کد خبر: 3651618
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
آیت‌الله العظمی سبحانی:
گروه حوزه‌های علمیه: مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه عالم شدن و تحصیل برای طلاب سطح عالی حوزه واجب عینی است تاکید کرد: ما اگر می‌خواهیم سرباز خوبی برای امام زمان باشیم و ایشان برای ما دعا کنند باید خوب درس بخوانیم و عالم و با سواد شویم.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی امروز در درس خارج خود گفت: اسلام مبتنی بر عقیده و احکام است؛ در معارف موافقت التزامیه واجب است و جای بحث نیست و همه باید ملتزم شوند که خداوند حکیم و عالم و قادر و ... است و باید به نبوت و امامت انبیاء و اولیاء و معاد و برزخ ملتزم شویم.
وی افزود: اما در احکام که برخی توسلی و برخی جنبه وجوبی دارد باید به احکام وجوبی هم معتقد باشیم و هم آن را عمل کنیم ولی برخی در احکام توسلی اعتقاد را لازم نمی‌دانند.
وی افزود: امور قلبی قابل امر و نهی نیست بلکه باید دنبال مقدمات آن برویم و اگر مقدمات تحصیل شد یقین نیز به دست خواهد آمد بنابراین موافقت التزامیه نمی‌تواند متعلق امر باشد.
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه پیش مطالعه، درس را برای انسان گوارا می‌کند تصریح کرد: من وقتی وارد درس آیت الله بروجرودی می‌شدم مسجد از مباحثه طلاب، غلغله بود؛ بنابراین پیش مطالعه برای فهم درس لازم است.
وی در ادامه گفت: یکی از کارهای حضرت مهدی دعای برای شیعیان است؛ همان طور که در روایت فرموده‌اند: اگر دعای ما نبود بلا نازل و دشمنان شما را شکار می‌کنند.
این مرجع تقلید تصریح کرد: 40 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و یک جمهوری اسلامی است و یک جهان دشمن و دوست کم داریم زیرا ما دنبال اسلام اهل‌بیتی هستیم و با این که این همه ماهواره علیه شیعه کار می کنند اما چون حضرت مهدی نظر به شیعه دارد این نظام پابرجاست.
ایت‌الله سبحانی بیان کرد: ما باید سرباز خوبی برای حضرت باشیم و سربازی، علم خوب و دانش می‌خواهد و حوزه‌های ما باید علمی باشد و عالم و مفسر و فقیه و خطیب با معلومات تربیت کند.
وی تاکید کرد: اگر در کشور امنیتی وجود دارد بر اثر دعای حضرت است و ما باید با درس خواندن از دعای آن حضرت بهره ببریم از ین رو کسانی که به درجه عالی حوزه رسیده‌اند تحصیل برای آنان واجب کفایی نیست بلکه عینی است.   
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: