کد خبر: 3645922
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳
گروه اجتماعی: استاندار اصفهان در دیدار سفیر کشور تایلند در ایران گفت: وضعیت میانمار برای جنوب شرق آسیا مناسب نیست و با هیچ یک از شعارهای حقوق بشری دنیا همخوانی ندارد و باید هرچه زودتر با کمک کشورهای منطقه و کشورهای مسلمان این موضوع حل شود.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، به نقل از روابط عمومی اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در دیدار«کالایانا ویپاتی پومی پراتس» سفیر تایلند در ایران، با اشاره به ویژگی‌های اصفهان اظهارداشت: اصفهان یک شهر توریستی است و تورگردان‌های کشور تایلند می‌توانند در سفر به اصفهان همکاری‌های گسترده  خود را با همکاران خود برای هدایت گردشگران از کشور تایلند به اصفهان آغاز کنند.
استانداراصفهان با ارائه پشنهاد خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای هم‌تراز در کشور تایلند، اظهارداشت: این شهر هم اکنون با ۱۴ شهر دنیا خواهر خوانده است و این امر می‌تواند در افزایش مبادلات فرهنگی دو ملت موثر باشد.
زرگرپور با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی اصفهان، اظهارداشت: این استان ظرفیت‌های بالایی را برای جذب سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی ، محیط زیست و صنعت سبز و همچنین گردشگری در اختیار دارد که تجاز و بازرگانان و سرمایه گذاران کشور تایلند می‌توانند در این ارتباط با اتاق بازرگانی اصفهان به‌عنوان یکی از قوی‌ترین اتاق‌های بازرگانی ایران دیدار و گفت‌وگو داشته باشند.
زرگرپور با بیان اینکه اصفهان پس از تهران دومین استان دانشگاهی کشور است، افزود: ۳۳۰ هزاردانشجو در ۱۵۰ مرکز آموزش عالی در این استان تحصیل می‌کنند و ۶ دانشگاه بزرگ اصفهان نیز در رنکینگ بین‌المللی قرار گرفته است.
وی در ادامه به فجایع میانمار اشاره کرد و افزود: وضعیت میانمار برای جنوب شرق آسیا مناسب نیست و جدا از اینکه افراد مسلمان و یا غیر مسلمان مورد ظلم قرار گرفته اند از بعد حقوق بشری تصویر خوبی را نشان نمی‌دهد و امیدواریم که هرچه زودتر با کمک کشورهای منطقه و کشورهای مسلمان این موضوع حل شود.
استانداراصفهان با بیان اینکه در استان اصفهان پیروان ادیان توحیدی قرن‌ها است که با یکدیگر به صورت مسالمت آمیز و در آرامش زندگی می‌کنند، افزود: علیرغم اینکه دین رسمی کشور اسلام است ولی اقلیت های مذهبی آزاد و برابر هستند ودر مراسم‌های مختلف یکدیگر شرکت می‌کنند و این موضوع را سران ادیان مختلف نیز تایید خواهند کرد.
وی اظهارداشت: قابل قبول نیست که یک جمعیت کثیری به خاطر مذهب خود مورد بی مهری و ظلم قرار بگیرند که با هیچ یک از شعارهای حقوق بشری دنیا همخوانی ندارد و امیدواریم که کشور تایلند نیز کمک نمایند که این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.
استاندار اصفهان با بیان اینکه این موارد به سفیر ایران در بانکوک منتقل خواهد شد، افزود: شما به عنوان سفیر بانکوک در ایران با همتای خود در بانکوک همکاری داشته باشید تا این موارد اجرایی گردد.
سفیر تایلند در ایران نیز در این دیدار اظهارداشت: این کشور مشتاق به همکاری‌های علمی و تحصیل دانشجویان تایلندی در دانشگاه‌های اصفهان است.
کالایانا ویپاتی پومی پراتس از حضور تجار تایلندی در اصفهان و همکاری در امور تجاری و سرمایه گذاری استقبال کرد و افزود: در این ارتباط پیگیری‌های لازم صورت خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه از سال ۱۹۸۰ تاکنون ۱۶۰ هزار پناهنده میانمار در طول مرزهای مشترک پناهنده شده اند، افزود: کشورهای زیادی در منطقه از جمله اندونزی و مالزی و مجامع بین المللی پیگیر حل مشکلات میانمار هستند تا بتوانند مشکل هزاران نفر از جامعه مسلمانان این منطقه را برطرف کنند و آرام کردن وضع فعلی را بر عهده بگیرند.
سفیر تایلند در ایران با بیان اینکه یک کشور نباید بین مردم خود براساس مسائل دینی و مذهبی تفاوت قائل شود؛ افزود: موضوعی که باید کشورها به آن دقت کنند این است که نباید با توجه به مسائل مذهبی کنش و یا عکس‌العملی بین مردم در اقلیت‌های مختلف یک کشور ایجاد شود. 
کالایانا ویپاتی پومی پراتس با استقبال از سخنان استاندار اصفهان در رابطه با کشور میانمار، اظهارداشت: این نظرات را به مسئولین کشور انتقال خواهم داد و مسئولان کشور تایلند نیز پیگیر هستند که بتوانند این مسئله را هرچه سریعتر حل نمایند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: