کد خبر: 3628077
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
برای مخزن اسراری به نام خبرنگار؛
گروه اجتماعی: خبرنگاران به عنوان مخزن اسرار، رنج‌ها و مرارت‌های همه اقشار جامعه، براي درد مردم می‌نویسند اما كسي براي آن‌ها نمی‌نویسد اما «روز خبرنگار» فرصت مغتنمی برای بازخوانی دغدغه‌ها و مطالبات خبرنگاران است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از قزوین، خبرنگاران به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی انعکاس‌دهنده صدای یک ملت، دولت و حکومت هستند و با رشادت و فداکاری‌های خود پای تکلیف و رسالتشان ایستاده‌اند و گاه خود را فدای آگاهی مردم این مرز و بوم می‌کنند.
آن‌ها پرچم اطلاع‌رسانی را بر دوش کشيده و در اين امر مقدس از جان خويش نيز گذشته‌اند چنانچه در دوران دفاع مقدس و در بين گلوله و آتش به وظیفه خطیر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مبادرت می‌کردند. در آمار بنياد شهيد ثبت 244 شهيد، 50 جانباز و 12 آزاده خبرنگار نشان‌دهنده حضور فعال اين قشر در عرصه‌های خبري نقاط جنگي و بحراني است.
همچنین 17 مردادماه سال 1377 نیز یادآور شهادت «محمود صارمی» از خبرنگاران حاضر در کشور افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان در مزار شریف است که از سوی شوراي فرهنگ عمومي كشور به نام قشر زحمت‌کش و مطالبه گر «خبرنگار» مزین شد.
خبرنگاران مخزن اسرار، دغدغه‌ها و مرارت‌های همه اقشار جامعه به شمار می‌روند و قلب‌ آن‌ها صندوق مشکلات مردمی است که براي آن‌ها می‌نویسند اما كسي براي آنها دست به قلم نمی‌برد اما امروز و در «روز خبرنگار» فرصت مغتنمی برای بازخوانی دغدغه‌ها و مطالبات خبرنگاران است.
می‌توان گفت خبرنگاران متعهد و انقلابی چشم و گوش بینای جامعه و طلايه‌داران عرصه جنگ نرم در خط مقدم آگاهی‌بخشی بوده و رسالت بزرگی را بر دوش می‌کشند، رسالتی که در قرآن در آیه «ن والقلم و ما يسطرون»  به قلم سوگند یاد شده و کار و فعالیت خبرنگاری را در راستای رسالت پیامبران دانسته‌اند.
البته نباید خبرنگاری را محدود به امروز و دیروز کرد چرا که تاریخ بیانگر آن است پیامبران خود در زمره اولین قشر زحمتکش خبرنگاران قرار دارند که منادی حق‌جویی برای هدایت مخلوقات باری‌تعالی می‌شوند.
باید توجه داشت خبرنگاران بر لبه تیز حق و باطل، مزدوری و حقیقت‌جویی در حرکت هستند و کوچک‌ترین اشتباه آن‌ها گاه جبران‌ناپذیر خواهد شد. از این‌رو پيامبر اکرم(ص) در حديثي فرموده است:«حق را بگو و در راه خدا از ملامت هيچ ملامت‌گري نهراس». لذا توصیه اکید به اصحاب رسانه آن است که با در نظر گرفتن رضایت الهی در تمامی اخبار خود، روحیه حق‌جویی، حق‎طلبی، حق‌گویی، مطالبه‌گری و مردم‌باوری را فراموش نکرده و آن را فدای کسب منفعت‌های زودگذر قرار ندهند.
بی‌شک اصحاب رسانه در دارالمومنین قزوین نیز به‌عنوان چشمان همیشه بیدار جامعه و جهت‌دهنده افکار عمومی، در راستای گره‌گشایی و شناساندن دغدغه‌های مردم، قلم از نیام بیرون آورده و با حس مطالبه‌گری خود در تلاش هستند گامی برای حل معضلات و مشکلات موجود بردارند.
به راستی فریاد بلند خبرنگاران که از حنجر قلم بیرون می‌آید، می‌تواند حلال و منعکس‌کننده نیاز جامعه و مدافع حقوق اقشار مختلف مردم باشد و ثمره‌اش در سطح جامعه نمود پیدا کند به‌شرط آنکه سلاح قلمشان تیز بوده و در تاروپود روزمرگی و اخبار کلیشه‌ای گرفتار نشود.
روح پرسشگر خبرنگاران برای موشکافی از سره از ناسره به‌طور معمول شب و روز نمی‌شناسد، اما نکته‌ای که باید در این میان مورد توجه بیشتر این قشر زحمتکش قرار بگیرد این است که تولیدات و گزارش‌های آن‌ها چنان باشد که مسئولان را برای پاسخگویی در محضر جامعه آماده کند نه آنکه با نزول در حد یک «خبربیار» به تریبون و میکروفنی برای آنها تبدیل و صدای تمجید و تعریف غیرضروری و چاپلوسانه از مسئولان بلند شود.
باید تأکید کرد خبرنگاران محترم بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری اخبار خوب، مفید و امیدبخش را مخابره کرده و با بيان نافذ، شيوا و گيرا، بي‌پروا وظيفه قلم را که نگاشتن حقيقت است پاس بدارند؛ لباس خدمت بپوشند، در راه حق بمانند و بایستند و بدانند ارزش قلمشان بی‌نهایت است پس آن را ارزان مفروشند و ميرزابنويس مسئولان نباشند.
جدای از رسالت‌خطیر خبرنگاران از سوی دیگر موضوعی که متاسفانه مغفول واقع شده و جامعه خبر را اذیت می‌کند، بودن خلأ حمايتي در پشتیبانی از قلم‌به‌دستان رسانه‌هاست که موجب کوهی از مشکلات و بی‌مهری نسبت به زحمات و تلاش‌های این قشر مطالبه گر می‌شود.
عدم شناخت مناسب نسبت به جایگاه خبرنگاران و نادیده گرفتن حق و حقوق مادی و معنوی آن‌ها سختی‌ها و معضلات بسیاری را برای شاغلین در این حرفه مقدس ایجاد کرده است چنانچه عدم تأمین حداقل نیازهای معیشتی، نداشتن امنیت شغلی و بیمه، حقوق مکفی و ثابت از جمله دغدغه‌های بزرگ این روزهای خبرنگاران محسوب می‌شود هر چند به طور معمول و بدون اغراق کسب ماديات كمترين نقش را در انتخاب شغل خبرنگاری بر عهده دارد.
حال باید دید روز خبرنگار می‌تواند بهانه‌ای برای شنیدن فریاد پر از سکوت دردهای خبرنگاران باشد و گوشی از سوی مسئولان برای شنیدن و پاسخگویی پیدا خواهد شد یا باز هم این صدا در هیاهوی دغدغه‌های جامعه گم می‌شود.
به قلم رقیه ملاحسنی خبرنگار خبرگزاری ایکنا در قزوین
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: