کد خبر: 3648390
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
گروه فعالیت‌های قرآنی: پیشکسوت قرآنی استان مرکزی با اشاره به طراحی لباس متحدالشکل قاریان گفت: به دلیل عملکرد نادرست برخی مسئولان، قرآن از بین توده مردم خارج و به صورت تخصصی در محافل قرائت می‌شود باید فرهنگ قرائت را مردمی کرد و آن را به داخل خانه‌ها و مساجد سوق داد این گونه تصمیم‌ها فقط به دور شدن عامه مردم از قرآن می‌انجامد.
عقیل فتحعلیان، پیشکسوت قرآنی استان مرکزی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، با اشاره طراحی لباس متحدالشکل قاریان به پیشنهاد شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: بنده موافق تهیه چنین لباسی نیستم، لباس متحدالشکل برای قاریان نمی‌تواند تأثیر مثبتی در ترویج فرهنگ قرآنی داشته باشد.
وی ادامه داد: فلسفه نزول قرآن پس از هدایت مردم، ایجاد وحدت و انسجام در بین مسلمین است بنابراین تفکیک قاریان از سایرین به هر نحو می‌تواند اثرات سوء داشته باشد و باعث جدایی و انفکاک از توده مردم شود.
این پیشکسوت قرآنی استان مرکزی افزود:هویت قاریان، بویژه قاریان ایرانی به دو صورت ظاهری و باطنی نمود پیدا می‌کند. در نمود ظاهری آراسته بودن افرادی که با قرآن مأنوس هستند، و در نمود باطنی متخلق بودن به خلق قرآن، پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) از مصادیق این هویت هستند.
فتحعلیان با اشاره به تقلید و الگو برداری از پوشش قاریان سایر کشورها به ویژه مصر ادامه داد: تقلید خوب است اما در مورد مسائلی که به ارزش آدمی بیفزاید. همه ما بارها با تقلید از اصوات و نوای قراء مصری بهره‌مند شده‌ایم و اگر امروز در جمع ما قاریانی وجود دارند که در دنیا شناخته شده‌اند به دلیل تقلید از همین اصوات است اما، تقلید در پوشش و لباس به نظر بنده نمی‌تواند کمک کننده باشد.
وی خاطر نشان کرد: پوشش قاریان مصری با کمی تغییر، بخشی از فرهنگ و لباس ملی آن‌ها محسوب می‌شود اما در کشور ما به طور عمده پوشش رسمی به صورت کت و شلوار است
این پیشکسوت قرآنی استان مرکزی تصریح کرد: اگر قاریان کشور با یک پوشش خاص در جامعه ظاهر شوند خطراتی متوجه آنها و قرآن می‌شود و اشتباهات قاریان به نام قرآن زده می‌شود چنانچه در نگاه مردم می‌بینیم اگر خطایی از جامعه روحانیت که لباسی خاص دارند سر بزند به پای دین نوشته می‌شود.
فتحعلیان اضافه کرد: به طور قطع اگر قاریان مانند مبلغین ادیان مختلف با لباس و پوشش خاص در جامعه نمایان شوند هر گونه خطا و اشتباهی از آن‌ها به پای قرآن نوشته می‌شود و اثرات مخربی به همراه دارد. به دلیل عملکرد نادرست برخی مسئولین فرهنگی، قرآن از بین توده مردم خارج شده و به صورت تخصصی در برخی محافل قرائت می‌شود باید فرهنگ قرآنی و قرائت قرآن را مردمی کرد و آن را به داخل خانه‌ها و مساجد سوق داد این گونه تصمیم‌ها فقط به دور شدن عامه مردم از قرآن می‌انجامد.
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
قاری مهجور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۷/۱۱ - ۱۵:۵۲
0
0
سلام عقیل جان
از صحبتهای قشنگ شما استفاده کردم. احسنت
ایکنا چی میخای از قاریان؟
لباس نپوشن؟امتیاز نداشته باشن؟تو مسابقات کشوری راهشون ندن؟بس نیست !؟برید با متخصصان مصاحبه کنید نه با دوستان فقط صاحب نظر
قاری مهجور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۰۷/۱۲ - ۲۰:۱۰
0
0
کارشناس سانسورگرایکنا مطمئن باش خداوند متعال پاسخ سختی در روز قیامت به شما خواهد داد که نصف صحبتای من رو حذف میکنید. ی نگاه به خودتون بندازید اوضاع و احوال شما مثل کسیه که فقط گذران عمر میکنه. بود و نبود شما هیچ فرقی برای قرآنیا نداره حرفای حق رو که سانسور میکنید تا چرختون بچرخه و مورد سوال نباشید جدا فکر آخرتتون رو کردید؟ دنیا رو هم که ندارید! من کپی تمام حرفامو نگه می دارم ای مثلا دلسوزان قرآنی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: