کد خبر: 3649011
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸
گروه بین‌الملل: پیشنهاد برخی احزاب دانمارک مبنی بر تعطیلی تمامی مدارس اسلامی و اصلاح قانون این کشور برای ممانعت از افتتاح مدارس جدید اسلامی در آینده، با واکنش دیده‎بان حقوق بشر اروپایی ـ مدیترانه‌ای مواجه شد و این پیشنها را اقدامی تبعیض‌آمیز علیه اقلیت مسلمان دانمارک توصیف کرد.
انتقاد دیده‎بان اروپایی مدیترانه‌ای حقوق بشر از پیشنهاد تعطیلی مدارس اسلامی در دانمارک
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قدس پرس؛ دیده‌بان حقوق بشر اروپایی ـ مدیترانه‌ای که مقر آن در شهر «ژنو» سوئیس قرار دارد، روز گذشته(یازدهم مهرماه) با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد: پیشنهاد برخی احزاب دانمارک مبنی بر پس گرفتن بودجه دولتی از مدارسی که حدود 50 درصد از دانش آموزان آن‌ها غیردانمارکی تشکیل می‌دهند، به معنای تعطیلی همه مدارس اسلامی که تعداد آنها به عدد 26 می‌رسد، است.

 «احسان عادل»، مشاور حقوقی دیده‌بان حقوق بشر اروپایی ـ مدیترانه‌ای در این باره گفت: عملی شدن این پیشنهاد به معنای نقض حقوق اقلیت مسلمان در دانمارک است. 

وی با بیان این که از آغاز سال تحصیلی جاری نظارت شدیدی بر مدارس مسلمانان در دانمارک برای رعایت اصول آزادی و دمکراسی صورت گرفته است، گفت: مدارس اسلامی دانمارک دیگر نیاز به محدودیت‌های بیشتر ندارند.

احسان عادل در ادامه هشدار داد: یک مورد خاص نباید بهانه‌ای برای بستن تمامی مدارس اسلامی که به اصول و قوانین مذکور احترام می‌گذارند، باشند. 

این مرکز حقوقی همچنین پیشنهاد اصلاحیه در قانون استقلال دانمارک را یک اقدامی غیرضروری خواند و گفت: این محدودیت‌های عمدتا تبعیض‌آمیز، علیه اقلیت مسلمان است.
 
این مرکز در ادامه از پارلمان دانمارک خواست به قوانین قانون اساسی و مقررات کنوانسیون اروپایی احترام بگذارد.

از سوی دیگر، «میتا فریدریکسن» رهبر حزب سوسیال دمکرات (بزرگترین حزب پارلمانی دانمارک)، هدف از این پیشنهاد را تعطیلی تمامی مدارس اسلامی خواند و گفت: اگر این طرح به نتیجه نرسد، حزب سوسیال دموکرات با همکاری برخی احزاب دیگر تدابیر دیگری را برای رسیدن به هدف خود اتخاذ می‌کنند/.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: