کد خبر: 3650081
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۵
گروه اجتماعی: استاندار اصفهان در آیین تکریم و معارفه شهردار سابق و جدید اصفهان گفت: اصفهان شهری جهانی و بین‌المللی بوده یک شهر مرجع برای کشور و جزء ده شهر دیدنی جهان است و اقدامات انجام شده در آن زیر ذره‌بین بین‌المللی است و آنچه در اصفهان رخ می‌دهد، الگوی شهرهای دیگر قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، رسول زرگرپور استاندار اصفهان در آیین تکریم و معارفه شهردار سابق و جدید اصفهان، اظهار کرد: مدیریت محلی و اداره امور مناطق توسط مردم و نمایندگان منتخب آنان از افتخارات ایران اسلامی بوده و مرهون زحمات مرحوم هاشمی رفسنجانی بوده است، بنابراین این زحمت بزرگ و ارزش گرانقدر را باید پاس داشت و در جهت عظمت آن هر اقدامی که می‌توان انجام داد.
وی ضمن تشکر از تلاش‌های اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان، افزود: شورای چهارم برای آبادانی و عمران شهر اصفهان زحمات زیادی کشیدند، همچنین از شهرداران سابق اصفهان نیز تشکر می‌کنم، زیرا این افراد با تلاش و فداکاری و جدیت برای رشد و پیشرفت شهر اصفهان کوشیدند.
زرگرپور با تبریک به شورای پنجم اظهار کرد: شورای پنجم مجموعه منسجم و یکدست هستند و امروز بار سنگینی بر دوش شهردار جدید است، چرا که ایشان نه تنها باید ادامه‌دهنده راه گذشتگان باشند، بلکه باید در جهت خدمات بیشتر و توسعه بیشتر شهر قدم بردارند.
استاندار اصفهان در ادامه با بیان اینکه در استان اصفهان ۱۰۷ شهر وجود دارد و ۸۸ درصد جمعیت این استان شهرنشین و ۵۷۱ نفر اعضای شورای شهرها هستند، افزود: تاکنون احکام ۹۰ شهردار ابلاغ شده، ۱۱ شورا هنوز پیشنهاد خود را ارائه نداده‌اند.
زرگرپور یادآور شد: احکام شهرداران ۴ شهر استان اصفهان با بیش از ۲۰۰ هزار نفر توسط وزیر کشور ارائه شده است و مابقی احکام شهرداران توسط استاندار صادر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اعضای جدید شورای شهر سه ماه فرصت داشتند که شهردار را معرفی کنند و بعد از ۳ ماه استاندار و وزیر کشور ورود و شهردار را معرفی می‌کنند، اظهار کرد: انتخاب سرپرست برای شهرداری یک اجبار است و سرپرست باید جزء اعضای رسمی شهرداری باشد. 
استاندار اصفهان افزود: آنچه در اصفهان اتفاق افتاد، مشخصا این بود که برای بررسی شهرداران بررسی صلاحیت فردی و شغلی باید انجام شود که طبق قانون است و اگر بررسی اینها زمان‌بر باشد، باید سرپرست انتخاب شود.
وی خاطر نشان کرد: اصفهان شهری جهانی و بین‌المللی بوده یک شهر مرجع برای کشور و جزء ده شهر دیدنی جهان است و اقدامات انجام شده در آن زیر ذره‌بین بین‌المللی است و آنچه در اصفهان رخ می‌دهد، الگوی شهرهای دیگر قرار می‌گیرد.
زرگرپور ادامه داد: اصفهان شهری است که مردمی با بلوغ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بالا در آن زندگی می‌کنند و مطالبات مردم این شهر با دیگر شهرها متفاوت است و به همین دلیل شهرداری و شوراها در این شهر باید ویژه باشد و شورای پنجم و شهردار جدید باید بداند که چه انتظاری از آنها وجود دارد.
استاندار اصفهان افزود: در اصفهان شورایی یکدست انتخاب شده است و به همین دلیل مردم انتظاردارند تصمیمات منسجم و هماهنگ باشد و با توجه به اینکه شهردار جدید با رأی تمام اعضای شورا انتخاب شد، انتظار را بیشتر می‌کند و مدیریت شهری باید پاسخگوی این انتظارات باشد.
زرگرپور در ادامه با اشاره به نکاتی که مدیریت شهری باید به آن توجه داشته باشد ، گفت: یکی از ایرادات شهر در ۱۰ سال گذشته این بود که طرح تفضیلی وجود نداشت و این موضوع امکان فساد را ایجاد می‌کرد.
وی افزود: ظرف ۲ سال گذشته طرح تفضیلی بهنگام اصفهان ارائه شد و مبنای کار قرار گرفت که باید حرمت این طرح حفظ شود و باید همه اعضای شهرداری ملزم شوند که طبق طرح تفضیلی عمل نمایند.
استاندار اصفهان با تأکید بر اینکه باید ساختار تشکیلات شهرداری ساماندهی شود، گفت: اصلا قرار نیست کسی از شهرداری کنار گذاشته شود، بلکه باید نیروها ساماندهی شوند و هر کس سر جای خودش قرار گیرد و ساختار ابلاغ شده اجرایی شود.
وی با تأکید بر اینکه باید ابلاغیه مصوب سازمان‌ها در شهرداری اصفهان مشخص شود، گفت: در حال حاضر سازمان‌ها در شهرداری با مشکلات مالی زیادی روبرو هستند و این امر نیازمند ساماندهی است و باید تکلیف سازمان‌ها طی ۱ تا ۲ ماه آینده مشخص شود.
استاندار اصفهان با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد از درآمد شهرداری‌های کشور از محل فروش تراکم است، افزود: این امر بسیاری از مشکلات مثل آلودگی هوا و ترافیک در شهرها را ایجاد می‌کند؛ مصوبه درآمد پایدار شهرداری‌ها باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد و به جای فروش هوای شهرها باید شهر را برای درآمدهای پایدار توسعه دهیم.
زرگر پور افزود: در اصفهان یک‌سری چالش‌ها وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مشکلات آب و هوا و گردو غبار اشاره کرد که به طور مستقیم جزء وظایف مدیریت شهری محسوب نمی‌شود، ولی از وظایف اصلی آنها مهمتر است که باید برای رفع این مشکلات تلاش ویژه‌ای انجام شود.
استاندار اصفهان در پایان برای اعضای شورای شهر چهارم و شهردار سابق اصفهان در شهرداری یزد آرزوی توفیق نمود و گفت: امیدوارم که شورای پنجم و شهردار اصفهان با کمک مردم و توانمندی‌های خود موفق‌تر از مسئولان قبلی عمل نماید و باید نقاط ضعف و قوت را بشناسند، اما وقت خود را برای آسیب‌شناسی افراد صرف نکنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: