کد خبر: 3626987
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۹
گروه اجتماعی: مسئول حوزه مطالعات مردم‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از ارسال پرونده عروسک‌های چشم زخم مردم شهرستان گراش به تهران برای ثبت در فهرست آثار میراث ناملموس ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مژگان ثابت‌قدم با اعلام خبر فوق افزود: پرونده مذکور پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث ناملموس کشور ارسال شد.

وی در توضیح جزئیات این پرونده اظهار كرد: مردم شهرستان گراش بر اساس باورهای دینی و اعتقادات عامیانه خود راه و روش سنتی جالبی برای فرار از بلا دارند چون از نظر آن‌ها شور بودن چشم همیشه دردسر و رنج به همراه دارد. بسیاری از آن‌ها معتقدند آتش زدن اسپند در چهارشنبه بلا را دور می‌کند و همینطور با آویزان کردن نمک و اسپند و درست کردن عروسک‌های پارچه‌ای روی سر در ورودی خانه‌ها مانع از بلا و یا اثر چشم شوری می‌شود.

مسئول حوزه مطالعات مردم‌شناسی میراث فرهنگی فارس ادامه داد: عروسک‌های پارچه‌ای و دست ساز معروف به چشم زخم دارای قدمت 90 ساله در شهرستان گراش هستند و عمدتاً زرد رنگ با پاهایی به رنگ مشکی ساخته می‌شوند، سپس شکم آن‌ها با نمک و اسپند پر شده و آن را در سردر خانه‌ها یا گهواره بچه آویزان می‌کنند.

ثابت‌قدم ادامه داد: به دلیل اینکه بر اساس باور قوی مردم گراش رنگ زرد مانع از کار کردن چشم شور می‌شود در ساخت این عروسک‌ها از این رنگ استفاده می‌شود و تا جایی این باور عمیق است که حتی مادرهای عروس و داماد در شب عروسی فرزندشان لباس زرد رنگ می‌پوشند.

بنا براین گزارش، طرح اسب، ماهی نشان، پنجه، پرنده دو سر، بته جقه، خروس، سرو، شتر و ... از جمله طرح عروسک‌هایی هستند که با تزئینات خاص پولک، پارچه و نخ‌های رنگی بر اساس این باور ساخته می‌شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: