کد خبر: 3650101
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
گروه اجتماعی: استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان مهد بزرگان و شخصیت های برجسته فرهنگی و علمی است که باید از ظرفیت های این بزرگان هر روز بیش از پیش بهره ببریم.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از آذربایجان غربی، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری، قربانعلی سعادت استاندار امروز 15 مهرماه در آیین آغاز به کار سومین همایش بین االمللی شمس و مولانا در خوی افزود: منطقه شمال غرب و استان آذربایجان غربی مهد تمدن و محل زندگی اندیشمندان و علمای برجسته ای در طول تاریخ بوده است؛ این منطقه بعلت خصوصیات ویژه ای که دارد مرکز جذب اندیشمندان و فضلا بوده است.

وی ادامه داد: این منطقه به لحاظ پذیرش و تحمل افکار و اندیشه های متفاوت ظرفیت لازم را داشته است و همین مساله هم یکی از علت های حضور علما، اندیشمندان و فضلا در این استان ها از جمله آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل بوده است؛ اندیشمندانی که در شرایط و در مقاطعی نمی توانستند اندیشه های خود را مطرح کنند به این  استان ها و از جمله شهرستان خوی سفر کرده اند.

استاندار آذربایجان غربی افزود: همانگونه که خوی بعنوان یکی از مراکز بزرگ معنوی و علمی کشور، شخصیت های برجسته ای را در طول تاریخ و در دوران معاصر به خود جذب کرده و در دل خود جای داده است.

سعادت با اشاره به وجود وحدت و همدلی میان اقوام و ادیان در آذربایجان غربی نیز گفت: در این استان در طول تاریخ، همواره اقوام و پیروان ادیان مختلف در کنار هم و بصورت محبت آمیز زندگی کرده اند که این روند امروز هم تداوم دارد؛ این مردم اعم از ترک و کرد و مسیحی در کنار هم و در شرایط مختلف از میهن اسلامی و این مرز و بوم پاسداری کرده اند و در این راه استان آذربایجان غربی 12 هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده است.

فرماندار خوی نیز در این همایش، شمس تبریزی را آگاه به اسرار محمد(ص) و عالم به اسرار الهی معرفی کرد و گفت: این شخصیت بزرگوار، حلقه اتصال خوی با جهان عرفان است و امروز به واسطه حضور مقبره این عارف نامی در این شهرستان، رونق فرهنگی و ادبی این خطه از کشور را شاهد هستیم.

سید محمد عابدی اظهار کرد: تلاش مسئولان استانی و شهری برای اتمام ساخت بارگاه شمس در حال انجام است.

هفتم مهرماه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز شمس نامگذاری شده است و همه ساله برنامه ها و همایش های علمی و فرهنگی گوناگونی در خصوص معرفی اندیشه ها و مزار شمس تبریزی در خوی برگزار می شود.

همایش بین المللی شمس تبریزی امروز و فردا در خوی برگزار می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: