کد خبر: 3644513
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۱
گروه سیاست و اقتصاد: استاندار اصفهان در دیدار با هیئت اقتصادی فرانسه گفت: سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ایران و به ویژه اصفهان بسیار سودآور و قابل توجه است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در دیدار با هیئت اقتصادی فرانسه در تالار تاریخی اشرف، اظهار کرد: اصفهان شهری بسیار ویژه و خاص است و با سابقه‌ای ۱۰ هزار ساله ۴ دوره پایتخت سیاسی ایران بزرگ بوده و امروز نیز پایتخت فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی است و ما به این عنوان افتخار می‌کنیم.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه دارای مراودات بسیار خوبی در بخش‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی هستند، افزود: پس از برجام نیز این ارتباطات و مبادلات رشد قابل توجهی یافت و در شهر اصفهان طی دو سال گذشته مقامات سیاسی و اقتصادی زیادی از کشور فرانسه حضور یافتند و این نشان از ارتباطات سیاسی رو به رشد دو طرف بوده که طی چند سال گذشته رشد مضاعف داشته است.
استاندار اصفهان با بیان اینکه چند پروژه مهم در استان توسط شرکت‌های فرانسوی در حال اجرا و پیگیری است، گفت: توسعه فرودگاه اصفهان از جمله این پروژه‌ها است که توسط شرکت وینسی فرانسه اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک بازار ۸۰ میلیون نفری است، افزود: با توجه به نفوذ و اقتدار و ارتباطات قوی ایران با کشورهای همسایه می‌توان گفت که ایران یک بازار ۳۰۰ میلیون نفری است و سرمایه‌گذاری در این بازار برای سرمایه‌گذاران باهوش بسیار مورد استقبال و سودآور است.
زرگرپور با بیان اینکه استان اصفهان طی یکی دو سال گذشته ۱.۵ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی و ۲ میلیارد دلار مذاکرات سرمایه‌گذاری داشته است، ادامه داد: این میزان طی مدت کوتاه پس از برجام قابل توجه است.
وی به بیان ویژگی‌های استان پرداخت و گفت: اصفهان در مرکز ایران واقع شده است و بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت و ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
استاندار اصفهان یادآور شد: قسمت اعظم صنایع بزرگ کشور از جمله صنایع هواپیماسازی، فولاد، انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و ... در اصفهان مستقر است، به گونه‌ای که ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی صنعت در این استان ایجاد می‌شود و شدیدا هم از این لحاظ مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی است.
وی اضافه کرد: در طول ۱.۵ سال گذشته بیش از ۱۲۰ هیئت بازرگانی به اصفهان سفر کرده و مذاکرات بسیار مثبتی با اتاق بازرگانی اصفهان داشته‌اند.
مدیر ارشد استان با بیان اینکه صنایع ما از جمله فولاد، صنایع صادراتی هستند که به اروپا صادر می‌شود، افزود: اصفهان در حوزه کشاورزی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و محصولاتی که در این استان تولید می‌شود، در کشور رتبه‌های اول تا سوم را دارد و از این استان به دیگر استان‌ها نیز صادر می‌شود. 
وی بیان کرد: اصفهان در بخش دانشگاهی پس از تهران جایگاه ویژه‌ای داشته و بیش از ۶ دانشگاه در رنکینگ‌های بین المللی دارد. بیش از ۳۳۰ هزار دانشجو و ۷ هزار دانشجو در مقطع دکترا در این استان تحصیل می‌کنند و بسیاری از دانشگاه‌های ما با بسیاری از دانشگاه‌های اروپا و دیگر کشورها مبادلات فرهنگی دارند.
زرگرپور با بیان اینکه بیشترین شهرت اصفهان به گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی باز می‌گردد، افزود: در ادبیات گردشگری اصفهان جزء یکی از ۱۰ شهر دیدنی دنیا تلقی می‌شود.
وی افزود: قدمت تالار زیبا و تاریخی اشرف اصفهان به اندازه تمام عمر کشور امریکا است که نشان‌دهنده عظمت و فرهنگ و میراث این مردم است.
استاندار اصفهان صنعت گردشگری در اصفهان را رو به رشد خواند و گفت: پس از برجام تعداد گردشگران خارجی اصفهان بیش از ۶ برابر افزایش یافته و تعداد گردشگران داخلی نیز رشد قابل توجهی داشته است.
وی ادامه داد: از ۸۶ کشور دنیا گردشگر خارجی به اصفهان سفر می‌کنند و بیش از ۸۰ هتل در حال ساخت است که تعدادی از آنها توسط سرمایه‌گذاران خارجی در حال ساخت بوده و به همین دلیل هم فرودگاه اصفهان در حال توسعه و قطار سریع‌السیر اصفهان تهران نیز در حال اجرا است.
زرگرپور مثلت طلایی گردشگری یزد، شیراز و اصفهان را به عنوان یک منظومه گردشگری برشمرد و افزود: سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ایران و به ویژه اصفهان بسیار سودآور و قابل توجه است.
وی اظهار کرد: اصفهان در کنار این ظرفیت‌ها با مشکلاتی در زمینه آب مواجه است و با توجه به تجربیات کشور فرانسه می‌تواند این موضوع هم مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد.
استاندار اصفهان اضافه کرد: با توجه به اینکه ۳۰۰ روز در سال در اصفهان آفتابی است، استفاده از انرژی‌های خورشیدی در این استان بسیار مورد توجه بوده و پروژه‌های خوبی در حال اجرا است، ولی ظرفیت‌های بسیاری نیز هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.
وی تصریح کرد: صنایع استان نیازمند بازسازی و سازگاری با محیط زیست است و با توجه به اینکه در این هیئت شرکت‌های خوبی وجود دارد، بازسازی صنایع از منظر محیط زیست می‌تواند محل مناسبی برای افزایش مبادلات باشد.
زرگرپور به پروژه‌های ریلی اشاره کرد و افزود: سه پروژه بزرگ ملی اصفهان- اهواز، اصفهان – اراک و اصفهان- تهران مطرح است که می‌تواند محل خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.
وی خاطرنشان کرد: فرصت‌های سرمایه‌گذاری اصفهان در ۱۲۷ طرح به میزان ۱۰ میلیارد یورو  آماده شده که همه دارای توجیه اقتصادی است و می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مورد توجه باشد و در ملاقات با اتاق بازرگانی این پروژه‌ها ارائه می‌شود. 
استاندار اصفهان با بیان اینکه سه مشخصه در ایران وجود دارد که در هیچ یک از کشورهای این منطقه یافت نمی‌شود، افزود: امنیت ۱۰۰ درصدی، نیروی جوان تحصیل‌کرده و آماده کار و انرژی فراوان و ارزان بازار خوبی را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند.
وی به سرمایه‌گذاری شرکت رنو در کاشان اشاره کرد و ادامه داد: به نظر می‌رسد که در شرایط موجود حجم سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های فرانسوی در اصفهان قابل توجه است.
زرگرپور اتاق بازرگانی اصفهان را قوی‌ترین اتاق کشور خواند و افزود: مدیریت استان به عنوان حکومت محلی حمایت کامل را از فعالیت‌های اتاق بازرگانی خواهد داشت که می‌تواند نقطه بسیار مثبتی در این زمینه باشد و می‌توان گفت که همه چیز برای شروع یک همکاری خوب در استان مهیاست.
نایب‌رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه نیز در این دیدار اظهار کرد: در ملاقات با اعضای اتاق بازرگانی اصفهان نحوه همکاری شرکت‌های ایرانی و فرانسوی را مشخص خواهیم کرد.
ایوتیبو دو سیلگی با بیان اینکه این هیأت تنها برای سرمایه‌گذاری در این استان حضور نیافته است، افزود: در نظر داریم که ارتباطات خود را گسترش دهیم و فهم مشترک بین همکاری‌های ایران و فرانسه را افزایش دهیم.
وی با اشاره به صحبت‌های استاندار در خصوص تاریخ و تمدن اصفهان و تالار اشرف، بیان کرد: رابطه ایران و فرانسه تاریخ هزار ساله داشته و فرهنگ صنعتی و تجاری ایران به فرهنگ فرانسه شباهت زیادی دارد.
نایب‌رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت بافت صنعتی در استان اصفهان، سرمایه‌گذاران فرانسوی می‌توانند در بهبود شرایط این شهر مؤثر واقع شوند.
ایوتیبو دو سیلگی افزود: از زمان توافق برجام تاکنون روابط اقتصادی دو کشور گسترش یافته است و این گسترش روابط تنها با تهران نخواهد بود، بلکه تلاش خواهیم کرد که با دیگر استان‌ها و به ویژه اصفهان همکاری‌های نزدیکی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه متن همکاری‌های استانی نیز تدوین شده است، گفت: در کنار سرمایه‌گذاری، گسترش روابط اقتصادی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی به توافقنامه‌های صورت گرفته توسط شرکت‌های پژو و توتال اشاره کرد و افزود: این توافقات نشانه‌های بسیار مثبتی را برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.
رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه با بیان اینکه شرکت وینسی چهارمین شرکت مهم هواپیمایی دنیا است، افزود: حضور این شرکت‌ها در ایران، دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاری در اصفهان راغب خواهد کرد.
نایب‌رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه افزود: علی‌رغم مشکلات، اراده بسیار خوبی برای فعالیت شرکت‌های فرانسوی در ایران وجود دارد و از حمایت‌های مدیریت استان در این زمینه تشکر می‌کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: