کد خبر: 3641507
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
مهاجرانی‌نژاد پاسخ داد:
گروه جامعه: مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه معاونت گردشگری تقویت زیرساخت‌ها و بخش خصوصی را عاملی برای گسترش گردشگری مذهبی در کشور خواند و گفت: نرخ خدمات باید کاهش یابد و تسهیلات بیشتری اختصاص داده شود تا گردشگر بیشتری جذب شود.
عبدالرضا مهاجرانی‌نژاد، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای بهره‌مندی از فضای ماه محرم به منظور جذب گردشگر مذهبی دارید، اظهار کرد: یک سوم گردشگران ما زیارتی و دینی هستند که از جمله می‌توان به مسافران کشورهای عراق، آذربایجان، حوزه خلیج فارس و .. اشاره کرد؛ بنابراین باید زمینه‌های گردشگری آئینی در کشور مهیا باشد.

وی با اشاره به مناسبت چهارم مهرماه به عنوان روز جهانی گردشگری، گفت: در این روز علاوه بر اینکه در 31 استان برنامه‌های جداگانه‌ای برگزار می‌شود به صورت ملی و بین‌المللی نیز همایشی در سالن اجلاس با محوریت گردشگری مذهبی به خاطر تقارن زمانی با ماه محرم برپا می‌شود.

استفاده از موضوع محرم به عنوان یک جاذبه گردشگری
مهاجرانی‌نژاد با بیان اینکه امسال به صورت جدی‌تری موضوع محرم را به عنوان یک جاذبه گردشگری دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: باید اذعان داشت که تاکنون فعالیت و برنامه‌ریزی منسجم و بهینه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است اما درصدد هستیم از ظرفیت رویداد محرم برای توسعه گردشگری استفاده کنیم چرا که نه تنها در بین مسلمانان بلکه یک واقعه بزرگ است که در جهان نیز شناخته شده است. ماه محرم همواره به لحاظ زمانی بیشترین میزان گردشگر را به خود اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: گردشگران محرم در ایران نیز علاقه‌مند به آشنایی با فلسفه و چرایی عاشورا هستند و باید این مهم در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود و سوالات فرهنگی و دینی آنان پاسخ داده شود؛ بنابراین از محصولات عاشورایی تولید شده در حضور مهمانان خارجی بهره گرفته می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه پاییز آغاز فصل گردشگری است بر ضرورت بهره‌مندی از این تقارن زمانی با ماه محرم تأکید و تصریح کرد: براساس سند ملی گردشگری تا سال 1404 باید 20 میلیون گردشگر داشته باشیم این مهم نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی همچون هتل، ناوگان هوایی، حمل و نقل ریلی، استاندارسازی و ... دارد.

وی مشارکت بخش خصوصی را نیز در جذب گردشگر به ویژه گردشگر مذهبی در ماه محرم مؤثر خواند و اظهار کرد: این زیرساخت‌ها باید توسط بخش خصوصی تقویت شود و سازمان نیز درصدد حمایت از بخش خصوصی است؛ این فعالیت‌ها در حال انجام است اما باید شتاب بیشتری یابد.

مهاجرانی‌نژاد تقویت زیرساخت‌ها و بخش خصوصی را عاملی برای گسترش گردشگری مذهبی در کشور خواند و گفت: نرخ خدمات باید با همکاری بخش خصوصی و دولتی کاهش یابد و تسهیلات بیشتری اختصاص داده شود تا گردشگر بیشتری جذب گردد.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: