کد خبر: 3649068
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
گروه بین‌الملل: سخنگوی سازمان ملل متحد از ابتکار عمل آیت‌الله سیستانی(مرجع دینی شیعیان در عراق) برای حل بحران میان بغداد - اربیل و راه‌های پایان‌دادن به بحران همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان عراق، استقبال کرد.
تجلیل سازمان ملل متحد از ابتکار عمل آیت‌الله سیستانی
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری trtarabic.tv؛ «استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل در نشست خبری دیروز (11مهرماه) در نیویورک در گفت‌وگو با اصحاب رسانه گفت: ما از تلاش‌های انجام‌شده برای حل مسائل میان بغداد و اربیل براساس قانون اساسی استقبال می‌کنیم.

 وی همچنین از ابتکار عمل آیت‌الله سیستانی در خصوص احترام به قانون و تصمیم دادگاه عالی فدرال در مورد همه‌پرسی و حل این موضوع از طریق گفت‌وگو استقبال کرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد در ادامه گفت: ما هر دو طرف را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت کرده و نسبت به  انجام هر اقدامی که سبب افزایش تنش‌های قومی یا فرقه‌ای و تحریک و تشدید اوضاع شود، هشدار می‌دهیم.

وی تأکید کرد که سازمان ملل از هر اقدامی برای حل این بحران که در چارچوب قانون اساسی و و براساس احترام به وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی عراق باشد، استقبال می‌کند و در همین راستا بر از سرگیری گفت‌وگو و همکاری میان بغداد و اربیل تأکید دارد.

لازم به ذکر است، دادگاه عالی فدرال عراق در 27 شهریورماه، دستور توقف همه‌پرسی را به دلیل غیرقانونی بودن آن صادر کرده‌ بود، اما اقلیم کردستان علی‌رغم هشدارهای بغداد و طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، این همه‌پرسی را در سوم مهرماه برگزار کرد.

یادآور می‌شود، آیت‌الله سیستانی، مرجع دینی شیعیان عراق در نخستین واکنش به همه‌پرسی منطقه کردستان عراق که در خطبه‌های نمازجمعه (7 مهرماه) در کربلا از سوی سید احمد صافی، نماینده این مرجع تقلید اعلام شد، بر ضرورت گفت‌وگو میان بغداد و اربیل و رجوع به قانون اساسی و دادگاه عالی فدرال به عنوان مرجع حل اختلافات، تأکید شد/.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: