کد خبر: 3649520
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۲
رئیس مؤسسه علمی – فرهنگی بهداشت معنوی:
گروه حوزه‌های علمیه: رئیس مؤسسه علمی – فرهنگی بهداشت معنوی با بیان اینکه مهم‌ترین وظیفه حوزه برخورد علمی و فکری با جریانات انحرافی مانند عرفان حلقه است، گفت: هنوز مسئله جریانات انحرافی در حوزه به‌خوبی درک نشده و دغدغه لازم وجود ندارد و این موضوع با بی‌مهری روبرو است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مظاهری سیف، بنیان‌گذار و رئیس مؤسسه علمی – فرهنگی بهداشت معنوی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: تفکر گروه عرفان حلقه مبتنی بر این ادعا هست که هر کسی که می‌خواهد به کمال برسد باید به هوشمندی یا شعور کیهانی وصل شود.

وی افزود: هدایت‌کنندگان این تفکر بر این باور هستند که این اتصال تنها از طریق فرد بزرگ این جریان و رهبر حلقه کیهانی وصل می‌شود و هر راهی غیر از آن ممکن نیست و چیزی هم برای رسیدن به کمال جز همین اتصالات لازم نیست.

مظاهری سیف با بیان اینکه این تفکر، هر چیزی جز اتصال به فرد بزرگ در حلقه کیهانی را بدعت و دروغ می‌داند تصریح کرد: براین اساس معرفت خداوند، تقوا و پرهیزگاری و توسل به ائمه (ع) و ترک گناه و کار نیک هیچ‌کدام انسان را به کمال نمی‌رساند ولی اگر اتصال میان فرد با رهبر عرفان حلقه برقرار شود در این صورت آگاهی‌های لازم نیز در فرد برای رسیدن به کمال ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این تفکر، علم و دانش و خودسازی و تقوا مبنایی ندارد و برای رسیدن به کمال هم مورد نیاز نیست.

این محقق و استاد حوزه علمیه در مورد چرایی پیوستن برخی افراد به این جریانات عنوان کرد: انسان فطرتا به دنبال معنویت و کمال است و همین مسئله کمال‌طلبی، مهم‌ترین زمینه برای استفاده جریانات انحرافی از برخی افراد است، از طرف دیگر این تفکر مدعی است که رسیدن به کمال نیازمند به زحمت نیست و بدون تلاش هم می‌توان به کمال رسید و راه میان بر از طریق این تفکر قابل پیمودن است و همین مسئله سبب می‌شود تا گرایش افراد به آن بیشتر و جاذبه برای آنان ایجاد شود.

وی افزود: باید به این دلایل مسایلی مانند معرکه‌گیری، نمایش و جن‌گیری و ... را هم که با حس کنجکاوی انسان‌ها مرتبط است به این مسئله افزود؛ البته تشکیل دوره‌های آموزشی به شکل هرمی نیز در این مسئله موثر است؛ یعنی حلقه ابتدایی این جریان افرادی را آموزش داده سپس این مربیان به صورت هرمی به آموزش افراد دیگری می‌پردازند و به همین منوال این گروه مدعی شده است که میلیون‌ها نفر را در سراسر کشور تحت آموزش عرفان حلقه قرار داده است.

مظاهری سیف بیان کرد: البته ادعای آنان مبنی بر آموزش موفق میلیون‌ها نفر درست نیست؛ زیرا این جریان ریزش‌های زیادی هم داشته است ولی روش آنان در برخورد با افراد، جذابیت‌هایی دارد که افراد مستعد را به سمت خود می‌کشاند‌.

این محقق و استاد حوزه علمیه با بیان اینکه سوء استفاده از جن به عنوان یکی از مسایل مورد توجه این گروه است اظهار کرد: جن براساس منظومه معرفتی قرآن، موجودی است که وجود دارد از این رو مسئله ارتباط با اجنه مختص این دوره نیست و همواره هم در تمدن بشری مطرح بوده است؛ بنابراین تا جن وجود دارد، ادعای ارتباط با جن و جن‌گیری هم وجود دارد و نباید انتظار داشت که این مسئله خاتمه یابد ولی ما وظیفه آگاهی بخش در این ارتباط را بر عهده داریم.

مظاهری سیف با بیان اینکه رشد صنعتی و پیشرفت‌های فراوان تکنولوژیکی نیز تاثیری بر مقوله جن‌گیری نداشته است، تصریح کرد: این مسئله همان میزان در تهران رواج دارد که بازار آن در لندن و پکن و واشنگتن داغ است و کنجکاوی مردم نیز به استمرار آن کمک می‌کند از طرفی مردم در سرتاسر دنیا حاجات زیادی دارند و سؤالاتی که نتوانسته‌اند برای آن راه رفع و پاسخی بیابند و تصور می‌کنند این راه برای آنان راهگشا است.

وی با بیان اینکه ممکن است اجنه برای برخی افراد مزاحمت‌هایی هم داشته باشند ولی روایات راه دفع آنان را عنوان فرموده‌اند و مهم‌ترین راه نیز خواندن آیة الکرسی است اظهار کرد: شگرد عرفان حلقه به افرادی که توهم ارتباط با جن و آزار و اذیت آن را دارند این است که به او می‌باورانند که جن دارد و خود او هم نمی‌تواند آثار این جن را برطرف کند؛ بنابراین باید با مربیان عرفان و یا رهبر این جریان وصل شود تا او را درمان کنند و همین مسئله سبب افتادن فرد در دام این گروه‌های انحرافی می‌شود.

مظاهری سیف در پاسخ به این سؤال که حوزه علمیه چه وظیفه‌ای در برابر جریانات انحرافی دارد و تاکنون آیا این مسئله را جدی تلقی کرده است تاکید کرد: واقعیت آن است که حوزه باید با آگاهی‌بخشی و مقابله فرهنگی در مقابل تاثیرات این جریانات انحرافی بایستد البته برخی جریانات مانند جن‌گیری به شدت از سوی برخی افراد ذی‌نفوذ حمایت شده و می‌شود ولی مهم‌ترین راه مقابله علمی و فرهنگی است.

این استاد و محقق حوزه علمیه تصریح کرد: متاسفانه در حوزه علمیه دغدغه لازم در برابر جریاناتی مانند عرفان حلقه وجود ندارد و این مسئله به‌خوبی درک نشده است و حی با تغییر در مدیریت حوزه علمیه نیز مورد بی‌توجهی و بی‌مهری است؛ لذا شاهدیم که جریانات مدعیان دروغگو در حال توسعه است و شاهد ادعاهای جدیدی هستیم که خلأهای قانونی نیز به آن کمک کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: