کد خبر: 3649338
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
گروه فعالیت‌های قرآنی: اخبار اندکی از حوزه تخصصی قرآن کریم طی امروز چهارشنبه، 12 مهرماه در صفحات معارفی رسانه‌های مختلف کشور منتشر شده است.
مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ فروغ اندک اخبار قرآنی در صفحات معارفی خبرگزاری‌ها
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، اخبار حوزه معارفی رسانه‌های مختلف کشور طی امروز چهارشنبه، 12 مهرماه بیشتر در حوزه عترت قرار داشته و مربوط به ایام شهادت سیدالشهدا(ع) و یاران باوفای ایشان و نیز سالروز شهادت حضرت امام سجاد(ع) است که به همین دلیل اخبار قرآنی بسیار اندکی در این صفحات به چشم می‌خورد.
تسنیم
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم طی امروز چهارشنبه، 12 مهرماه و تا ساعت 14 تعداد 16 خبر را بر روی خروجی خود منتشر کرده است که تنها یکی از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد و مابقی اخبار نیز همچنان در رابطه با مسئله عاشورا و نیز در حوزه عترت منتشر شده است.
خبر «اختتامیه ششمین دوره مسابقات تلویزیونی «اسراء» برگزار می‌شود» تنها خبر قرآنی امروز خبرگزاری تسنیم در صفحه قرآن و عترت است که در بخشی از آن آمده است: «ششمین دوره مسابقات اسراء سال گذشته از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد و متسابقان در این دوره در رشته‌های قرائت تقلیدی از منشاوی، عبدالباسط، مصطفی اسماعیل و شحات انور با یکدیگر به رقابت پرداختند و رحیم خاکی، امین پویا و مهدی عادلی، قاریان بین‌المللی کشورمان نیز داوری مسابقات را برعهده داشتند.
اختتامیه ششمین دوره مسابقات تلویزیونی اسراء یکشنبه هفته آینده به تاریخ 16 مهرماه در شهرستان رامسر برگزار می‌شود و این مراسم از شبکه قرآن نیز به صورت زنده پخش می‌شود».
همچنین، دست من بر دامن آل علی؛ نهضتی تا ماسوا دارد حسین، زمانی که «فرشتگان» از امام حسین(ع) اذن میدان خواستند، راهپیمایی نمادین قافله اسرای کربلا،‌ اشعاری که امام حسین(ع) در کربلا به عنوان رجز خواند، زمان دفن شهیدان و سیدالشهداست، با پیوند با امام معصوم(ع) می‌شود به ابدیت و جاودانگی دست‌ یافت، یکی ز ما حججی بوده ما هزارانیم، همایش عظیم «حماسه حسینی، قیام خمینی» در قم به‌روایت تصویر، برگزاری دوره ارتقای مربی دینی کودک در آستان حضرت معصومه(س)، فراخوان مقالات علمی، پژوهشی و فرهنگی اربعین حسینی اعلام شد، لزوم عبرت‌گیری از جریان کربلا برای عاقبت به خیری، «تعزیه» به اروپا می‌رود، «عروس روز دهم» به سالن اصلی پردیس تئاتر تهران می‌آید، آرزوی همه مردم در روز قیامت چیست؟ و نیز فرم‌های ارائه شده در سینمای ایران بسیار قابل‌تامل است،‌ عناوین دیگر اخبار این صفحه از خبرگزاری تسنیم هستند که بیشتر در حوزه عترت ‌منعکس شده است.
البته علیرغم اینکه تنها یک خبر از اخبار امروز صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم در حوزه تخصصی قرآنی قرار دارد، ولی همین یک خبر قرآنی به عنوان یکی از سه تیتر اصلی این صفحه انتخاب شده است.
فارس
خبرگزاری فارس نیز طی امروز و تاکنون تعداد هفت خبر را بر روی خروجی صفحه فعالیت‌های قرآنی خود منتشر کرده است که تعداد پنج خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآنی قرار دارد.
اخبار امروز این صفحه از خبرگزاری فارس طبق روال معمول با خبر تلاوت صفحه 189 قرآن کریم با صدای شهریار پرهیزگار، حافظ بین‌المللی قرآن کریم آغاز شده است.
امام حسین(ع) عالی‌ترین مصداق حرکت در مسیر خداست، چاپ قرآن ۲۰ درصد رشد کرده است در گفت‌و‌گو با معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن، فراخوان مقالات علمی، پژوهشی و فرهنگی اربعین حسینی اعلام شد، منظور خداوند از «برکات» زمین و آسمان، جدیدترین تلاوت حمیدرضا احمدی‌وفا و نیز خبری با عنوان «برگزاری مسابقات سراسری قرآن بسیج به صورت تیمی و انفرادی» در گفت‌و‌گو با رئیس دارالقرآن بسیج مستضعفین کشور عناوین دیگر اخبار این صفحه از خبرگزاری فارس هستند.
همچنین، خبر «چاپ قرآن ۲۰ درصد رشد کرده است» در گفت‌و‌گو با احمد زرنگار، معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن به عنوان تیتر اصلی این صفحه انتخاب شده است که زرنگار در بخشی از این گفت‌وگو با اشاره به رشد 20 درصدی چاپ قرآن، تأکید کرد: در فروردین ماه 13 مجوز چاپ به تیراژ 71 هزار و 500 جلد و دو مجوز نشر به تیراژ 14 هزار جلد، در اردیبهشت‌ماه نیز 31 مجوز چاپ به تیراژ 278 هزار جلد و 5 مجوز نشر به تیراژ 45 هزار و 500 جلد و همچنین در خردادماه 25 مجوز چاپ به تیراژ 261 هزار و 500 جلد و 10 مجوز نشر به تیراژ 77 هزار جلد صادر شد.
وی به تعداد مجوزهای صادر شده در تابستان نیز اشاره کرد و افزود: در تیرماه سال جاری 16 مجوز چاپ قرآن به تیراژ 96 هزار جلد و 7 مجوز نشر به تیراژ 153 هزار جلد قرآن کریم، در مردادماه 18 مجوز چاپ به تیراژ 269 هزار و 500 جلد و 8 مجوز نشر به تیراژ 43 هزار جلد قرآن کریم صادر شد.
ایسنا
خبرگزاری دانشجویان اخبار امروز خود در صفحه دین و اندیشه را با خبری با عنوان «چرایی محبوبیت امام علی (ع) در بین ایرانیان» آغاز کرده است که مربوط به تألیف کتابی از سوی عبدالرفیع حقیقت با نام «علی اعلا» است.
همچنین، این خبرگزاری در ادامه چهار خبر دیگر با عناوین گوهرهای واقعه کربلا را برای زندگی خودمان صید کنیم، مادرید میزبان کنگره بین‌المللی ایران‌شناسان، پانزدهمین مجمع بین‌المللی گفتگوی تمدن‌های رودس برگزار می‌شود و حضرت زینب(س) نماد عزّت یک زن مسلمان است را بر روی خروجی دین و اندیشه منتشر کرده است که هیچ‌کدام از این اخبار در حوزه تخصصی قرآنی قرار ندارند.
همچنین، جالب توجه است که تیتر اصلی این صفحه از خبرگزاری ایسنا با عنوان « بهره‌گیری از ظرفیت هیئت‌های مذهبی برای ترویج برنامه‌های قرآنی» که در رابطه با نشست خبری مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم است، مربوط به روز گذشته بوده و هنوز به روزرسانی نشده است.  
ایرنا
صفحه معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی طی امروز و تاکنون تعداد چهار خبر را بر روی خروجی خود انعکاس داده است که تنها یکی از این اخبار با عنوان «نظارت دستگاه‌های قرآنی متناسب با دغدغه‌های رهبر انقلاب باشد» در گفت‌و‌گو با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین کوششی، مدیرعامل اتحادیه موسسات قرآنی مردم‌نهاد در حوزه تخصصی قرآنی قرار دارد.
خط تماس مستقیم ویژه اربعین میان تهران و بغداد برقرار می‌شود، اولین اجلاس هم اندیشی اجرای دیپلماسی وحدت هفته آینده برگزار می‌شود و نیز تحکیم پیوند دین، هنر و رسانه زیر چتر سوگواره های مهر محرم، عناوین دیگر اخبار امروز خبرگزاری ایرنا در صفحه معارف است.
باشگاه خبرنگاران جوان
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان نیز تا این لحظه تعداد شش خبر را بر روی خروجی خود منعکس کرده است که تمامی این اخبار در حوزه غیر قرآنی قرار دارد و بیشتر در حوزه عترت منتشر شده است.
ثمره رباخواری در جامعه چیست؟، کسی که مسجد نرفته، مداح نمی‌شود، سیزدهم محرم؛ ایراد خطبه پر هیمنه حضرت زینب کبری (س) در کوفه، زندگی نامه پیر غلام اهل بیت حاج علی آهی، مداحی سعیدحدادیان در حسینیه امام خمینی (ره) و نیز زندگینامه شهید نعمتی، عناوین اخبار امروز این صفحه از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان است که تاکنون منتشر شده است.
با توجه به اینکه در ایام شهادت سید و سالار شهیدان و یاران باوفای ایشان و نیز ایام شهادت امام سجاد(ع) قرار داریم و بیشتر خبرگزاری‌ها در صفحات معارفی خود به این مسئله می‌پردازند، علت کم‌فروغی اخبار تخصصی قرآنی در این صفحات مشخص است.
مهر
آخرین خبری که در صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر منتشر شده است، مربوط به روز پنجم مهرماه و با عنوان «پیامبر(ص) فرهنگِ مبازره با کفر را به عنوانِ رکنِ بعثت نهادینه کرد» است و از آن تاریخ تاکنون نیز هیچ خبری بر روی خروجی این صفحه قرار نگرفته است.
همچنین، تیتر اصلی این صفحه از خبرگزاری مهر نیز با عنوان « دانشنامه معاصر قرآن کریم همزمان در قم و لندن منتشر شد» مربوط به روز اول مهرماه جاری است که تاکنون به‌روزرسانی نشده است.
باید اشاره کرد که اخبار این صفحه از خبرگزاری مهر طی این ایام بسیار اندک است و چندین روز است که خبری در این صفحه منتشر نشده است که از مسئولان این خبرگزاری انتظار می‌رود تا نسبت به پوشش بیشتر اخبار تخصصی قرآنی در این صفحه تلاش کنند.
میزان
خبرگزاری میزان که زیر نظر قوه قضائیه فعالیت می‌کند نیز طی امروز و تا این لحظه تعداد سه خبر را بر روی خروجی صفحه دین و اندیشه خود منتشر کرده است که اولین خبر امروز این صفحه خبری با عنوان «روز سیزدهم محرم و دستور ابن زیاد برای انتقال اسرا به زندان کوفه» است که ساعت 8:47 بر روی خروجی قرار گرفته است.
همچنین، آیا گرفتن پول برای روضه‌خوانی اشکال دارد؟ و نیز خبری با عنوان نفس شیرین هفته آینده تمام می‌شود که به عنوان تیتر اصلی این صفحه نیز انتخاب شده است، عناوین دو خبر دیگر این صفحه از خبرگزاری میزان هستند.
ایبنا
خبرگزاری ایبنا که در حوزه تخصصی کتاب فعالیت دارد نیز طی امروز و تا این لحظه هیچ خبری را بر روی خروجی دین و اندیشه خود منتشر نکرده است و آخرین خبر این صفحه نیز با عنوان «حکمت‌های سجادی به چاپ چهارم رسید» مربوط به روز گذشته است.
آریا
این خبرگزاری نیز مدت‌هاست که خبری را بر روی خروجی قرآن و عترت خود منتشر نکرده است و آخرین خبری که در این صفحه منتشر شده، مربوط به روز ۲۷ شهریورماه و با عنوان «جامعه امروز تشنه مفاهیم قرآنی است» است.
از مسئولان خبرگزاری آریا انتظار می‌رود حال که صفحه‌ای با نام نورانی قرآن و عترت در این خبرگزاری گنجانده شده است، نسبت به پوشش اخبار قرآنی اهتمام ورزند و اخبار بیشتری را در این صفحه که نزدیک به 15 روز از بارگذاری آخرین خبر در آن می‌گذرد، منتشر کنند.
روزنامه کیهان
روزنامه کیهان نیز طی امروز و در صفحه شهرستان‌های خود به انتشار مطلبی با عنوان «یازدهم محرم، باشکوه‌ترین عزاداری مردم دامغان» پرداخته است که در بخشی از این مطلب آمده است: «دوستداران عصمت و طهارت در شهرستان دامغان براساس یک رسم کهن همزمان با یازدهمین روز از ماه محرم با برپایی دسته‌های عزاداری، سینه‌زنی و زنجیرزنی در غم شهادت امام حسین(ع) به عزاداری می‌پردازند.
بدون شک باشکوه‌ترین عزاداری ماه‌های محرم و صفر در دامغان در این روز برگزار می‌شود. دستجات سوگواری نقاط روستایی و دیگر شهرها در این روز از هنگام صبح به شهر آمده و با حرکت زنجیره‌وار در خیابان‌های شهر دامغان عزاداری می‌کنند. حمل نشانه‌های عزاداری چون پرچم، پنجه، بیرق، علم و کتل در هر دسته مشاهده می‌شود. مراسم روز یازدهم محرم دامغان به عنوان یکی از کم‌نظیرترین آیین‌ کشور با حضور بالغ بر 250 هیئت مذهبی سینه‌زنی و زنجیرزنی از ساعات اولیه صبح شروع و تا ظهر ادامه دارد.
این مراسم از دو مسیر تکیه‌ ابوالفضل(ع) و خیابان زرجوی شمالی آغاز و در نهایت در فردوس رضا با برپایی نماز ظهر پایان می‌یابد. برخی هیئت‌های شهر در این روز به نشانه‌ میزبانی در پشت سر دستجات و هیئت‌ها حرکت و نخل محله‌ امام را با خود حمل می‌کنند. در این روز اهالی شهر دامغان عزاداران دیگر نقاط را بر سر سفره‌های اطعام نذری خود پذیرایی می‌کنند.
برگزاری نماز جماعت ظهر در معابر و خیابان‌های دامغان بلافاصله پس از اذان به تبعیت از پیام بزرگ قیام کربلا از جلوه‌های کم‌نظیر از عشق به امام حسین(ع) است. روز یازدهم محرم ادارات دامغان تعطیل است و اقشار مختلف مردم با حضور در مراسم عزاداری به سوگواری می‌پردازند. آئین روز یازدهم محرم دامغان در فهرست میراث معنوی به ثبت ملی رسیده است».   
روزنامه جمهوری اسلامی   
روزنامه جمهوری اسلامی به انتشار خبری با عنوان «مکتب عاشورا همچون قرآن آئینه تمام‌نمای خیر و شر است» در صفحه قرآن خود پرداخته است که با اینکه این خبر مربوط به مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) است ولی طی انتشار آن به بیان نکات زیبایی از حماسه حسینی پرداخته شده است.
در بخشی از این خبر که مربوط به سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری، از خطبای حوزه علمیه می‌باشد، وی با بیان اینکه جریان عاشورا و نهضت امام حسین(ع) تشابهات زیادی با قرآن دارد، اظهار می‌کند: همچون قرآن که در آن از تمام خیرات، زیبایی‌ها، زشتی‌ها و کفریات و معنویات وجود دارد، در عاشورا هم از تمام زیبایی‌ها تا پلیدی‌ها وجود دارد.        
این خطیب حوزه با اشاره به آیه 3 سوره انسان «اِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ اِمَّا شَاکِرًا وَاِمَّا کَفُورًا»، گفت: همان‌طور که خداوند در قرآن می‌فرماید انسان‌ها دو راه دارند، در کربلا هم دوراه خیر و شر وجود داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: