کد خبر: 3649599
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح:
گروه جهاد و حماسه: رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح گفت: شهید حسین همدانی انجام سخت‌ترین مأموریت‌ها را تقبل می‌کرد که این نشان از روحیه بالای سلحشوری او داشت و در عین حال رابطه خوبی با مراجع عظام و رهبر انقلاب داشت که آن نیز مؤید دلبستگی او به روحانیت و ولایت بود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) مراسم گرامیداشت دومین سالروز شهادت سردار مدافع حرم شهید حاج حسین همدانی تحت عنوان «حبیب حرم» شامگاه روز گذشته پنجشنبه 13 مهر با حضور جمعی از مقامات لشگری و کشوری در تالار بزرگ وزارت کشور واقع در خیابان شهید گمنام، نرسیده به میدان گلها برگزار شد.

در این مراسم سردار سرلشگر محمد باقری؛ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح به ایراد سخن پرداخت و گفت:  از برگزار‌کنندگان این مراسم کمال تشکر را دارم و گرامی می‌داریم ایام محرم و عزای سیدالشهداء(ع) را که در آن قرار داریم و باید به این نکته همواره تأکید داشته باشیم که ما هرچه داریم از مکتب عاشورا و قیام امام حسین(ع) است.

وی با اشاره به شخصیت و جایگاه والای انسانی سردار شهید همدانی گفت: او از سابقون رزمندگان انقلاب و دفاع مقدس بود و منظور از سابقون افرادی هستند که در قرآن به آنها اشاره شده است؛ آنها از مقربان درگاه الهی‌اند و به‌حق این شهید بزرگوار نیز از جمله ایشان بود چرا که عمر پربار خود را صرف دفاع از اسلام و میهن اسلامی ایران کرد.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح تصریح کرد: اغلب می دانیم که آخرین وصیت شهید همدانی در فاصله دو هفته پیش از شهادتش مرقوم شده است و این امر نشان از این مسئله دارد که در نهاد این شهید بزرگوار تا چه اندازه عرفان و معنویت در سطح بالایی بوده است که بر او این مسئله الهام شده که آخرین روزهای عمرش را می‌گذراند؛ با این حال وصیت او از جنبه‌های مختلف خاص است و برای کشف موارد مورد اشاره در آن باید بارها مورد مطالعه قرار گیرد.

باقری همچنین به روحیه سلحشوری و خستگی ناپذیری شهید همدانی اشاره کرد و گفت: او همواره سخت‌ترین مأموریت‌ها را انتخاب و در انجام آن بسیار جدی بود و در اغلب آنها توفیقات فراوانی به دست می آورد؛ گذشته از این روحیه سلحشوری و نظامی، این شهید بزرگوار ارتباط خوبی با مراجع عظامی چون آیت الله شهید مدنی و آیت‌الله نوری همدانی داشت و رابطه مرشد و مریدی او با رهبر انقلاب نشان از رابطه عمیق او با روحانیت و ولایت داشت.

وی شهید همدانی را فردی بابصیرت و انقلابی خواند و گفت: از همان آغازین روزهای انقلاب به دنبال فعالیت‌های انقلابی در همدان بود و بلافاصله پس از انقلاب اسلامی با درک و بصیرت ویژه‌ای که داشت خطر را شناخت تا جایی که به عنوان یکی از بنیان‌گذاران سپاه همدان محسوب می شود؛ سهم او در امنیت کردستان، فرماندهی سر پل ذهاب، گیلانغرب و... در دوران دفاع مقدس بی‌بدیل بود.

باقری که در مراسمی سخنرانی می کرد که به همت سپاه محمد رسول الله(ص) برگزار می‌شد اظهار داشت: شهید همدانی نقش اساسی در شکل گیری تیپ ۲۷ محمد رسول الله به همراه شهید شهبازی و شهید همت و دیگر فرماندهان داشت و حضور او در عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس از جمله افتخارات او در دوران دفاع مقدس است؛ تیپ انصارالحسین سپاه همدان را نیز وی تأسیس کرد که در جریان اغلب عملیات‌های دوران دفاع مقدس توانست حضور مؤثری در صحنه‌های نبرد داشته باشد.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح افزود: او مؤمن و منتظر واقعی ظهور حضرت حجت(عج) بود چرا که در روزهایی که بیش از شصت سال سن داشت  و خیلی‌ها  در چنین سنی به دنبال استراحت و آرامش در زندگی هستند، او به فکر رفتن به سوریه و دفاع از حرم بود.

وی گفت:  این شهید بزرگوار درک کرده بود که اگر سوریه، عراق و یا دیگر مناطق شکست بخورند نوبت به ام‌القرای اسلام می‌رسد بنابراین با درک این شرایط حساس در منطقه که حاصل توطئه دشمنان است در آن سن و سال به سوریه رفت و همواره می‌گفت که اصل جبهه ما در آنجا است.

باقری ادامه داد: شهید همدانی در سال ۹۰ که شرایط خاصی در سوریه حاکم بود به آنجا رفت،  با یک ارتش خسته و بی‌انگیزه مواجه شد و لذا نیاز به ترمیم و ایجاد انگیزه و تزریق روحیه به آنها را حس کرد از طرف دیگر در عراق هم شرایط دشواری را درک کرد و با الگو برداری از بسیج نیروهای مردمی  توانست مردم شیعه، سنی، مسلمان و غیر مسلمان را  برای دفاع از کشورشان آموزش دهد و نتیجه آنکه با کار مستشاری او و دیگر فرماندهام شرایط تغییر کرد و مناطق اشغال شده یکی پس از دیگری پس گرفته شد.

باقری به یکی از خاطرات خود با سردار شهید همدانی در دوران دفاع مقدس  اشاره کرد و گفت: در سال ٦٦ براساس تصمیم فرماندهی جنگ قرار شد یک گروه شناسایی برای پیدا کردن راهکار عملیاتی دو منطقه غرب کشور و شمال عراق اعزام شود، برهمین اساس بنده و سرلشکر ایزدی و چند فرمانده لشکر از جمله شهید همدانی به این مأموریت اعزام شدیم. فرماندهان عالی رتبه قرارگاه جنگ به مدت ٢٠روز به منطقه شمال عراق در استان سلیمانیه اعزام شدند و با گذر از میادین مین و کمین‌های متعدد دشمن از سلیمانیه تا حلبچه را شناسایی کرده و نتیجه را به فرماندهان جنگ ارائه دادیم در این مدت ٢٠ روز که با شهید همدانی بودیم اخلاص و ازخود گذشتگی و فهم بالای فرماندهی  را به عینه در او از نزدیک دیدم.

وی به محبوبیت شهید همدانی در میان مردم سوریه اشاره کرد و گفت: نفوذ کلام شهید همدانی در میان مردم سوریه کار را خیلی راحت‌تر کرد چرا که سوری‌ها به فرماندهان ایرانی نگاه خارجی ندارند بلکه به عنوان فرشته و یک موجود مقدس که هر چه می‌گویند و می کنند مقدس است می‌نگرند و دلیل آن هم این است که فرماندهان ایرانی بدون چشم‌داشت آنجا هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: