کد خبر: 3649642
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
لاریجانی:
گروه اجتماعی: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رهبری روحانیت شیعه به نحوی است که در قلب مردم نفوذ دارد و در زمان جنگ با رهبری امام راحل که ایستادگی را به مردم آموخت، توانستیم موفق شویم.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، 14 مهرماه در یادواره شهدای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مرودشت استان فارس، برگزاری رسم یادواره‌های شهدا را در شهرهای مختلف را اقدام پسندیده و خوبی ارزیابی كرد و گفت:‌ این کار برادران سپاه پاسداران برای برگزاری چنین یادواره‌هایی قابل تحسین است.

وی در عین حال این نكته را یادآور شد كه شهدا نیازمند این‌گونه جلسات نیستند به دلیل این‌که مقام آنان رفیع است، اما ما به این‌گونه جلسات نیاز داریم و سپس ادامه داد: حضور در جلسات شهدا، ذکر واقعی است و باعث می‌شود ما راه درست را برگزینیم.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با تصریح اینكه بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، فراز و فرودهای زیادی اتفاق افتاده که یک مسیر، تمامی این موضوعات را به هم مربوط می‌کند،‌ گفت: البته قدرت‌های بزرگ مخصوصاً آمریکا بعد از پیروزی انقلاب، حرکت خود را علیه نظام جمهوری اسلامی آغاز کردند، هر چند که در ظاهر ابتدا مبهم حرف می‌زدند اما راه دشمنی با ملت و انقلاب را دنبال کردند .

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینكه دشمنان، گروهك‌ها را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای تجزیه‌طلبی و ترور در ایران تجهیز می‌كردند، گفت:‌ بزرگان زیادی از كشورمان توسط این گروهك‌ها به شهادت رسیدند و برای برخی از این بزرگان جایگزینی پیدا نشده است كه شهید بهشتی، مطهری، باهنر، رجایی و غیره از این نمونه‌ها هستند.

وی، راه‌اندازی غائله‌های مختلف كردستان، گنبد، سیستان بلوچستان و جنگ تحمیلی را از دیگر تلاش‌های دشمنان بر علیه نظام جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: شهدا پیش‌قراولان دفاع از کشور بودند.

لاریجانی در ادامه عوامل موفقیت ایران اسلامی در جنگ تحمیلی را برشمرد و یكی از این عوامل را رهبری دانست و افزود: رهبری روحانیت شیعه به نحوی است که در قلب مردم نفوذ دارد و در زمان جنگ با رهبری امام راحل که ایستادگی را به مردم آموخت، توانستیم موفق شویم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: همچنین در آن زمان روحیه شهادت و مجاهدت در بین مردم توسط امام خمینی (ره) ایجاد شد و مردم با عشق، دانشگاه و کارخانه را با سرافرازی رها می‌کردند تا از کشور دفاع کنند و این استقامت و روحیه مجاهدت باعث بازدارندگی دشمنان شده که دستاورد بزرگی است.

لاریجانی با بیان اینكه دفاع‌ مقدس ابعاد پنهانی نیز دارد که باید مستنداً روشن شود، گفت: قبل از حمله صدام به ایران، وی به صورت رسانه‌ای و ایذایی کارهایی را در مرزها انجام می‌داد اما جدی نبود. در بعد از انقلاب، معاون وزیر خارجه وقت آمریکا از طرف رئیس‌جمهور این کشور نزد صدام رفت؛ این در حالی بود که عراق جزو بلوک شرق محسوب می‌شد، اما بعدها اخبار این دیدار درز پیدا کرد و شخصی که مسئول اطلاعات ارتش عراق بود، در کتابی که در خصوص داستان جنگ نوشته است، اظهار کرده که معاون وزیر خارجه آمریکا در آن زمان به صدام گفت در صورت حمله به ایران از سوی آمریکا مورد پشتیبانی اطلاعاتی و نظامی قرار خواهد گرفت.

رئیس قوه مقننه با یادآوری اینكه صدام برای حمله به ایران از سوی آمریکایی‌ها به صورت کلی چراغ سبز دریافت کرد و برخی از کشورهای دیگر نیز به او کمک کردند، گفت: همه کشورهای منطقه در آن زمان و همچنین آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی به صف درآمدند تا صدام به ایران حمله کند و حتی فرانسوی‌ها در آن زمان به صدام هواپیما اجاره دادند و برخی از شرکت‌های آلمانی، سلاح شیمیایی به عراق ارائه کرده و حتی شوروی سابق نیز به صدام کمک کرد؛ اما آنان نتوانستند ایران اسلامی را از پای دربیاورند و ایران سربلند شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از خانواده‌های شهدا افزود: خانواده‌های شهدا افتخار کنند که از خانواده آنان کسی وجود داشته که باعث سرافرازی ملت شده است، چرا که برخی افراد با انجام یک کار باعث سرافرازی ملت شدند و تک‌تک شهدا، ملت را سرافراز کردند. البته ممکن است مردم به رفتار برخی از مدیران و دولتمردان گله داشته باشند، اما همیشه پشتیبان شهدا هستند.

وی با اشاره به رشادت ایرانیان در مقابل دشمنان گفت: باید مدیران تلاش کنند تا مشکلات مناطق مختلف حل شود و مردم نیز بدانند که گوش‌های شنوا حرف‌های آنان را می‌شنود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: