کد خبر: 3647139
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
گروه بین‌الملل: «عمر فاروق»، سخنگوی رسانه‌ای مسلمانان روهینگیا در نشستی در قاهره ضمن تبیین ریشه‌های تاریخی بحران ایالت راخین میانمار، در آماری تکان‌دهنده اعلام کرد که مقامات میانمار تاکنون حدود یک میلیون نفر از مسلمانان این کشور را کشته‌اند.
ریشه تاریخی خشونت علیه مسلمانان روهینگیا

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از خبرگزاری «المصری الیوم»، عمر فاروق، سخنگوی رسانه‌ای مسلمانان روهینگیا در سمیناری که عصر دیروز (چهارم شهریورماه) به همت حزب استقلال مصر در شهر «جیزه» این کشور برگزار شد، گفت: مقامات میانمار(برمه سابق) تاکنون حدود یک میلیون مسلمان از 7 میلیون ساکن ایالت راخین را به قتل رسانده‌‌اند.

وی تأکید کرد: کشته‌شدن یک میلیون مسلمان در ایالت راخین، در خبرنامه شورای بین‌المللی حقوق بشر نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

سخنگوی رسانه‌ای مسلمانان روهینگیا در ادامه به تبیین ریشه تاریخی اعمال فشار و خشونت علیه مسلمانان این منطقه پرداخت و گفت: حکومت آراکان 5 قرن پیش از میلاد تشکیل و بعدها دین اسلام به واسطه رفت و آمد تاجران عرب به بنگلادش و میانمار وارد شد.

فاروق گفت: مقامات وقت میانمار که بودایی بودند، در سال 1870 میلادی، آراکان(راخین) را تحت سیطره خود درآوردند.

وی یادآور شد: طی سال‌های 1948 تا 1954 میلادی، مقامات بودایی اقدامات به آموزش شبه‌نظامیان بودایی در اسرائیل برای حمله به مسلمانان میانمار کردند.

عمر فاروق گفت: دولت میانمار در سال 1973 میلادی، 142 هزار تن را که متعلق به 7 قبیله بودند، به بهانه این که شهروند میانمار نیستند به قتل رساند و در سال 1996 میلادی، مسلمانان در 14 ایالت میانمار مورد هجوم قرار گرفتند و در جریان آن، به 1500 مسجد نیز حمله شد.

وی گفت: در سال 2013 میلادی نیز 150 مدرسه اسلامی از سوی مقامات میانمار و شبه‌نظامیان بودایی به آتش کشیده شد.

عمر فاروق با تأکید بر این که مسلمانان این منطقه تحت تأثیر فشارهای حکومت، زندگی توأم با ترس دارند، در پاسخ به کسانی که ادعا می‌کنند که اخبار مربوط به مسلمانان میانمار ساختگی و اغراق‌آمیز است، گفت: 90 درصد اطلاعات ذکرشده در سوشیال مدیا(از شبکه‌های اجتماعی) درست است و شبکه‌های ماهواره‌ای دروغ نمی‌گویند/.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: