطع خیابان انقلاب ـ وصال، در جمع راهپیمایان تهرانی حضور پیدا کرد و در در جمع خبرنگاران با تشکر از ملت بزرگ ایران که هرساله پرشورتر از سال های قبل در روز قدس حضور می‌یابند، گفت: پیام روز قدس پیام تنفر از رژیم غاصب و اشغالگر و حمایت از ملت مظلوم و فرهنگی بزرگ فلسطین است؛ ملت مظلومی که 70 مورد ظلم و ستم قرار گرفته است .
وی ادامه داد: امسال روز قدس حساب دیگری دارد هم به خاطر حضور تروریست‌ها در منطقه که مورد حمایت اسرائیل هستند و مردم قاطعانه می خواهند که تروریست ها را از منطقه برانند و مسئله دیگر ، آمریکاست که همواره به فکر تجاوز به حقوق مردم بوده است.

تجلی آتش به اختیاری یک ملت در حمایت از قدس شریف
رئیس جمهوری اظهار کرد: امسال طرح‌هایی در سنا و نمایندگان آمریکا علیه ملت ایران داده شد، ملت قاطعانه در این راهپیمایی می خواهند به آمریکا بگویند که پاسخ قاطعانه آنان را جمهوری اسلامی ایران، به آمریکا خواهد داد و مسیری که انتخاب کرده اند ادامه می دهند.
 آیت‌الله آملی و لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، نیز خود را به خیل جمعیت رساندند.
دیگر شخصیت‌ها و سران نظام از جمله سردار دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری، محمدجواد ظریف، امیر پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش، امیر شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، دانش‌آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، سردار جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حجت‌الاسلام حجازی، از اعضای دفتر رهبری، شیخ حسین انصاریان، استاد اخلاق حوزه علمیه قم، محمدرضا باهنر، حجت الاسلام شهیدی، رئیس بنیاد شهید، محسن مهرعلیزاده، حجت‎الاسلام والمسلمین علی رازینی، علی مطهری نائب رئیس مجلس، کمال خرازی وزیر اسبق امور خارجه، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال، سردار مومنی جانشین فرمانده ناجا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حجت الاسلام غلامحسین اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رستم قاسمی، شهین دخت مولاوردی معاون رئیس جمهور، حجت‌اسلام والمسلمین علوی وزیر اطلاعات، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد، و نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور  با حضور در این مراسم حمایت خود از ملت مظلوم فلسطین را اعلام کردند.
بخش بعدی مراسم قرائت بیانیه پایانی بود که در بخشی از آن آمده است: اکنون که با گذشت ۳۸ سال از ابتکار معجزگون و آینده‌نگرانه معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت روح‌الله و ادامه راهبری حکیمانه و مدبّرانه حضرت امام خامنه‌ای آرمان آزادی بیت‌المقدس و رهایی ملت مظلوم فلسطین، فراتر از مرزهای جهان اسلام، جغرافیای تحت سیطره قدرت‌های سلطه‌گر را نیز تحت تأثیر قرار داده و رؤیای صهیونیست‌ها در "تسلط از نیل تا فرات" و تحقق "خاورمیانه بزرگ" را باطل کرده است، ما شرکت‌کنند‌گان در راهپیمایی سراسری و دشمن‌شکن روز جهانی قدس که نماد حمایت از مردم مظلوم فلسطین است، مواضع خود را با بانگ رسای توحیدی "الله‌اکبر" و "خامنه‌ای رهبر" به جهانیان اعلام می‌نماییم.
آزادی بیت‌المقدس" و "رهایی ملت مظلوم و بی‌دفاع فلسطین" از سلطه اشغالگران صهیونیست را آرمان بلند انقلاب اسلامی و راهبرد سرنوشت‌ساز حضرت امام راحل و مقام عظمای ولایت و رهبری برای جهان اسلام دانسته و تمامی ظرفیت‌های مادی و معنوی خود را در حمایت از انتفاضه فلسطین و مقاومت اسلامی به کار خواهیم گرفت.
آزادی قدس شریف و تلاش برای "زوال و نابودی قطعی اسرائیل" و محو غده سرطانی منطقه را همچنان "اولویت اول جهان اسلام" دانسته و هر اقدامی که امت اسلامی را از موضوع فلسطین منحرف سازد محکوم می‌نماییم.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ضمن حمایت از "خط مقاومت و انتفاضه" و تأکید بر ضرورت وحدت، هم‌گرایی و یکپارچگی گروه‌های فلسطینی برابر رژیم کودک‌کش صهیونیستی، "یهودی‌سازی" سرزمین‌های اشغالی و تلاش برای "نابودی هویت ملی و تاریخی فلسطین" را به شدت محکوم کرده و از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای می‌خواهیم با اتخاذ مواضع قطعی و عملی مانع تداوم این توطئه خطرناک شوند.
فتنه" داعش و تروریست‌های تکفیری در عراق، سوریه، لیبی و جنایات وحشیانه رژیم متجاوز آل‌سعود علیه مردم مظلوم یمن و بحرین را نقشه مشترک "آمریکا"، "رژیم صهیونیستی" و "ارتجاع منطقه" برای ایجاد شکاف و تفرقه بین مسلمین و امنیت‌سازی برای رژیم صهیونیستی اسرائیل دانسته و هر اقدامی که ظرفیت‌های انقلابی جهان اسلام را قربانی منافع صهیونیست های خبیث و قدرت‌های استکباری نماید به شدت محکوم می‌نماییم.
ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مظلوم و تاریخ‌ساز حرم و حمایت از نقش‌آفرینی‌های راهبردی و مستشاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جبهه مقاومت اسلامی به‌ویژه مقابله با تروریست‌های تکفیری، اقدام این نهاد انقلابی در حمله موشکی به مقر فرماندهی تروریست‌ها در شرق سوریه که برای مجازات و تنبیه عاملان و مسببان جنایت تروریستی ۱۲ رمضان تهران صورت پذیرفت را از مصادیق اقتدار جمهوری اسلامی و سیلی به دشمن و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان دانسته و ضمن قدردانی و تشکر از همت و اراده انقلابی پاسداران انقلاب که اسباب رضایت و غرور ملی ایرانیان و خانواده معظم شهدای ترور را فراهم آوردند، از آنان می‌خواهیم هرگونه تهدید و اقدام ضد امنیت ملی کشور را با پاسخ‌های قاطعانه، پشیمان‌کننده و درخور مواجه سازند.
همچنین سردار رمضان شریف، رئیس ستاد انتفاضه و قدس شریف شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در سخنرانی خود در دانشگاه تهران اظهار کرد: ما در شرایط مختلفی همانند بحران‌های جنگ تحمیلی و درگیری با گروهک‌های ضد انقلاب، همواره بر آرمان آزادی قدس شریف پای فشرده‌ایم؛ چراکه تدبیر امام راحل را دنبال می کنیم. حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری، همزمان که با رژیم ستمشاهی مبارزه کردند و استقلال مردم ایران را فریاد زدند، آزادی مردم فلسطین را نیز در دستور کار داشتند.

تجلی آتش به اختیاری یک ملت در حمایت از قدس شریف
وی افزود: اگر مبارزات ملت فلسطین را به دو مقطع تقسیم کنیم، حتما پیگیری آن توسط  حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، صفحه درخشانی از مقاومت ملت فلسطین است. در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، ملت فلسطین با یک چالش مواجه بود اما امام خمینی(ره) با عزم و اراده و اعتماد به نفسی که داشتند، بارها گفتند که سرزمین فلسطین متعلق به فلسطینیان است و باید به آنان واگذار شود اما این گفته، با تدابیری ویژه برای آزادی فلسطین همراه بود.
رمضان شریف تأکید کرد: تشکیل نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نقطه عطفی در مبارزات ملت فلسطین بود و این نیرو تشکیل شده است تا ملت فلسطین را برای رسیدن به حقوق خود توانمند کند و ما موظف به اجرای این تکلیف قانونی هستیم و به برکت حمایت رهبر عزیز انقلاب، گام های بلندی در این راستا برداشته‌ایم.
رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ادامه داد: دیوار حائل، مشکلی از رژیم صهیونیستی حل نخواهد کرد و سجیل ها از این دیوار عبور خواهند کرد تا روزی که اجازه ندهند فلسطین به سرزمین خود باز گردند و تا زمانیکه با مردم غزه و کرانه باختری رود اردن، برخورد غیرانسانی می کنند، این حق قانونی برای ماست که از آنان حمایت کنیم.
در ادامه این مراسم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به ایراد سخن پرداخت که در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در حافظه قرن اخیر پدیده ای شوم تر از تأسیس رژیم صهیونیستی نداریم، اظهار کرد: هم ایجاد آن در پی نقشه شیطانی بود و هم در شکل دهی آن جنایاتی مرتکب شدند که در تاریخ نظیر آن یافت نمی شود؛ تأسیس رژیم صهیونیستی نقطه آغاز ماجراجویی های گسترده در خاورمیانه شد که امروز به شکل حمایت از تروریست‌ها علنی شده و کل کشورهای اسلامی را گرفتار کرده است.
لاریجانی صهیونیسم را پدیده ای تبهکارانه توصیف کرد و گفت: صهیونیست‌ها خود را متکی به دین یهود کردند اما این مسئله دسیسه استعماری بود که قدرت های بزرگ در آن دست داشتند تا ملل مسلمان را درگیر کنند وگرنه یهود در ایران و کشورهای مختلف جهان زندگی می کند و از صهیونیست‌ها بیزار هستند.
وی با بیان اینکه استعمارگران برای درگیر کردن همیشگی مسلمانان این غده سرطانی را در منطقه ایجاد کردند، افزود: صهیونیسم جنبشی است برای بازگرداندن یهودیان به سرزمین موعود که آن را فلسطین انتخاب کردند. آنها ادعا کردند که قوم یهود برتر است؛ آنها عبارتی از تورات را استخراج کردند که یهود را برگزیده و خاص معرفی می کرد و آنها برگزیده را قوم برتر دانست و این معنا را گسترش داد.
لاریجانی رژیم صهیونیستی و مسئله قدس را آزمون بزرگی پیش روی مسلمانان دانست و گفت: اینکه امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس معرفی کردند یک نوع افشاگری بزرگ برای بیداری مسلمانان بود تا دچار غفلت از یک وظیفه بزرگ نشوند.
پایان بخش مراسم امروز، خطبه های نماز جمعه این هفته تهران و اقامه نماز جمعه به امامت حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی بود.
و اما آنچه در پایان این گزارش باید یادآور شد، این است که مردم ایران اسلامی، امروز با حضور پررنگ خود در این گرمای سوزان تیرماه و با زبان روزه، بار دیگر در راهپیمایی عظیم نشان دادند که هیچ رویدادی نمی‌تواند مسئله فلسطین را به عنوان مسئله اول جهان اسلام به دست فراموشی بسپارد و حمایت از قدس شریف را کمرنگ کند و باید بر این همت والا و خستگی ناپذیر هزاران سلام و درود فرستاد.
درود بر شما مردم شریف ایران و و مهمانان آستان مقدس الهی در رمضان کریم که جلوه‌ای دیگر از مردی و مردانگی خود در حمایت از مظلومان و پیروی از فرامین رهبر انقلاب و امام امت در مبارزه با این غده سرطانی را به نمایش گذاشتید و به ابرقدرت‌ها هشدار دادید که جهان اسلام هرگز تحت سیطره شما نخواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: