کد خبر: 3649624
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
لاریجانی:
گروه اجتماعی: رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینكه جامعه اهل مجاهدت و شهادت است، بر این نكته تأكید كرد كه بدون مجاهدت، موفقیت ممكن نیست.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته، 13 مهرماه در همایش بزرگ عاشوراییان شهرستان اقلید استان فارس، با بیان اینکه بدون مجاهدت، موفقیت ممکن نیست، گفت: جامعه ما اهل مجاهدت و شهادت است و بر اساس فرمایشات حضرت رسول(ص) و امام علی(ع) اگر کسی لباس جهاد را از تن بیرون بیاورد، لباس ذلت بر تن کرده است.

وی همچنین برگزاری این همایش را یادآوری نهضت عظیم عاشورا دانست و گفت: تكریم عاشورا جهت تداوم حركت مجاهدانه عاشوراییان است.

لاریجانی با اشاره به برنامه‌های مختلف این همایش تأكید كرد كه استعدادهای خوبی در شهرستان اقلید حضور دارند که می‌توان به تلاوت زیبای قرآن کریم توسط یک نوجوان اهل این منطقه اشاره کرد.

وی در ادامه با یادآوری نقش علما و وعاظ در خصوص تداوم نهضت حسینی اظهار كرد: مردم ما عمیقاً با حماسه عاشورا آشنا هستند اما نباید فراموش كنیم كه این حادثه بزرگ ابعاد مختلفی دارد لذا برگزاری چنین همایش‌هایی نیز ضروری است.

رئیس قوه مقننه با تصریح اینكه چرا بعد از رحلت پیامبر (ص) در فاصله کمی، فرزندش را با آن وضعیت به شهادت رساندند و این مسئله موضوع ساده‌ای نیست، گفت: انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی(ره) به ثمر نشست و با رهبری مقام معظم رهبری ادامه پیدا کرده و حدود ۴۰ سال از این انقلاب گذشته است اما مجاهدت‌های شهدا مانند شهید حججی نشان می‌دهد که حرکت مجاهدانه در کشور زنده است و با وجود مشکلات، مردم به انقلاب تعلق‌خاطر دارند.

وی در ادامه فرازهایی از حماسه عاشورا را یادآور شد و ادامه داد: سئوالی كه مطرح می‌شود این است که آیا امام حسین(ع) راه دیگری نداشت؟ مثلاً نمی‌توانست توافقی را انجام دهد یا راه دیگری را در پیش بگیرد که با آن وضعیت روبه‌رو نشود؟

لاریجانی با اشاره به شرایط زمان امام حسین(ع) ادامه داد: بعد از رحلت پیامبر(ص)، معارف دینی در سطوح عمیقی نبود و حواس‌ها جای دیگری می‌رفت و کشورگشایی‌هایی انجام شد؛ درحالی که مسلمانان آمادگی نداشتند و این باعث شده بود که آن‌ها متأثر از فرهنگ‌هایی باشند.

وی افزود: در آن دوران معاویه پوسته‌ای از اسلام برجای گذاشته و حقیقت آن را از بین برده بود. علیه امام علی (ع) دشنام می‌دادند و حتی احادیث را نیز از بین می‌بردند؛ به نحوی که دستگاه سلطنت‌مأبانه‌ای از اسلام بر جای مانده بود و بعد از این زمان، یزید نیز آن ظاهری که از اسلام باقی مانده بود را از بین برد و امور خلاف شرع انجام می‌داد. بنابراین جامعه‌ نیاز به حادثه‌ای داشت تا از درون منقلب شود و چارچوب‌های ذهنی ایجاد شده را به هم بریزد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در آن زمان به راحتی بیعت با حضرت مسلم را مردم کوفه شکستند؛ بنابراین رهنمود شدن مردم به راه صحیح نیاز به یک انقلاب داشت، حادثه عاشورا بسیار مهم است به دلیل اینکه با اقدامات اصلاحی جزئی، در آن زمان جامعه متحول نمی‌شد و عاشورا معجزه‌ای ایجاد کرد که اصلاحات عمیق صورت گرفت.

لاریجانی با تصریح اینكه حادثه عاشورا و خطبه‌های حضرت زینب(س)، جامعه را متحول کرد، گفت: بعد از این كار قیام‌های متفاوتی انجام شد و عاشورا جامعه را منقلب کرد و برای آیندگان نیز مؤثر بود و حرارتی در قلوب مؤمنین ایجاد کرد که همچنان پابرجاست.

وی در ادامه با بیان اینكه پیروان امام حسین(ع) در ماه محرم، یاد، راه و فکر امام (ره) را دنبال می‌کنند، گفت: در این‌گونه همایش‌ها مردم با ذکر و یاد امام حسین (ع) و برگزاری مراسم‌ها در این راستا فهم بهتری از زندگی امروز خود پیدا می‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: