کد خبر: 3629547
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
رئیس خبرگزاری «اطلس» افغانستان عنوان کرد:
گروه بین‌الملل: سید‌احمد موسوی‌مبلغ با ارزیابی کشتار شیعیان توسط داعش و طالبان در «میرزاولنگ» افغانستان گفت: آنچه که در میرزاولنگ اتفاق افتاد هم مصداق دقیق و عینی جنایت جنگی و هم یک نسل‌کشی سیستماتیک و وحشتناک بود.
یکشنبه//جنایت جنگی و نسل‌کشی در میرزاولنگ/ تروریست‌ها بدون بهانه از شیعه‌کشی لذت می‌برند
سید‌احمد موسوی‌مبلغ، رئیس خبرگزاری «اطلس» افغانستان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حادثه کشتار شیعیان در «میرزاولنگ» افغانستان توسط داعش و طالبان را ارزیابی کرد و گفت: آنچه که در میرزاولنگ اتفاق افتاد هم مصداق دقیق و عینی جنایت جنگی و هم یک نسل کشی سیستماتیک و وحشتناک بود، از این حیث که بیشتر شهدای حادثه را زنان و کودکان و سالخوردگان غیر نظامی تشکیل می‌دهند، واقعه یک جنایت جنگی است و از این نظر که کشتار در خصوص یک قشر خاص(شیعیان) صورت پذیرفته، نسل‌کشی به حساب می‌آید.
سقوط میرزاولنگ؛ زمینه‌ساز سلطه بر مناطق غنی از نفت
وی افزود: از طرف دیگر، دره میرزاولنگ که دروازه ورودی استان‌های شمالی افغانستان برای گروه‌های تروریستی است دو سال است که به صورت مردمی و بدون توجه حکومت مرکزی در مقابل تروریست‌ها مقاومت کرده است. سقوط این منطقه استراتژیک زمینه تسلط گروه‌های تروریستی بر سایر مناطق سرپل در افغانستان را که اتفاقا منابع در حال استخراج و مهم  نفت، مس و ذغال هستند و می‌توانند منابع مالی قابل توجهی برای آنها باشند، فراهم کرده است.بنابراین سقوط میرزا اولنگ از نظر سیاسی و نظامی نیز یک فاجعه است و انتظار می‌رود که شرایط سختی بر مناطق شمالی افغانستان تحمیل شود.
موسوی‌مبلغ تصریح کرد: میرزاولنگ، بخشی از فرمانداری صیاد در استان سرپل است. بخش‌های زیادی از فرمانداری صیاد و تمامی فرمانداری کوهستانات(در همسایگی صیاد) در اختیار تروریست‌هاست. تنها راه اتصال کوهستانات و صیاد به مرکز سرپل، عبور از میرزاولنگ است که طی سال‌های گذشته هرگز نتوانسته بودند از این منطقه عبور و به مرکز استان سرپل نزدیک شوند.
وی بیان کرد: مقاومت سرسختانه اهالی میرزاولنگ در مقابل صدها حمله وسیع تروریست‌ها، این نکته را بارها بر سر زبان‌ها انداخته بود که تفکر مذهبی و اعنقادی اهالی میرزاولنگ باعث شده است تا این‌قدر جدی در مقابل تروریست‌ها مقاومت کنند. طبیعی است که حساسیت‌های زیادی علیه این مردم به وجود بیاید.
تروریست‌ها بدون بهانه هم از شیعه‌کشی لذت می‌برند
رئیس خبرگزاری اطلس همچنین گفت: از این گذشته، گروه‌های تروریستی به ویژه داعش، از اساس با شیعیان و تفکر اهل بیت(ع) دشمنی دارند و حتی بدون بهانه هم از شیعه‌کشی لذت می‌برند؛ چه رسد به اینکه عقده‌ای چند ساله هم به خاطر شکست‌های پیاپی در گلوی آنها گیر کرده باشد.
سید‌احمد موسوی‌مبلغ ادامه داد: به طور قطع، گروه‌های تروریستی از کشتار وحشتناکی که در میرزاولنگ انجام دادند دو هدف عمده را دنبال می‌کرده‌اند؛ اول انتقام‌گیری از شیعیان میرزاولنگ به خاطر شکست‌های پی در پی که از این مردم تحمل کرده‌اند، دوم رساندن یک پیام به اهالی سایر مناطق مبنی بر اینکه چنانچه سایر مناطق هم در مقابل حملات تروریست‌ها از خود مقاومت نشان دهند با چنین وضعیتی روبرو خواهند شد.
هدف قرارگرفتن اهل سنت در صورت عدم مقابله با تروریست‌ها
موسوی‌مبلغ افزود: در صورتی که جلوی پیشروی گروه‌های تروریستی در میرزاولنگ گرفته نشود، نه تنها شیعیان منطقه که اهل سنت آنجا نیز با مشکلات متعدد مواجه خواهند شد. هماهنگی عجیب طالبان و داعش در این حادثه بیانگر تغییر رویکرد گروه‌های تروریستی در سرپل مبنی بر تقویت جریان داعش و تضعیف طالبان در منطقه است و برخلاف طالبان که با اهل سنت، مشکل چندانی ندارند، نیروهای داعش حتی به اهل سنت آنجا رحم نخواهند کرد.
سهم میرزاولنگ از برنامه ضد تروریستی دولت صفر است
وی در ادامه به سکوت دولت افغانستان در قبال حوادث میرزاولنگ اشاره کرد و گفت: سکوت معنادار حکومت افغانستان و نیروهای خارجی در خصوص فاجعه میرزاولنگ حاوی پیام‌های مختلفی است. براساس خبرهای منتشر شده از سوی وزارت دفاع افغانستان، هم‌زمان با فاجعه میرزاولنگ، ۹۰ عملیات نظامی در ۲۰ استان افغانستان علیه گروه‌های تروریستی انجام شده که سهم میرزاولنگ  از این اقدامات، صفر است؛ این در حالی است که در هر جای دیگر از افغانستان که اتفاق مشابهی می‌افتد در کمتر از ۲۴ ساعت، نیروهای امنیتی کارآزموده از کابل اعزام شده و هواپیماهای بدون سرنشین وارد عمل می‌شوند.اما این اتفاق پس از یک هفته هنوز در میرزاولنگ آن‌گونه که باید و شاید نیفتاده است.
یکشنبه//جنایت جنگی و نسل‌کشی در میرزاولنگ/ تروریست‌ها بدون بهانه از شیعه‌کشی لذت می‌برند
رئیس خبرگزاری اطلس تصریح کرد: این بی‌توجهی در کنار اخبار موثق منابع محلی مبنی بر تجهیز گروه‌های تروریستی در مناطق تحت تصرف آنها با بالگردهای ناشناس، ‌این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که ممکن است پیشروی‌های تروریست‌ها و عدم حمایت از اهالی میرزاولنگ، برنامه‌ریزی شده باشد. گاهی هم این تصور به ذهن می‌رسد که پروژه سوریه‌سازی افغانستان و مشابه جنایت داعش در حق ایزدی‌های عراق در حق شیعیان افغانستان ممکن است از میرزاولنگ کلید بخورد.
آسمان افغانستان در کنترل نیروهای خارجی
وی بیان کرد: تحلیلگران مسائل افغانستان همگی اتفاق نظر دارند که سقوط سرپل به دست تروریست‌ها می‌تواند همه استان‌های شمالی افغانستان را تحت تأثیر قرار دهد و به تبع آن، زمینه تأثیرگذاری تروریست‌ها در کشورهای آسیای میانه را فراهم آورد. از طرف دیگر، آسمان افغانستان کاملا در کنترل نیروهای خارجی است و آنها حتی پرواز پرندگان را هم می‌توانند رصد کنند چه رسد به اینکه در موارد متعدد بالگردهایی ناشناس در مناطق تحت تسلط تروریست‌ها پرواز درآیند.
این تحلیلگر مسائل منطقه سکوت گروه‌های خارجی در این خصوص را بیانگر رضایت و شاید هم دست‌داشتن آنها در  تجهیز تروریست‌ها دانست و گفت: اینکه خارجی‌ها و  حکومت مرکزی  برای سرکوب تروریست‌ها هیچ اقدامی نمی‌کنند و حتی مقدمات  تجهیز تروریست‌ها  را فراهم می‌کنند نشان می‌دهد که برنامه‌های پشت پرده فراوانی در خصوص منطقه توسط خارجی‌ها و حکومت وابسته به آنها در افغانستان در حال طراحی است.
شمال افغانستان؛ محل امنی برای تروریست‌های شکست‌خورده سوریه و عراق
این استاد دانشگاه توضیح داد: تروریست‌هایی که در سوریه و عراق شکست خورده و در حال فرار هستند برای ادامه حیات، نیازمند جغرافیا هستند و چه جایی بهتر از شمال افغانستان برای آنها که از همین طریق بتوانند بر روسیه و چین و کشورهای آسیای میانه هم تأثیر بگذارند؛ بنابراین طبیعی است که حمایتگران تروریست‌ها در سوریه و عراق، خود، زمینه انتقال و تجهیز تروریست‌ها و پیشروی‌های آنها را در سرپل به عنوان شاهراه اصلی ورود به شمال افغانستان فراهم کنند.
وی همچنین تصریح کرد: با این وصف، انتظار نمی‌رود که حکومت مرکزی کابل که چشم به دهان آمریکایی‌ها دوخته است، اقدام مؤثری در مقابله با تروریست‌ها در دست اقدام داشته باشد، خود نیروهای خارجی هم که متهم اصلی توسعه نا امنی‌ها در شمال افغانستان هستند و نباید انتظاری از آنها داشت.
خون شهدای میرزاولنگ به سرخی خون دیگر انسان‌ها نیست
سیداحمد موسوی‌مبلغ اظهار کرد: متأسفانه خون شهدای میرزاولنگ به سرخی خون دیگر انسان‌ها نیست؛ چرا که اگر بود، با این حجم از فاجعه باید اعتراضات گسترده‌ای علیه گروه‌های تروریستی و حامیان آنها شکل می‌گرفت و نیز به شیعیان مظلوم میرزاولنگ کمک‌رسانی می‌شد.
یکشنبه//جنایت جنگی و نسل‌کشی در میرزاولنگ/ تروریست‌ها بدون بهانه از شیعه‌کشی لذت می‌برند
سکوت نهادهای بین‌المللی
موسوی‌مبلغ یادآور شد: تاکنون هیچ یک از نهاد‌های بین‌المللی در رابطه با فاجعه میرزاولنگ حتی یک بیانیه عادی هم صادر نکرده‌اند و آنچه که در این رابطه گفته شده است فقط و فقط توسط اصحاب رسانه در داخل افغانستان و معدود رسانه‌های ارزش‌گرا در خارج از این کشور مورد توجه قرار گرفته است.
رئیس خبرگزاری اطلس افغانستان ادامه داد: در این بین از دیگر ملت‌های جهان گله چندانی نیست؛ اما از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی در جمهوری اسلامی ایران و نیز تشکل‌های مردم‌نهاد در این کشور این انتظار می‌رود که واکنشی به هنگام و مناسب از خود نشان دهند.
وی در پایان گفت: شیعیان افغانستان نشان داده‌اند که محبت آنها به اهل‌بیت و همتشان در دفاع از اندیشه دینی و حرم‌های اهل‌بیت مثال‌زدنی و غیر قابل وصف است؛ اما امروز که خودشان درگیر جفای دشمنان اهل بیت شده‌اند هیچ صدایی در حمایت از آنها بلند نمی‌شود، آیا جنایتی که در میرزاولنگ اتفاق افتاد اگر در یمن یا بحرین یا سوریه و عراق واقع می‌شد و این تعداد شیعه مظلومانه به شهادت می‌رسیدند باز هم همین سکوت شرم‌آور در میان صاحبان تریبون حاکم می‌بود؟ اکنون باید بر مظلومیت شیعه افغانستانی گریست که هم در داخل کشورش مظلوم است و هم  در بیرون از کشورش و حتی در ام‌القرای جهان اسلام مظلوم است.
گفتنی است، ۱۴ مرداد طالبان با حمله به منطقه شیعه‌نشین میرزاولنگ در ولایت سرپل افغانستان حدود ۵۰ غیر نظامی را از خانه‌ها بیرون برده و به صورت گروهی تیرباران کردند.
در این درگیری‌ها شبه‌نظامیان طالبان و افراد داعش منطقه استراتژیک «میرزاولنگ» ولایت سرپل را پس از ۴۸ ساعت درگیری با نیروهای دولتی تحت کنترل خود درآوردند.
زهرا نوکانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: