کد خبر: 3627400
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
گروه اجتماعی: امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: دغدغه‌های دلسوزان استان بویژه علما و ائمه جمعه باید مورد توجه قرار گیرد چون آنها در بین مردم بوده و حرف دل مردم را می‌زنند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از یزد، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد ظهر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه یزد اظهار کرد: اولین دغدغه ای که همواره مورد تاکید همه دلسوزان استان قرار دارد مساله آب است که متاسفانه به فراموشی سپرده شده چون طرح جامع و همچنین بودجه ای برای خط انتقال تامین نشده است.
وی ادامه داد: دومین دغدغه بحث اشتغال است که طی دو دهه گذشته بیکاری در استان یزد فقط دو درصد بوده در حالی که متاسفانه در حال حاضر فقط 30 درصد بین فارغ التحصیلان بیکار داریم و متاسفانه آمار بیکاری به 13 درصد رسیده است.
بحران اجتماعی و مشکلات خانوادگی از بیکاری ناشی می‌شود
حجت‌الاسلام مدرسی افزود: بیکاری براساس سابقه ای که وجود دارد فسادآور است و بحران های اجتماعی، اعتیاد و مشکلات خانوادگی را در پی خواهد داشت و باید برای آن برنامه ریزی ویژه ای صورت گیرد.
وی ادامه داد: مساله دیگر بحث امنیت است که در رابطه با اتباع بیگانه با هر وزیری و هر مسئولی که به استان یزد آمد، این دغدغه را مطرح کردیم ولی توجهی نشد و در حال حاضر بالای 100 هزار اتباع بیگانه که عمدتا غیرمجاز هستند، در استان وجود دارد و اگر برای آن برنامه ریزی نشود در آینده مشکلات امنیتی زیادی خواهیم داشت.
امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: دغدغه دیگر اینکه از لحاظ کارگری برای واردات در حد پایین سواد هستیم و جوانان تحصیل کرده استان مهاجرت می کنند و چرا باید یک فرزند یزدی تحصیل کرده کار نداشته باشد و از استان خارج شود و به جای آن کارگر صفر و بیسواد وارد شود.
مدرسی افزود: بنده 30 سال است که در بخش مرکزی حضور دارم و در این منطقه گلخانه های زیادی وجود دارد و عمده محصولات آن تک محصولی است و در گذشته ترک ها از ما محصولات را می خریدند اما در حال حاضر خودشان تولید کننده بذر هستند.
وی ادامه داد: چرا نباید دانشگاه ها و جوانان ما نسبت به تولید تکنیک جدید و کاشت گیاه جدید کم آبخواه ایده بدهند و اینها باید مدیریت شود.
امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کرد: ثبت جهانی یزد اقدام خوبی بود و جهانگردی باعث درآمد زایی بسیار خوبی برای استان یزد می شود اما باید مدیریت متناسب و در سطح شهر جهانی انجام شود و نباید فرهنگ دیگران روی فرهنگ ما اثرگذار شود و باید خودمان در زمینه فرهنگی برنامه ریزی داشته باشیم.
وی ادامه داد: تعطیلی کارخانجات که متاسفانه فریاد آنها بلند شده و برخی بانک های زالو صفت به آن دامن زده اند و برخی مدیران زالو صفت نیز از سرمایه یزدی ها استفاده کرده و در خارج استان هزینه می کنند، باید برای آن برنامه ریزی بهتری صورت گیرد.
افزایش آمار طلاق در شان استان یزد نیست
مدرسی بالابودن آمار طلاق در استان را از دیگر مشکلات دانست و گفت: در سال 42 حتی یک مورد طلاق ثبت شده نداشتیم اما امروز آمار طلاق و رشد آن در استان یزد حتی از برخی استان های همجوار هم بالاتر رفته و این در شان استان یزد نیست.
امام جمعه بخش مرکزی یزد در رابطه با مخالفت هایی که گاها با برگزاری کنسرت می شود گفت: ما با شادی مردم مخالف نیستیم اما با اختلاط محرم و نامحرم و با ترویج موسیقی فحشا مخالف هستیم و اگر اجرای موسیقی به صورت درست برگزار شود هیچ کس مخالفتی نخواهد داشت.
قدمت 150 ساله مدارس علمیه استان یزد
قائم مقام حوزه‌های علمیه استان یزد با اشاره به احداث حوزه علمیه کاظمیه در استان گفت: در 150 سال اخیر هیچ مدرسه علمیه جدیدی برای طلاب برادر در استان یزد ساخته نشده و این در حالی است که نردیک به40 سال آن در نظام جمهوری اسلامی قرار دارد.
حجت‌الاسلام مدرسی تصریح کرد: در حال حاضر فقط 5 مدرسه علمیه و با ظرفیت 500 نفر در استان یزد مشغول به فعالیت است لذا کمبود این مرکز علمی به شدت احساس می شد که با کمک مردم و با پیشرفت بیش ار 50 درصد فعالیت عمرانی این ساختمان در حال انجام است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: