کد خبر: 3625749
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸
حیدری کاشانی:
گروه معارف: استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه 74 سوره فرقان این آیه را بهترین دعا برای قنوت نمازها از منظر امیر مؤمنان(ع) برشمرد و گفت: تمام افق‌های یک خانواده موفق و دینی در این آیه تشریح شده است؛ این آیه برای ما شیعیان نقشه یک گنج بوده و باید این آیه برای خانواده‌های شیعه یک الگو شود.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از چهارمحال و بختیاری، حجت الاسلام محمدباقر حیدری کاشانی، کارشناس مذهبی و استاد حوزه و دانشگاه شامگاه روز گذشته نهم مردادماه در ادامه سلسله نشست‌های طرح تقویت مبانی اعتقادی که در مهدیه مصلای بزرگ امام خمینی برگزار می‌شود با بیان اینکه تمام افق‌های یک خانواده موفق و دینی در آیه 74 سوره فرقان تشریح شده است، خاطرنشان کرد: این آیه برای ما شیعیان نقشه یک گنج است؛ باید این آیه برای خانواده‌های شیعه یک الگو شود و در قنوت‌های نمازهای یومیه مورد توجه قرار گیرد.
 کارشناس مذهبی رسانه ملی با اشاره به اینکه در آیه 74 سوره فرقان دو مقام بی نظیر از خداوند طلب می‌شود، اظهار کرد: نخستین مقامی که در این آیه از خداوند طلب می‌شود، مقام قرة العین است و این همان روشنی چشم است؛ از منظر علامه امینی مقام قرة العین مقام آرامش چشم است که مهمترین نیاز امروز خانواده ها است.
این کارشناس مذهبی با تأکید بر اینکه چشم تابلوی آن چیزی است که در درون ما می گذرد، خاطرنشان کرد: وقتی می گوییم خانواده باید به مقام قرة العین برسد یعنی آرامش در بین اعضای آن موج بزند.
 حجت الاسلام حیدری کاشانی با اشاره به اینکه یکی از نشانه‌های آخرالزمان این است که ناهنجاری در خانواده ها در سطح جهانی رو به رشد است، افزود: متأسفانه زلزله ناهنجاری به جان خانواده ها افتاده است و این در حالی است که پس لرزه های آن هم به ایران اسلامی رسیده و این یک خطر جدی است.
 مدیر مؤسسه طلیعه ظهور با بیان اینکه آمار طلاق های عاطفی در شهرهای بزرگ نشان دهنده یک فضای ناآرام خانوادگی است، تصریح کرد: طلاق عاطفی در جایی ثبت نمی شود اما نشان می دهد از اخلاق و آرامش در این خانواده ها خبری نیست و اعضای خانواده دچار تلاطم های فکری هستند.
وی قرآن را نسخه شفابخش جامعه بیان کرد و افزود: قرآن یک نظام جامع هدفمند را برای خانواده های بهشتی ترسیم می‌کند که متأسفانه امروزه کمتر به دستورات آن توجه می‌کنیم.
کارشناس دینی رادیو معارف با تأکید بر اینکه هیچ نقطه خلاء‌ ای برای تربیت عرفانی، دینی و ولایی خانواده‌ها در قرآن وجود ندارد، خاطرنشان کرد: ترسیم افقهای قرآن کریم برای تربیت فرزندان از سوی والدین یکی از مهمترین ضرورت‌های امروز خانواده‌ها است.
 وی با اشاره به این روایت پیامبر اکرم(ص) که می فرمایند: «هر کس در روز و شب آیات سوره فرقان را تلاوت کند، حانواده او گرد گناه نخواهد گشت» اظهار کرد: مداومت در تلاوت و توجه به مفاهیم کاربردی سوره فرقان می تواند حفاظت ایمانی را برای خانواده ها به ارمغان آورد.
 حجت الاسلام حیدری کاشانی، یکی از دلایل نفوذ شیطان در دل خانواده‌ها را به خاطر فاصله گرفتن از قرآن بیان کرد و افزود: متأسفانه قرآن در خانواده‌های ما مهجور است؛ باید تأکید والدین بر روی مفاهیم قرآن باشد تا محیطی امن و آرام برای تربیت فرزندان مهیا کنند.
 وی آرامش رحمانی را یکی از زیرشاخه های مقام قرة العین بیان کرد و گفت: به یقین اگر رشته ارتباط خانواده با خداوند متعال برقرار شود، آرامش نیز حکم فرما می شود؛ شیطان به دنبال قطع کردن این رشته آرامش است که باید نسبت به آن هوشیار باشیم.
 مدیر مؤسسه طلیعه ظهور، مقام امام المتقین را دومین مقامی دانست که در آیه 74 سوره فرقان از خداوند طلب می‌شود و ابراز کرد: وقتی از خداوند می‌خواهیم که خانواده ما را به مقام امام المتقین برسان یعنی تمام اعضای آن را پیش رو، الگو، رهبر و بالنده قرار بده و این چیز کمی نیست.
 این مقام مسؤول شهید چمران را نمونه بارز یک امام المتقین بیان کرد و گفت: چمران پروری در خانواده‌های ایرانی از مهمترین ضرورت‌های امروز جامعه مهدوی است.
 وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز نشانه گرایی جای شرایط گرایی را در بحث مهدویت گرفته است، خاطرنشان کرد: در بحث ظهور باید شرایط را تحقق دهیم نه اینکه به نشانه‌ها بپردازیم؛ یکی از اصلی ترین شرایط این است که نیروهای متقی تربیت کنیم.
یادآور می‌شود، سلسله نشست‌های بیست و چهارمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه تا 27 مرداد ماه هر شب بعد از نماز جماعت مغرب و عشاء به همت دفتر نماینده ولی فقیه در استان در مهدیه مصلای امام خمینی ویژه عموم علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: