کد خبر: 3650106
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
گروه اجتماعی: رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر ضرورت شناساندن مفاخر فرهنگی ایران اسلامی به نسل جوان گفت: دنیای امروز نیازمند برخورداری از مفاهیم و ادبیات مبتنی بر صلح و محبت است.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از آذربایجان غربی به نقل از ایرنا، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سومین همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی با بیان اینکه ادبیات و رفتار پیامبر اکرم (ص) نیز بر مبنای عشق و محبت بود، اظهار کرد: اگر ادبیات واقعی دین مبین اسلام در دنیای امروزی حکم فرما بود، شاهد بروز تفکرات صلح ستیز و خشن نبودیم.

وی افزود: گروه ها و افرادی که به نام دین اقدامات جنگ طلبانه ای دارند، با دین مبین اسلام بیگانه هستند.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت علمی و اصولی به فرهنگ غنی اسلامی ایرانی مورد غفلت واقع شده است، گفت: باید اذعان کنیم که بخشی از جامعه امروزی نیازمند شناخت معرفتی از چهره های اصیل فرهنگی است.

وی با اشاره به برخی ابعاد شخصیتی شمس و مولانا، این 2 شخصیت را چهره هایی جهانی در عرصه فرهنگ دانست و افزود: اشعار مثنوی پرتیراژ ترین کتاب ترجمه شده در جهان است که این امر تاییدی بر مدعای جهانی بودن این شخصیت های فرهنگی والاست.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه باید پاسداشت چهره های فرهنگی کشور بود، اظهار کرد: شمس و مولانا سرمایه های فرهنگی کشور به شمار می روند

رئیس بنیاد شمس و مولانا نیز در این همایش با اشاره به ترجمه 6 دفتر مثنوی مولانا به زبان روسی گفت: بخشی از مقالات شمس نیز توسط محققان و علاقه مندان این حوزه به زبان فرانسوی ترجمه شده است.

حجت الله ایوبی با درخواست اعتبار مالی برای بازسازی مقبره شمس تبریزی اضافه کرد: پس از 800 سال مردم این منطقه به دنبال احیای بارگاه شمس هستند که این مطالبه باید مد نظر قرار گیرد.

سومین همایش بین المللی شمس و مولانا امروز و فردا در خوی برگزار می شود.

در این همایش 12 مقاله برای سخنرانی، هفت مقاله برای طرح در نشست های تخصصی، 20 مقاله برای چاپ در نشریه تخصصی و 6 مقاله برای ارائه پوستر برگزیده شده است.

شمس الدین محمد بن علی بن ملک داد تبریزی بنا بر اشاره های تاریخی به احتمال زیاد در سال 582 هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به ' شیخ پرّان' و ' زر دوز' بود.

کتاب 'مقالات شمس' شامل مطالب ارزنده ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شده است.

شمس تبریزی، روحیه و نگرش اندیشمند نابغه ای مثل مولوی را متحول کرد و از مولوی عابد، یک عارف عاشق ساخت.

هفتم مهرماه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز شمس نامگذاری شده است و همه ساله برنامه ها و همایش های علمی و فرهنگی گوناگونی در خصوص معرفی اندیشه ها و مزار شمس تبریزی در خوی برگزار می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: