کد خبر: 3652008
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۶
آیت‌الله هادوی:
گروه حوزه‌های علمیه: استاد تفسیر حوزه علمیه گفت: در زمان ما یکی از مصادیق بارز کسانی هستند که به صورت دائمی شبهه در افکار متدینین ایجاد می‌کنند تا افکار باطل را رواج داده و دیگران را هم به وادی انحرافی که در آن هستند بکشانند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی امروز 19 مهر در ادامه سوره مبارکه حجرات با بیان اینکه ظاهرا در دوره پیامبر(ص) عادت عرب جاهلی، بلندکردن صدا در نزد ایشان بوده است به حساسیت خداوند در مورد این مسئله که موجب حبط عمل است گفت: در آیه سوم این سوره فرموده است افرادی که صدای خود را در نزد پیامبر(ص) پایین بیاورند اجر عظیمی دارند.
وی تاکید کرد: علت حساسیت زیاد خداوند به مسئله پایین آوردن صدا برای است که این رفتار نشانه ایمان مومنان به پیامبر(ص) است.
هادوی بیان کرد: این آیات نکته بسیار مهمی را بیان کرده و آن اینکه برای کسب معرفت و رسیدن، خیلی باید مراعات کرد؛ بلندحرف زدن سبب ناراحتی پیامبر می شد اما ایشان سخنی نمی‌گفت و شرح صدر داشت؛ پیامبر(ص) هرگز نفرین نمی‌کرد پیامبری که برای کفار هم دعا می‌کرد تا به راه درست برگردند.
این استاد تفسیر حوزه علمیه اظهار کرد: پیامبر برای کفار و مشرکان هم دلسوز بود بنابراین به مراتب برای مومنان دلسوزتر بود و با اینکه معذب می‌شد نفرین نمی‌کرد لذا خداوند فرموده است که شما وقتی پیامبر را ناراحت کنید اعمالتان از بین می‌رود.
هادوی تهرانی عنوان کرد: در وادی ایمان حساسیت‌ها زیاد است تا جایی که حسنات ابرار سیئه برای مقربان است از این رو کسی که به پیامبر ایمان داشته باشد رفتارش دارای کنترل بیشتری می شود به خصوص وقتی این رفتار در مقابل پیامبر(ص) انجام شود که همانند ضعیفترین افراد جامعه زندگی می‌کند.
وی همچنین در ادامه تفسیر سوره محمد(ص) گفت: در آیه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَلَا تُبْطِلُوا أَعْمَالَكُمْ(33)»  امر، امر ارشادی و در الرسول مولوی است به همین دلیل از هم جدا شده است.
وی افزود: در آیه بعد «إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ مَاتُوا وَهُمْ كُفَّارٌ فَلَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَهُمْ(34)» اشاره شده که کسانی که کفر ورزیده و دیگران را هم از راه خدا منحرف می کنند و در این حال مرده اند هرگز خداوند آنان را نخواهد بخشید و عذاب بر آنان مسجل است و این گروه نیز همان گروهی هستند که در تعابیر به ائمه کفر معروفند.
هادوی تهرانی عنوان کرد: البته مصادیق این آیه در هر دوره‌ای متفاوت است و در زمان ما یکی از مصادیق بارز کسانی هستند که به صورت دائمی شبهه در افکار متدینین ایجاد می‌کنند تا افکار باطل را رواج داده و دیگران را هم به وادی انحرافی که در آن هستند بکشانند و به خصوص امواج این شبهه در فضای مجازی زیاد است.
این استاد تفسیر حوزه اظهار کرد: البته دنیا همیشه این طور بوده که ائمه هدی مردم را به هدایت دعوت کرده و عده‌ای نیز که ائمه کفر هستند مردم را به وادی انحراف برده‌اند.
این استاد حوزه علمیه بیان کرد: از منظر اسلام مردم سه گروه هستند؛ ائمه هدایت؛ ائمه کفر و جمعیت زیادی نیز بین این دو هستند و برزخ نیز همین سه گروه را شاهدیم؛ ائمه کفر در برزخ نیز گرفتار عذاب و ائمه هدایت در بهشت برزخی‌اند و مابقی نیز در برزخ در خواب هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: