کد خبر: 3678251
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
بیگوردی:
گروه فرهنگی: یک مدرس حوزه و دانشگاه گفت: در عمل باید اصول رفتاری و معرفتی اسلام را بیاموزیم و الگوگیری از سیره ائمه بر مبنای اصول معرفتی اسلام است و باید مقتضیات زمان را در چهارچوب عقل و شرع در نظر بگیریم.
لیلا بیگوردی، مدرس حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از زنجان، با اشاره بر اهمیت الگوبرداری از سیره ائمه اطهار به‌ویژه فاطمه زهرا (س) در صیانت از حریم عفاف و حجاب، اظهار کرد: الگوگیری از برترین‌های اخلاقی یکی از شیوه‌های رسیدن به کمال است و فاطمه زهرا (س) الگویی کامل برای بانوان در همه اعصار هستند.
 
بیگوردی با بیان اینکه ممکن است عده‌ای این اشکال را طرح کنند که مقتضیات زمان حاضر با زمانی که این بانوی بزرگوار زندگی می‌کردند متفاوت بوده و امکان الگوبرداری وجود ندارد، تصریح کرد: در عمل باید اصول رفتاری و معرفتی اسلام را بیاموزیم و مقتضیات زمان را در چهارچوب عقل و شرع در نظر بگیریم.
 
این مدرس حوزه و دانشگاه تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) در روایتی در این باره می‌فرماید : «العالم بزمانه لا تهجم علیه اللوابس»؛ «آن کس که آگاه از زمان و شرایط دوران خویش است مورد هجوم اموری که او را به اشتباه و شبهه می اندازد واقع نمی‌شود» و مولای متقیان علی (ع) نیز در سخنی فرمودند که «فرزند زمانه خویشتن باشید» بر همین اساس پیروی از اصول تربیتی و اخلاقی از بانویی که اسوه در اخلاق بودند در زمان حاضر نیز ممکن خواهد بود.
 
بیگوردی گفت: نمونه‌ای از این مساله را می‌توان در تعریف جدیدی از مفاهیم مورد توجه قرار دارد در زمان گذشته افرادی که در مصاف با کفار به شهادت می‌رسیدند عنوان شهید به آنها تعلق می‌گرفت ولی در عصر حاضر جوانان برومندی که در عرصه پیشرفت کشور در حوزه مطالعات هسته‌ای به دست منافقان به شهادت رسیدند نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.
 
این مدرس حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه باید همواره اصول مورد تاکید اسلام را بشناسیم و به آنها متعهد باشیم، تصریح کرد: طبق قولی از شهید مطهری یاد گرفتن هر چیزی که جامعه اسلامی به آن نیاز دارد واجب کفایی است و قدم گذاشتن در این راه قطعا موجب رضایت خدای متعال خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: