کد خبر: 3648947
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
گروه اجتماعی: مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اصفهان گفت: مرکز فرهنگی دفاع مقدس اصفهان از فناوری دیجیتال، قابلیت تنوع‌بخشی و به‌روز رسانی در موضوعات و سوژه‌های مختلف برخوردار می‌شود.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اصفهان، دومین جلسه هیئت امنای مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان در محل سالن اجتماعات در دست تکمیل مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان اصفهان برگزار شد.
 در این جلسه که با ریاست استاندار اصفهان تشکیل شد، سردار مجتبی شیروانیان مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اصفهان با اشاره به این نکته که اصفهان علی‌رغم داشتن سهم به‌سزا در دوران دفاع مقدس، با توجه به تأخیر در تکمیل پروژه مرکز فرهنگی، به مطالبه به حق جامعه ایثارگری استان در ارائه عملکرد رزمندگان این استان در دوران دفاع مقدس به مخاطبین دست نیافته و خانواده بزرگ ایثارگر استان از این تأخیر گلایه‌مند هستند. 
 سردار مجتبی شیروانیان ضمن بیان این موضوع که در بدو مسئولیت خود به علت عدم نقدینگی، پروژه مرکز فرهنگی حدود 2 سالی بود که تعطیل شده بود، افزود؛ بر اساس پیشنهاد استاندار و تدابیر هیئت امنا، مجموعه مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان به 3 فاز تقسیم شده و مقرر شد که در اولویت نخست فاز اول مرکز فرهنگی تکمیل، تجهیز و آماده بهره‌برداری قرار گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به بازدید از مراکز فرهنگی دفاع مقدس سایر استان‌ها و بررسی‌های مکرر و آسیب‌شناسی که از موزه‌های موجود به عمل آمد، مقرر شد مرکز فرهنگی اصفهان از حالت یک نمایشگاه دائمی و ایستا به حالت پویا در آمده و با توجه به بهره‌مندی بخش عمده این مرکز از فناوری دیجیتال، قابلیت تنوع‌بخشی و به‌روز رسانی در موضوعات و سوژه‌های مختلف را داشته باشد، لکن برای ایجاد بسترها و زیرساخت‌های مناسب و مورد نیاز به زمان بیشتری نیازمند شدیم.
 سرتیپ دوم پاسدار مجتبی شیروانیان ضمن تشکر از اقدامات استاندار، شورای اسلامی شهر اصفهان، شهرداری اصفهان، مجتمع فولاد مبارکه و سازمان برنامه و بودجه استان افزود: از جمله مشکلات ما در راستای تکمیل پرروژه مرکز فرهنگی اصفهان جذب منابع کافی و عدم اختصاص بودجه‌های مربوطه استانی است که با توجه به پیشرفت 90 درصدی فاز اول، تا تکمیل و افتتاح این فاز یک یاحسین دیگر لازم است که ان‌شاءالله به برکت خون شهدای کربلا، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و با همت همه مسئولین این امر به زودی میسر خواهد شد.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اصفهان، در انتها با اشاره به این موضوع که قرار است در دهه مبارک فجر امسال حدود 10 مرکز فرهنگی دفاع مقدس در سراسر کشور افتتاح شود، گفت: تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد تا فاز اول محوطه مرکز فرهنگی دفاع مقدس اصفهان نیز در دهه فجر سال جاری به بهره‌برداری برسد.  
رسول زرگرپور استاندار اصفهان نیز در این جلسه اظهار کرد: عدم وجود موزه دفاع مقدس در اصفهان در شأن این استان با این همه شهدا، ایثارگران و جانبازان و با وجود دو لشکر و چند تیپ در جبهه به عنوان ستون فقرات دفاع مقدس نیست.
وی به طراحی موزه اشاره کرد و افزود: اینکه به جای موزه  ساکن و استاتیک، موزه متحرک پیش‌بینی شده، ارزشمند است.
زرگرپور با بیان اینکه ساخت موزه دارای اعتبارات ملی است و کد استانی ندارد و نمی‌توان از بودجه‌های استانی برای آن استفاده کرد، افزود: به همین دلیل تلاش شد تا با تشکیل هیئت امنای قوی از دستگاه‌هایی که می‌توانند حامی این پروژه باشند، این نقیصه برطرف شود.
وی با بیان اینکه باید تدابیر لازم جهت تأمین منابع مورد نیاز تکمیل و تجهیز فاز یک این پروژه اتخاذ گردد، افزود: امیدوارم که شهردار جدید به عنوان اولین امضا، اعتبارات خوبی را برای این موزه اختصاص دهد. 
وی در انتها قول داد مدیریت استان نیز همانند گذشته تمام تلاش خود را برای اختصاص بودجه در این زمینه به کار خواهد گرفت. کمک و همکاری در جهت تأمین محتوای مرکز فرهنگی دفاع مقدس و تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان ضروری است.
 قدرت‌الله نوروزی شهردار اصفهان نیز ضمن گلایه در عدم تکمیل و بهره‌برداری از مرکز فرهنگی دفاع مقدس اصفهان گفت: با توجه به اولویت برنامه‌ام در جهت گسترش گردشگری  شهر اصفهان، تمام تلاش خود را خواهم کرد تا این پروژه به عنوان یک ظرفیت مثال زدنی گردشگری، در اولویت اول قرارگرفته و در اولین فرصت بتوانیم شاهد افتتاح آن باشیم تا گردشگران داخلی و خارجی به جایگاه واقعی اصفهان در دفاع مقدس واقف شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: