کد خبر: 3649035
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
گروه فرهنگی: مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان در سخنانی گفت: آثار برگزیده اعضا و مربیان مراکز فرهنگی‌ ـ هنری کانون استان کردستان در کتاب «زبان مادری» به چاپ رسید.
سهیلا شیخی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، از چاپ و انتشار آثار برگزیده 14 عضو کودک و نوجوان این استان در کتابی با عنوان «زبان مادری» خبر داد و افزود: در راستای فراخوان کشوری زبان مادری، اعضا و مربیان مراکز فرهنگی‌ ـ هنری سراسر استان در قالب خوش‌نویسی، نقاشی، عکاسی، سفال، هنرهای بومی و سنتی به ترتیب با موضوع آثار استاد سخن سعدی، بازار، پنجره‌ها، شخصیت‌های شاهنامه و تولید یک عروسک بومی به خلق اثر پرداختند.

وی افزود: این کتاب به همت اداره‌کل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری با هدف در دسترس قرارگرفتن آثار برگزیده اعضا با یک موضوع واحد در سطح ملی برای علاقمندان و جمع‌آوری آن در یک مجموعه ملی و همچنین تقویت و توجه بیش از پیش به زبان مادری اقوام ایرانی و حمایت ویژه از هنرهای بومی و سنتی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی در عرصه فرهنگ و هنر چاپ و منتشر شده‌است.

وی بیان کرد: امیرحسین پیری از حسن آباد یاسوکند، ژوان درخشی از مرکز فرهنگی هنری شماره 4 سنندج، شکیبا نیک روش از مرکز شماره یک سقز در بخش سفالگری عنوان برگزیده ی جشنواره کشوری زبان مادری ، اقوام ایرانی و هنرهای بومی و سنتی را از آن خود کردند.

شیخی افزود: امیرحسن مظاهری ار مرکز شماره 4 سنندج، حمیدرضا محمدی از بیجار، هستی رحیمی از سروآباد در بخش نقاشی در زمره کسانی است که آثارشان در این کتاب چاپ شده است.

وی افزود:در این کتاب همچنین آثاری از مهشید پیره مهدی از دهگلان، فرزام سهرابی از مجتمع سنندج،مریم احمدزاده از حسن آباد یاسوکند در بخش عکاسی رتبه های برتر را کسب کردند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردستان در ادامه عنوان کرد: ثنا مجیدی و سولماز صالح زاده هر دو از سقز در بخش هنرهای سنتی و تولید یک عروسک بومی رتبه‌های برگزیده این فراخوان را کسب کردند.

وی در ادامه از سیدکیان هاشمی از مرکز شماره 3 سنندج، مهشید افراسیابی از مجتمع سنندج، هستی احمدی مرکز شماره 3 سنندج به عنوان اعضای برگزیده این فراخوان در بخش خوشنویسی نام برد.

مدیرکل کانون کردستان در پایان گفت: این فراخوان در اختیار ۹۴۰ مرکز فرهنگی ـ ‌هنری ثابت، سیارشهری و روستایی و کتابخانه‌ پستی کانون پرورش فکری در سراسر کشور قرار گرفت تا از این راه بخش مهمی از فعالیت‌های هنری و ادبی، کتاب‌خانه‌های با سابقه کانون در تابستان با رویکرد فرهنگ و زبان مادری اقوام و هنرهای بومی و سنتی اجرا شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: