کد خبر: 3648574
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
یادداشت وارده/
گروه فعالیت‌های قرآنی: متأسفانه در زندگی امروزه کار کردن در محیط خانه برای مرد ننگ شمرده شده و بعضی مردان کمک و خدمت در خانه خود را مخصوصا در جمع و حضور دیگران مایه سرافکندگی و شرمساری می‌دانند، در دین و آیین اسلام علاوه بر اینکه کار و خدمت در خانه برای مرد مذمت نشده بلکه به این خدمت توصیه‌ها نیز شده است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، حجت‌الاسلام رامین سبزی، یکی از کارشناسان دینی استان در راستای ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در یادداشتی به مسئولیت مردان در خانه و دیدگاه اسلام در یاری رساندن به همسران خود در امور خانه پرداخته است که در ادامه بیان می‌شود:

متأسفانه در جامعه ما دو گونه حالت صحیح و متوازن به هم خورده است. از طرفی زنان به جای پرداختن به کارهای خانه به عنوان مسئولیت در اولویت اول، به مشاغل خارج از منزل می پردازند (که بررسی این موضوع خود مجال دیگر می طلبد) و از جهت دیگر، مردان نیز اگر مسئول تأمین زندگی و کارهای خارج از هستند دیگر کاری به کارهای داخل منزل ندارند و کمک و یاری به همسر را جزء وظایفشان به حساب نمی آورند.

قرآن کریم می‌فرماید: «یا ایُّها الذّینَ آمنوا قوا أنفُسَکُم و أهلیکُم ناراً وَقودُ‌ها النّاسُ و الحجارةُ علی‌ها ملائکَةُ غلاذٌ شِدادٌ لا یعصون اللهَ ما أمرَهُم و یَفعَلونَ ما یُؤمرون» (۱۵)؛ «‌ای کسانی که ایمان آوردید، خود و خانواده‌تان را از آتش دوزخی که هیزم و آتش آن مردم و سنگ‌ها هستند، حفظ کنید که مأموران آتش، فرشتگان بسیار خشن و سختگیر می‌باشند که هرگز نافرمانی خدا نمی‌کنند و آنچه به آن‌ها گفته می‌شود فوری انجام می‌دهند».

در حدیثی از حضرت علی علیه السلام هست که می‌فرمایند: روزی در حالى كه فاطمه نزدیک من نشسته بود و من عدس پاک می‌کردم، پیامبر صلی الله علیه و اله وارد شدند و فرمودند: ای اباالحسن! عرض كردم لبيك يا رسول اللَّه! فرمود: آنچه مي‌گويم بشنو زیرا من هیچ حرفی نمی‌زنم مگر اینکه به امر پروردگار است. مردى كه به زن خود در خانه کمک كند، خداوند ثواب یک سال عبادتی را که روزها روزه باشد و شبها به قیام و نماز ایستاده باشد به او می‌دهد، خداوند ثواب صابران و ثواب یعقوب و داود و عیسی علیهم ‌السلام را به او عطا خواهد کرد.يا على هر كه در خانه در خدمت خانواده خود باشد و آن را ننگ نداند خداوند نام او را جزو شهدا می‌نویسد و ثواب هزار شهید را در هر روز و شب برای او محاسبه می‌کند، برای هر قدمی که بر می‌دارد ثواب یک حج و عمره می‌نویسد و به هر رگی که در بدن اوست در بهشت شهری به او عنایت می‌کند.

يا على يك ساعت خدمت کردن در خانه از عبادت هزار ساله و هزار حج و هزار عمره بهتر است خدمت کردن به عیال از آزاد كردن هزار بنده و هزار جهاد و عيادت هزار بيمار و شرکت در هزار  نماز جمعه و شرکت در هزار تشییع جنازه و سیر کردن هزار گرسنه و پوشاندن هزار برهنه، گرفتن‌ هزار اسير در راه خدا بهتر است، ثواب خدمت کردن به خانواده از هزار دينار صدقه دادن به درویشان بهتر است ، خدمت به عیال از خواندن تورات و انجیل و زبور و قرآن برای او بهتر است و از هزار اسير كه بخرد و آنها را در راه خدا آزاد کند برتر است، برای او از صدقه دادن هزار شتر به نیازمندان بهتر است، از دنیا بیرون نمی رود مگر اینکه جای خود را در بهشت می‌بیند. يا على هر کسی خدمت کردن به خانواده خود را ننگ نداند خداوند او را بدون حساب به بهشت داخل می‌کند. يا على خدمت کردن به عيال كفاره گناهان كبيره است و غضب پروردگار را فرو می‌نشاند و مهریه او حور العين است ، حسنات و درجات را زیاد می‌کند .يا على خدمت نمي‌كند عيال خود را مگر کسی که صديق باشد يا شهيد باشد يا مردي كه خدا می‌خواهد خير دنيا و آخرت را به او عنایت کند.

امام صادق (ع) می‌فرماید: «مَن حَسُنَ بِرُّهُ بِاهلِهِ، زادَاللهُ فی عُمرِهِ؛ کسی که از نظر اخلاقی با خانواده‌اش خوش برخورد باشد، خداوند بر عمر او می‌افزاید».

یادآور می‌شود؛ هر فرد مسلمانی که خیر خود را در دنیا و آخرت می‌خواهد، علاوه بر دیگر کارها و اعمال نیک می‌تواند با کمک به همسر و همیاری و همکاری در خانه این حسنات را برای خود به ارمغان آورد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: