کد خبر: 3642584
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
گروه اجتماعی: استاندار اصفهان گفت: با توجه تاکید مقام معظم رهبری بر ایجاد و توسعه اشتغال‌های خرد و متوسط، ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه برای توسعه اشتغال‌های خرد و متوسط در استان اصفهان در نظر گرفته شده است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در کارگروه اشتغال استان اصفهان اظهارکرد: در سال گذشته میزان تعهد اشتغال استان ۶۰ هزار نفر بود که با توجه به ظرفیت استان چشم انداز ۹۰ هزار اشتغال جدید تعیین شد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه هم اکنون براساس آمار تامین اجتماعی ۶۵ هزار شغل ایجاد شده است، افزود: این میزان نسبت به تعهد استان بالاتر ولی نسبت به آنچه تعیین شده بود تاکنون ۷۴ درصد تحقق یافته است.
وی اظهارداشت: تمامی دستگاه‌های اجرایی در قالب وظایف ذاتی شان اولویت اول خود را ایجاد اشتغال بدانند و این موضوع براساس فرمایشات مقام معظم رهبری و همچنین تاکیدات ریاست جمهوری و واقعیت‌های جامعه در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها نسبت به تعهد خود کوتاهی داشته اند، افزود: لازم است که دلایل و یا توجیهات عدم تحقق تعهد دستگاه‌ها ذکر شود و در سال ۹۶ این کوتاهی جبران شود.
زرگرپور تاکید کرد: دستگاه‌هایی که کمتر از ۵۰ درصد تحقق اشتغال داشته اند باید طی ۱۰ روز آینده دلایل و توجیهات خود را اعلام کنند.
زرگرپور افزود: باید کمیته ای در خصوص مشوق‌ها و اینکه موانع جدید پیش آمده چگونه باید برطرف شود تشکیل و تا جلسه آتی نتایج خود را مبنی بر برطرف کردن موانع قانونی برای کسب و کار نوین ارائه کنند.
استاندار اصفهان به موضوع مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: در سال گذشته تسهیلات مربوط به این بخش دیر ابلاغ شد  که باید دلایل آن پیگیری شود و به همین دلیل تنها ۲۱ درصد اعتبارات مربوط به این بخش جذب شد ولی همچنان امکان جذب اعتبارات وجود دارد.
زرگرپور با بیان اینکه اعتبارات سال ۹۶ در این بخش ۸ برابر سال گذشته است، تصریح کرد: با برنامه ریزی دقیق می توان در جهت اشتغال مشاغل خرد و خانگی گام‌های خوبی برداشت.
زرگرپور تصریح کرد: با توجه تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت مبنی بر ایجاد و توسعه اشتغال‌های خرد و متوسط، ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه برای توسعه اشتغال‌های خرد و متوسط در استان اصفهان در نظر گرفته شده است.
استاندار اصفهان به برگزاری بازارچه‌های مشاغل خانگی براساس ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و ماده ۱۱ قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، اشاره کرد و افزود: متاسفانه تنها ۱۰ شهر از ۱۰۷ شهر استان نسبت به ایجاد این بازارچه‌ها اقدام کرده‌اند در حالی که بیش از ۱۰۴ هزار مجوز اشتغال خانگی صادر شده است.
وی عدم تخصیص محل مناسب توسط شهرداری‌ها را مهمترین مانع در ایجاد این بازارچه‌ها برشمرد و افزود: همکاری شرکت نمایشگاه ها و یا فروشگاه‌های بزرگ می‌تواند در این راستا راهگشا باشد.
زرگرپور با بیان اینکه توسعه بوم گردی‌ها در این بخش تاثیرگذار است، خاطر نشان کرد: با فراهم شدن بستر اینترنتی و بازارچه‌های مجازی می‌توان بخشی از این مشکلات را برطرف نمود و باید سیستم بازارچه‌های مجازی و اینترنتی با اخذ مجوزهای مربوطه راه اندازی شود.
استاندار اصفهان تاکید کرد: باید حداقل در شهرهای مراکز شهرستان‌ها این بازارچه‌ها دایر شود کما اینکه تا کنون در ۸ مورد انجام شده است و در این راستا مکاتبات لازم صورت گیرد و در فروشگاه های بزرگ نیز باید براساس تکالیف قانونی نسبت به فروش محصولات محلی انجام شود.
گفتنی است در این جلسه گزارش عملیاتی نمودن اعتبارات اشتغالزایی کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی استان از محل بند د تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۶، ارائه شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: