کد خبر: 3649602
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
گروه فعالیت‌های قرآنی: حجت الاسلام علوی، از شرکت کنندگان در مسابقات قرآن ویژه ورزشکاران، جوانان و کارکنان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: ورزشکاران در بخش مسابقات ورزشی، اضطراب زیادی دارند و به دنبال چیزی هستند تا از این استرس بیرون آیند پس اگر با قرآن مأنوس شوند از استرس نیز دور خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، سومین دوره مسابقات قرآن ویژه ورزشکاران، جوانان و کارکنان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، یادواره شهید مدافع حرم، رضا سنجرانی در حالی روز گذشته، 13 مهرماه به میزبانی  فرهنگسرای قرآن و عترت مشهد برگزار شد که وجود صندلی‌های خالی در سالن برگزاری رقابت‌ها، گویای حضور کم متسابقان بود.
بنابر این گزارش، مراسم افتتاحیه سومین دوره مسابقات قرآن ویژه ورزشکاران، جوانان و کارکنان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی صبح 13 مهرماه برگزار شد و تا اذان ظهر نیز به طول انجامید.
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
با وجود اینکه در سالن برگزاری مراسم افتتاحیه، تمامی شرکت‌کنندگان حضور داشتند که وجود تعداد زیادی صندلی خالی گویای استقبال و حضور کم‌رنگ ورزشکاران از این رقابت ها بود. بعد از اتمام مراسم افتتاحیه هریک از شرکت‌کنندگان برای اقامه نماز ظهر و عصر به سوی نمازخانه فرهنگسرای قرآن و عترت رهسپار شدند.
در این میان با فاطمه‌سادات موسوی، شرکت‌کننده رشته تلاوت ترتیل از مشهد که در رشته ورزشی کنگ‌فو فعالیت دارد، وارد گفت‌وگو شدیم، وی عنوان کرد: در کنار تمرینات مسابقات ورزشی، رتبه‌های قرآنی زیادی در مسابقات قرآن اوقاف، دانش‌آموزی و ... نیز به دست آورده‌ام.
همراهی قرآن و ورزش، نکته مثبت مسابقات
موسوی با بیان اینکه برگزاری مسابقات قرآن برای ورزشکاران، نکته ثبت و حائز اهمیتی است، ابراز کرد: مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای نسبت به ورزشکاران و قاریان دارند پس بسیار امر پسندیده‎‌ای است که بین ورزش و قرآن اینگونه رابطه برقرار شده است.
وی با اشاره به اینکه ورزشکاران، روح خود را باید با تلاوت قرآن پرورش دهند، تشریح کرد: به نظر من که در هر دو حوزه قرآن و ورزش فعالیت دارم این مسابقات حرکت خوبی است تا ورزشکاران نیز انس بیشتری با کلام‌الله مجید داشته باشند.
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
این شرکت‌کننده رشته ترتیل، اطلاع‌رسانی برگزاری این مسابقات را بسیار ضعیف دانست و افزود: بسیاری از ورزشکاران نسبت به مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان بی‌اطلاع هستند که در حال حاضر کمبود تعداد متسابقان گویای این امر است.
وی همچنین برگزار نشدن مراسم اختتامیه در سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی را از نقاط ضعف دیگر این رقابت‌ها دانست و گفت: نحوه برگزاری مسابقات روی هم رفته خوب است، اما نقطه ضعفی که به شدت حس می‌شود، برگزار نکردن اختتامیه برای این مسابقات است.
موسوی در پایان گفت: اگر مراسم اختتامیه مانند افتتاحیه برگزار شود، خروجی بیشتر است، چون وقتی متسابقان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، شور خاصی در بین آنها برقرار می شود که اعلام اسامی برگزیدگان و تقدیر از آنها در اختتامیه هم این شور و هیجان و همچنین تلاش شرکت‌کنندگانی که حائز رتبه نشدند را برای آینده بیشتر
می‌کند.
بعد از اقامه نماز، بانوان در یکی از کلاس‌های فرهنگسرا و آقایان در سالن آمفی تئاتر جهت شروع رقابت‌ها مستقر شدند و در ادامه با ورود داوران در جایگاه خود، این رقابت‌ها رسما آغاز شد، با این حال، در مجموع نظم خاصی در فضا وجود نداشت و هرکدام از متسابقان پراکنده در سالن مسابقات حضور داشتند.
مسابقات قرآن باید برای اقشار برگزار شود 
فاطمه علی‌آبادی شرکت‌کننده رشته حفظ 10 جزء از مشهد در بخش جوانان در گفت‌وگو با ایکنا عنوان کرد: مسابقات در شرایط نسبتا خوبی برگزار شد و امیدوارم بتوانم مقام نخست را به دست آورم.
وی ادامه داد: اقدامات انجام شده در برپایی رقابت‌هایی تحت عنوان مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان امر پسندیده‌ای است، زیرا مسابقات قرآن تنها نباید مختص قرآنیان باشد و برای همه اقشار باید این چنین رقابت هایی در نظر گرفته شود.
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
علی‌آبادی در پایان کیفیت برگزاری مسابقات و تیم داوری را مطلوب دانست و تصریح کرد: تنها مشکلی که در مسابقات حس می‌شد کم بودن سطرهای تلاوت بود که به هر متسابق تنها پنج خط و نیم اختصاص داده شده بود، که در این تعداد سطر نمی‌توانستیم به راحتی نغمات موسیقیایی را ادا کنیم.
با در خواست هیئت داوران هریک از متسابقان صندلی‌های جلو را پر کردند و سپس نام هریک از متسابقان برای قرار گرفتن در جایگاه خوانده می‌شد که به همه متسابقان دو قرعه پیشنهاد شده بود.
با اولین شرکت‌کننده‌ در رشته قرائت که از جایگاه پایین آمد وارد گفت‌وگو شدیم، حجت‌الاسلام سیدرضا علوی از شهرستان خلیل‌آباد با بیان اینکه علاوه‌بر قرائت قرآن در دو رشته ورزشی کشتی و شنا فعالیت می‌کنم، افزود: با این مسابقات ورزشکاران در وادی قرآن قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه همه می‌دانیم ورزش می‌تواند وسیله باشد اما قرآن هدف است، عنوان کرد: اگر این وسیله و هدف با یکدیگر ادغام شوند به موفقیت‌های بزرگی دست خواهیم یافت اما متأسفانه می‌بینیم که از بعد انقلاب تنها سه دوره از برگزاری این مسابقات می‌گذرد.
حجت‌الاسلام علوی در ادامه داد: شاید تابه حال مسئولان به این امر توجه نکرده‌اند که می‎توان ورزشکاران را با قرآن مأنوس کرد، باوجود اینکه این اقدام دیر انجام شده است اما بازهم قدمش را خیر می‌دانیم و امیداورم به‌زودی اثرات آن نمایان شود.
انس با قرآن سبب دور شدن ورزشکار از استرس رقابت های ورزشی است
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
این متسابق با بیان اینکه ورزشکاران برای آرامش روحی خود به قرآن نیاز دارند، ابراز کرد: ورزشکاران در بخش مسابقات ورزشی، اضطراب زیادی دارند و به دنبال چیزی هستند تا از این استرس بیرون آیند پس اگر با قرآن مأنوس شوند از استرس نیز دور خواهند شد.
حجت‌الاسلام علوی در خصوص نقاط ضعف و قوت این مسابقات گفت: باتوجه به اینکه مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان سال‌های ابتدایی خود را سپری می‌کند با نقاط ضعفی همراه است که یکی از آن‌ها کوتاهی در بحث اطلاع‌رسانی است.
وی در پایان تأکید کرد: همچنین امکانات لازم برای افرادی که از شهرستان‌ها به مشهد می‌آیند نیز ضعیف است و هدایای در نظر گرفته شده برای نفرات برگزیده آنقدر مطلوب نیست که مشوق آنان برای شرکت در مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان باشد.
صحبت های شرکت‌کنندگان گویای این است که با توجه به اینکه مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان سال‌های ابتدایی خود را سپری می کند، نقاط ضعف فراوانی دارد که باید در سال‌های آینده هرکدام از این مشکلات حل شود تا ورزشکاران اشتیاق بیشتری برای شرکت در این مسابقات از خود نشان دهند.
ورزش و قرآن، مکمل هم هستند 
مهدی حسنی، حافظ بین‌المللی قرآن کریم و ناظر سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی در خصوص این رقابت‌ها بیان کرد: شرکت‌کنندگان در این مسابقه افراد سرشناسی هستند که در عرصه‌های ورزشی و قرآنی فعالیت‌های گسترده‌ای دارند.
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
وی با اشاره به اینکه به اعتراض هریک از متسابقان رسیدگی کامل می‌شود، بیان کرد: در گذشته از ساعات ابتدایی برگزاری مسابقات، حضور پررنگ متسابقان به چشم می‌خورد اما چندسالی است که از مسابقات به لحاظ کمی استقبال نمی‌شود.
حسنی ادامه داد: سال‌های زیادی است که در کنار قرآن به فعالیت‌های ورزشی هم می‌پردازم و حائز رتبه می شوم و فهمیدم ورزش در زمینه قرآن و به خصوص حفظ کلام‌الله مجید کمک شایانی می‌کند، چون ورزش و قرآن پتانسیل خوبی در کنار هم هستند.
این حافظ بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه یکی از بهترین جمع‌هایی که می‌تواند تشکیل شود، جمع قرآن با ورزش است، ابراز کرد: ورزشکار جسم و یک قاری روح خود را پرورش می‌دهد، پس ورزش و قرآن مکمل هم هستند.
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
ناظر سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی در پایان گفت: امیدواریم در سال‌های آینده این مسابقات فراگیر شود، زیرا ورزشکاران قرآنی بسیاری هستند که از وجود این مسابقات مطلع نیستند، باید برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود تا سال آینده هر ورزشکاری که زمینه قرآنی دارد حضور پررنگی در این رقابت‌ها داشته باشد.
در راستای برگزاری این مسابقات هرساله ارگان متولی هزینه‌هایی را صرف می کنند اما با این وجود حضور کم‌رنگ متسابقان سبب می شود که چهره مناسبی برای این رقابت‌های قرآنی رقم نخورد از همین رو  مسئولان باید با یک برنامه‌ریزی دقیق‌تر زمینه های قرآنی مطلوب تری را در بین جامعه ورزشکاران ایجاد کنند.
سومین دوره مسابقات قرآن ورزشکاران و جوانان خراسان رضوی از کمبود تعداد متسابقان تا برگزار نشدن مراسم اختتامیه
از طرفی انس ورزشکاران با قرآن می‌تواند نتایج مطلوب بسیاری به همراه داشته باشد تا با برگزاری کلاس‌ها و بهره‌گیری از اساتید قرآنی استان و به ویژه شهر ام‌القراء مشهد، بتوان در بین ورزشکاران نیز شاهد ظهور استعدادهای درخشان قرآنی بود.
امید است با پیگیری مسئولان برگزاری مسابقات، سال‌های آینده شاهد حضور پررنگ متسابقان در رقابت‌های ورزشکاران و جوانان باشیم تا ورزشکاران نیز در تاریخچه افتخارات خود مدال قرآنی داشته شباشند.
مهلا مجیدی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: