کد خبر: 3625091
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
استاد اکبر صوتی بیان کرد:
گروه هنر: پدر هنر مشبک ایران گفت: ماندگاری هنر جدا از کمیت به معنایش نیز بستگی دارد اتفاقی که برای من به واسطه همراهی و همنشینی با قرآن محقق شده است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی در طول سال با حمایت از هنرهای ارزشی و دینی سعی دارد به‌نوعی مروج فرهنگ اسلامی باشد. در همین راستا در ایام دهه کرامت این مجموعه با به نمایش درآوردن آثار مشبک اکبر صوتی در راستای ترویج این هنر قدم برداشته است. مشبک هنری تاریخی که ریشه آن در ایران اسلامی به صدها سال قبل می‌رسد اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مورد حمایت جدی مدیران فرهنگی قرار گرفت و در بین اقشار مختلف رواج پیدا کرد. در ادامه گفت‌وگویی با استاد اکبر صوتی داشتیم تا نظرات و دیدگاه‌های وی در این زمینه جویا شویم.
ماندگاری هنر مشبک با همنشینی در جوار قرآن/ وقتی هنر چشم‌نواز، دلنواز هم می‌شود

استاد صوتی ابتدا به بیان زندگینامه خود پرداخت و گفت: من متولد 1308 در کرمان هستم، در آن دوران بچه‌ها در ایام تابستان شاگردی می‌کردند من نیز نزد دایی خود هنر قالیبافی را آموختم و از همان زمان علاقه‌مند به طراحی شدم؛ نکته جالب اینجا است که هیچ‌گاه معلمی برای فراگیری هنر نداشتم بلکه هر آنچه که به دست آوردم کاملا به شکل خدادادی بوده است.

وی ادامه داد: از من در هنر مشبک به عنوان پدر این هنر نام برده می‌شود که بیش از 60 نمایشگاه را در داخل و خارج کشور برپا کرده‌ام. آثارم تماما شکلی قرآنی و اسلامی دارد چون فعالیت در این حوزه را با تمام وجودم دوست دارم و حاضر نیستم آن را با مضمون هنری دیگری عوض کنم. در همین رابطه تابلوی با نام دعای فرج خلق کردم که به صورت یکپارچه و در ابعاد بسیار بزرگی این دعا مشبک شده است. از دیگر کارهایم می‌توانم به مشبک‌کاری روی تخم‌شتر مرغ اشاره کنم این کار در شبکه قرآن به نمایش درآمد و با استقبال خوبی مواجه شد. اخیرا نیز مشبک بر روی تخم‌مرغ را انجام می‌دهم که آن نیز با استقبال بسیار مواجه شده است.

استاد صوتی در پاسخ به این سوال که چرا تا این اندازه به هنر قرآنی و اسلامی علاقه‌مند شده است، گفت: میکلانژ یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ است اما آنچه که آثار وی را ماندگار کرده تنها هنرش نیست بلکه مضمون کارهایش در واتیکان باعث شده که پس از قرنها آثار وی ماندگار شود؛ من نیز هنر قرآنی را جدا از دلبستگی‌های قلبی به این خاطر قبول کردم که کارم ماندگاری لازم را داشته باشد؛ خواسته‌ای که به مدد قرآن محقق شده است.

ماندگاری هنر مشبک با همنشینی در جوار قرآن/ وقتی هنر چشم‌نواز، دلنواز هم می‌شود

وی با بیان اینکه در زمان خلق آثارش همیشه وضو دارد گفت: بر خود لازم می‌دانم که در زمان انجام کار هنری وضو داشته باشم چون معتقدم این شرط به روی کیفیت کارم تاثیر مثبتی دارد، برای همین داشتن وضو را برای شاگردانم واجب کرده‌ام.

وی در انتهای سخنانش گفت: هر آنچه که انجام دادم در راه قرآن بود و هیچ‌گاه از بابت آن پشیمان نخواهد شد چون می‌دانم کار قرآنی اجر و پاداش نزد خداوند محفوظ است؛ در خاتمه سخنانم از مسئولان هنری تقاضا می‌کنم که به هنر قرآنی توجه ویژه‌تری داشته باشند.

نعمت‌الله پایان، مدیر مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی در سخنانی ضمن تبریک دهه کرامت اظهار کرد: خیلی خوشحالم که این برج (آزادی) این روزها میزبان خیلی از مفاخر عالم هنر است استاد صوتی در تاریخ هنر این سرزمین همیشه همچون خورشید خواهد درخشید چون کارش با کلام خدا پیوند خورده است.

وی ادامه داد: آثاری که از استاد طی دهه کرامت در برج آزادی به نمایش درآمده در مناسبت‌های دیگر نیز در این مجموعه نمایش داده خواهد شد چون معتقدیم عظمت و زیبای کار وی به اندازه‌ای است که می‌توان در مناسبت‌های مختلف مذهبی از آن استفاده برد.

ماندگاری هنر مشبک با همنشینی در جوار قرآن/ وقتی هنر چشم‌نواز، دلنواز هم می‌شود

پایان در انتهای سخنانش با تاکید بر اینکه برج آزادی همیشه حامی هنر قرآنی و اسلامی بود تاکید کرد: در تمامی مناسبت‌های مذهبی و انقلابی برج آزادی حامی جدی هنرمندان دینی است، این رویکرد نیز منتی بر سر هنرمندان نیست بلکه ما خود را مکلف می‌دانیم در این زمینه انجام وظیفه کنیم.

ندا علاقه‌بند، مسئول روابط عمومی برج آزادی نیز با بیان توضیحاتی درباره نمایشگاه آثار استاد صوتی گفت: نمایشگاه‌های هنری عموما با استقبال مردم مواجه می‌شوند چون جامعه ما هنر دوست است اما آثار هنری به‌صورت ویژه‌تری مد نظر قرار می‌گیرد، به‌ویژه کارهای که خالقان آن اساتید برجسته‌ای چون استاد صوتی باشند.

وی اضافه کرد: برای من جالب است که جوانان با شور و شوق فراوان نسبت به کارهای اساتیدی چون استاد صوتی علاقه نشان می‌دهند این امر به ما ثابت می‌کند که اگر هنر بزرگان این سرزمین به‌درستی به مردم معرفی شود، آنها از کارهای مفاخر خود استقبال خواهند کرد.

در حاشیه بازدید از نمایشگاه نظر چند نفر از بازدیدکنندگان نمایشگاه جویا شدیم که همگی بر چند نکته اتفاق نظر داشتند؛ نخست آنکه زیبایی‌های هنر قرآنی علاوه بر چشم‌نوازی دل‌نوازی نیز دارند. دوم آنکه هنر قرآنی هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود و همیشه می‌توان آن را دید و از آن لذت برد. مطلب دیگری که به آن اشاره داشتند اینکه هنرهای دینی معمولا به شکل مطلوبی در معرض دید قرار نمی‌گیرند، برای همین شاید بسیاری از دیدن کارهای مورد نظر محروم شوند. این اظهار نظرها تماما بیانگر این معنا است که هنر قرآنی تاریخ مصرف ندارد اما شاید عملکرد مسئولان هنری و فرهنگی باعث شده در مقطعی از زمان این گونه آثار بیشتر یا کمتر دیده شود.

ماندگاری هنر مشبک با همنشینی در جوار قرآن/ وقتی هنر چشم‌نواز، دلنواز هم می‌شود

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: