کد خبر: 3652180
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
گروه بین‌الملل: ساکنان شهر شیعه‌نشین «عوامیه» در شرق عربستان، با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت تلاش برای شکستن محاصره شهر عوامیه و جمع‌آوری موانع بتنی این شهر تأکید کردند.
درخواست شیعیان عوامیه برای جمع‌آوری موانع بتونی
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «شفقنا»؛ مردم شهر شیعه‌نشین عوامیه در شرق عربستان سعودی تلاش می‌کنند تا به محاصره  این شهر که بیش از چهار ماه به طول انجامیده، پایان دهند این در حالی است که روند اقدامات تنش‌زا در این منطقه با ابزارهای مختلف نظامی‌گری همچنان در حال تشدید است.

به گفته مردم عوامیه، محاصره این شهر هنوز پایان نیافته بلکه این روند همچنان ادامه دارد و خود را در محرومیت از خدمات، حضور نظامی از طریق برپایی ده‌ها ایست و بازرسی و موانع بتونی نشان می‌دهد که روند ارتباط میان این شهر را مختل کرده است.

براساس این گزارش، روند سرکوبگری‌های مقامات آل‌سعود علیه مرم عوامیه پایان نمی‌یابد و روز به روز حجم و شکل این اقدامات که از دهم می ۲۰۱۷ میلادی با نوعی محاصره نظامی این شهر آغاز شد، آشکار می‌شود. در حالی که مقامات این کشور مدعی شده‌اند که عملیات نظامی در این شهر در نهم اگوست پایان یافته اما محاصره علنی به قوت خود باقی است و روند کشتار و تخریب و موج بازداشت‌ها از طریق استقرار خودروهای زرهی و نظامی و موانع بتونی در ورودهای این شهر همچنان ادامه دارد.

پس از بیش از دو ماه از اعلام پایان عملیات نظامی نیروهای سعودی در مناطق عوامیه، مردم این شهر به طرق مختلف از قبیل تشکیل کمیته‌های ارتباطی مانند «کمیته تواصل» خواستار رهایی از رنج‌های روز افزون خود و پایان محاصره این شهر شده‌اند اما پاسخ این درخواست‌ها جز کشتار، تخریب، خونریزی و محرومیت چیز دیگری نبوده است.

مردم عوامیه خواهان جمع‌آوری موانع هستند

موضوع موانع بتونی در شهر شیعه‌نشین عوامیه و تداوم محاصره این شهر باعث شد تا مردم جمع‌آوری و برچیدن این موانع  را خواستار شوند و با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دهند.

آنها در این بیانیه تاکید کردند که موانع موجود در این شهر نه تنها باعث انزوای آنها از شهرها و روستاهای مجاور شده بلکه روند جابجایی میان مناطق و محله های مختلف این شهر را نیز مختل کرده است.

ساکنان این شهر در بیانیه خود وعده‌های دروغین و تکراری مقامات سعودی درباره برچیدن موانع بتنی در منطقه عوامیه و خیابان‌های آن به‌ویژه راه‌های اصلی ارتباطی با شهر صفوی در شمال و شهر قطیف در جنوب و شهرهای الناصره و الزهراء و دانه الرمس در غرب این شهر را محکوم کردند.

درخواست جمع آوری موانع در شهرستان عوامیه، «ظافرالشهری» استاندار قطیف را واداشت تا به زعم خود و جلوی رسانه‌ها برای شتاب بخشیدن به درخواست شهروندان عوامیه و تامین امنیت در این منطقه اقدام کند.

وی در دیدار هیئتی از اهالی عوامیه که از وی خواسته بودند موانع بتونی را از این شهر جمع آوری‌کند، به طور ضمنی به ابقای وضعیت موجود اعتراف کرد و مدعی شد که دفتر وی به روی همه باز است و شهروندان می‌توانند هرشکایتی را خواستند ارائه کنند/.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: