کد خبر: 3644528
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
گروه اجتماعی: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: مشارکت در حفاظت محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آلودگی محیط زیست از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، به نقل از ایرنا، محمد خداپرست روز چهارشنبه در نشست شورای امر به معروف و نهی از منکر قشر بسیج استان افزود: حفاظت و حراست از انفال الهی توسط مجموعه محیط زیست استان از جمله مسوولان ، کارکنان و محیط بانان استان با مشارکت و همراهی شهروندان میسر خواهد شد. 
وی با اشاره به اینکه 7.8 درصد مساحت استان جزو مناطق تحت مدیریت است و 17/5 درصد مساحت استان جزو مناطق شکار ممنوع می باشد گفت: استان اردبیل از تنوع زیستی و گیاهی خوبی برخوردار است که محیط بانان در 11 پاسگاه محیط بانی بطور شبانه روزی از میراث طبیعی و تنوع زیستی استان حفاظت می کنند.
وی اظهار کرد: امروز خشکسالی و کمبود آب بزرگترین مشکل در مناطق سطح کشور است و ما باید براساس آموزه های دینی ضمن حفظ محیط زیست بعنوان امانت آن را به آیندگان تحویل دهیم.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ، مدیر سازمان بسیج کارمندان سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: توسعه و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و مشارکت بسیج در این امر در کنار سایر برنامه ها از اولویت برخوردار است.
سرهنگ جمشیدی افزود: تکریم ارباب رجوع و خدمت رسانی به مراجعه کنندگان در ادارات از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.
سه منطقه حفاظت شده در محدوده استان ار دبیل واقع است ، منطقه حفاظت شده آق داغ به مساحت 93 هزار و 800 هکتار در شهرستان خلخال ، منطقه حفاظت شده مغان در محدوده بیله سوار و پارس آباد مغان به مساحت 35 هزار هکتار و منطقه حفاظت شده نئور به مساحت چهار هزار و 200 هکتار که بخشی از منطقه وسیع حفاظت شده لیسار استان گیلان است. 
کوه سبلان از ارتفاع سه هزار و 600 متر به بالا و غار یخگان در محدوده شهرستان خلخال نیز جزو آثار طبیعی ملی ثبت شده استان اردبیل هستند. 
همچنین پنج منطقه شکار ممنوع در استان برای حفظ گونه ها از خطر انقراض مشخص شده است: منطقه شکار ممنوع شورابیل در اردبیل با 200 هکتار مساحت، گندیمن در مشگین شهر با 30 هزار هکتار، دربند مشکول در گیوی با 23 هزار هکتار، انزان در مشگین شهر به مساحت 42 هزار و 500 هکتار و خروسلو در بیله سوار به مساحت 16 هزار و 600 هکتار نیز جز مناطق شکار ممنوع ثبت شد. 
چند عرصه تالابی نیز در استان اردبیل شناسایی شده که از جمله می توان به دریاچه نئور، شورابیل، میل مغان، پته خور و توپراق کندی اشاره کرد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: