کد خبر: 3649878
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
حقیقت‌پور به بهانه طرح موضوع نظام پارلمانی مطرح کرد:
گروه سیاسی: مشاور رئیس مجلس در واکنش به برخی انتقادها درباره ضروری نبودن مطرح شدن مبحث تغییر الگوی نظام از ریاستی به پارلمانی با توجه به شرایط داخلی و خارجی کشور گفت: مطرح شدن این موضوع اشکال خاصی ندارد و هیچیک از دو مدل ریاستی و پارلمانی وحی منزل نیست و اشکالی ندارد هر دو الگو مورد نقد و بررسی قرار بگیرند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) طی روزهای اخیر موضوع تغییر الگوی نظام از ریاستی به پارلمانی به طور مکرر در رسانه‌ها مطرح شده و کارشناسان و تحلیلگران از زوایای مختلف به بررسی ضرورت یا عدم ضرورت این تغییر و محاسن و معایب هر یک از این دو مدل پرداخته‌اند.
اما در کنار این مسائل عده‌ای نیز با توجه به شرایط داخلی و بین‌المللی کشور، مطرح شدن چنین مباحثی را غیر ضروری می‌دانند و آن را یک مسئله فرعی در مقابل مشکلات اصلی کشور تلقی می‌کنند. البته عده‌ای نیز مطرح شدن اینگونه مباحث را گرچه ضروری ندانسته اما بی‌ضرر تلقی کرده و نشانه پویایی جامعه می‌دانند.
«منصور حقیقت‌پور» مشاور رئیس مجلس شوری اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا، درباره ضرورت مطرح شدن بحث تغییر الگوی نظام با توجه به مشکلات و شرایط پیش روی کشور در عرصه داخلی و خارجی گفت: به عقیده من مطرح شدن این موضوع در عرصه عمومی اشکال خاصی ندارد و ارتباطی با شرایط کشور ندارد. کارشناسان می‌توانند در این باره صحبت کنند و درباره ضعف و قوت‌های هر دو مدل نظرات خود را بیان کند و در واقع طرح این موضوع در فضای عمومی ضرری ندارد.
وی با بیان اینکه نهایتا قوه عاقله نظام است که درباره تغییر یا عدم تغییر مدل حکومتی نظام هزینه و فایده می‌کند، گفت: اگر هزینه از فایده بیشتر بود، نظام آن را در دستور کار قرار می‌دهد و اگر اینگونه نشد از دستور کار خارج می‌شود.
حقیقت‌پور با تاکید بر اینکه طرح این مسئله مشکل خاصی ندارد، گفت: اتفاقا باید اجازه داد ایده‌های جدید در جامعه مطرح و درباره آن در فضای نخبگانی و کارشناسی بحث و گفت‌وگو شود.
مشاور رئیس مجلس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی حکومت جوانی است که تنها 40 سال از عمر آن می‌گذرد، گفت: در یک مقطع کوتاهی مدل حکومتی، پارلمانی بود که نخست‌وزیر داشتیم اما پس از بازنگری قانون اساسی، نخست‌وزیری حذف شد و به سمت مدل ریاستی حرکت کردیم. هر دو تجربه می‌تواند مورد بررسی دقیق و کارشناسانه قرار بگیرد. مسئولان اداره‌ کننده کشور دارای ظرفیت‌های قابل قبول مدیریتی و توانمندی‌های اجرایی هستند و می‌توانند با نگاه مدبرانه‌ای این قضیه را بررسی کنند.
حقیقت‌پور با بیان اینکه یکی از اصول در جمهوری اسلامی، جمهوریت و مشارکت مردم است، گفت: در هر دو الگو مشارکت مردم برقرار است و اینگونه نیست که مدل پارلمانی به اصل جمهوریت ضربه بزند، زیرا نمایندگان مجلس نیز با رای مستقیم مردم برگزیده می‌شوند و آنها یه نمابندگی از مردم، دولت را تعیین می‌کنند.
وی تاکید کرد: به عقیده من هیچیک از دو مدل ریاستی و پارلمانی وحی منزل نیست و اشکالی ندارد که هر دو الگو نقد و بررسی شوند و ضعف‌ها و قوت‌های هر یک مشخص شده تا بتوان به یک تصمیم‌گیری مناسب در این باره رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: