کد خبر: 3648149
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
گروه اجتماعی: همزمان با عصر عاشورای حسینی اجتماع عظیم عاشورائیان در اردبیل با حضور هزاران عزادار و دسته‌ها و هیئات مذهبی در میدان عالی قاپو برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اردبیل، به نقل از مهر، اجتماع عظیم عاشورائیان اردبیل عصر یکشنبه نهم مهرماه با حضور هیئت های عزاداری محلات ششگانه و اقشار مختلف مردمی و در قالب سینه زنی و سوگواری و نوحه سرایی در سوگ اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد. 
در این همایش حسینی هزاران نفر از مردم استان و نیز دسته ها و هیئت های عزاداری همچون اجتماع عظیم روز تاسوعا ضمن نمایش عشق خود به اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش شور و شعور حسینی در پایتخت تشیع را متجلی کردند. 
برگزاری مراسم عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورا در اردبیل طی شش سال گذشته از قالب هیئتی و محله ای خارج شده و به صورت تجمع های بزرگ عزاداران برگزار می شود. 
پیش از این و طی سالهای گذشته آئین های عزاداری روز تاسوعا و عاشورا منحصر به حضور دسته ها و هیئت های عزاداری در خیابان های شهر بود که به صورت کاملا خودجوش و غیرهماهنگ برگزار می شد، اما از چند سال پیش با برگزاری اجتماع عظیم حسینی و عاشورایی، عزاداری های اردبیل از انسجام بیشتری برخوردار شده است. 
در عزاداری سال های گذشته به دلیل هیئتی بودن و حضور دستجات در سطح خیابان بسیاری از مردم نمی توانستند در عزاداری ها شرکت کنند اما با تغییر این روند و برگزاری اجتماع حسینی و عاشورایی تمام شهروندان اردبیل و نیز مسافران علاقمند به عزاداری اردبیل می توانند در اجتماع بزرگ و دسته جمعی میدان بزرگ عالی قاپو حاضر شده و به عزاداری اصیل بپردازند. 
براین اساس مردم حسینی استان اردبیل طی سال های اخیر با اجتماعات تاسوعایی و عاشورایی، سوگواری اصیل و سنتی روز تاسوعا و عاشورا را برگزار می کنند که دیروز نیز تجمع عظیم تاسوعا در میدان عالی قاپو و صحن بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و با شکوه و حضور هزاران عاشق و عزادار برگزار شد. 
امروز نیز مردم اردبیل با شور و شعور حسینی و عاشورایی در اجتماع عظیم عاشورایی شرکت کردند تا بار دیگر به دور از هرگونه بدعت و خرافه به عزاداری سنتی و اصیل و در خور توجه اقدام کنند. 
گفتنی است روز تاسوعا نیز اجتماع عظیم تاسوعائیان با حضور هزاران نفر عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) و با عرض ارادت و سرسپردگی به علمدار کربلا و با طنین «یاابوالفضل(ع)» در اردبیل برگزار شد. 
در این اجتماع کم نظیر نیز علاوه بر حضور دهها هزار نفر از مردم حسینی اردبیل، هیئت ها و دسته های عزاداری محلات ششگانه مرکز استان حضور داشته و به عزاداری پرداختند. 
اجتماع بزرگ تاسوعائیان اردبیل در روز منتسب به علمدار کربلا حضرت ابوالفضل(ع) در کنار بقعه شیخ صفی برگزار شد و عاشقان سیدالشهدا(ع) با تجمع پرشکوه در سوگ سرور و سالار شهیدان و یاران با وفایش به عزاداری پرداختند. 
در اجتماع عظیم تاسوعائیان اردبیل که با سخنرانی، نوحه سرایی و قرائت اشعار از سوی شاعران حسینی همراه بود، عزاداران با صدای طنین انداز «یا ابوالفضل(ع)» و «لبیک یا حسین(ع)» در غم شهادت امام حسین(ع) و یارانش و نیز حضرت عباس(ع) سقای کربلا بر سر و سینه زدند. 
اجتماع عزاداران عاشورایی اردبیل همچون سال های گذشته مورد توجه رسانه های ملی و برون مرزی قرار گرفت و از شبکه های مختلف به صورت زنده پخش شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: