کد خبر: 3678558
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
گروه اجتماعی: وکیل موقوفات حاج الله‌یار خان بیجار گفت: حاج الله‌یار خان روستای ویس مرید و آغه مراد را 125 سال پیش وقف عمه خود برای اطعام نیازمندان و زوار کربلا و در راه ماندگان کرده است.

حمید علیخانی، وکیل موقوفات حاج الله‌یار خان بیجار در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قران(ایکنا) از کردستان، با اشاره به اینکه حاج شهر بانو عمه الله یار خان روستای آغه مراد را برای وقف به بردارزاده خود واگذار کرده است، اظهار کرد: حاج الله‌یار خان نیز روستای ویس مرید و آغه مراد را 125 سال پیش وقف عمه خود برای اطعام نیازمندان و زوار کربلا و در راه ماندگان کرده است.
وی افزود: مرحوم حاج الله یارخان روستاهای ویس مرید و آغه مراد از توابع شهرستان بیجار را به صورت شش دانگ وقف کرده است.
وکیل موقوفات حاج الله‌یار خان بیجار اعلام کرد: موقوفه ویس مرید سالانه در کل 400 میلیون تومان درآمد دارد که در راستای نیات واقف برای کمک به زوار و در راه‌ماندگان کربلا و کمک به افراد پیر و سالخورده هزینه می‌شود.

زمین‌های کشاورزی که از  125 سال گذشته نیازمندان و زوار را اطعام می‌کند
علیخانی بیان کرد: در این راستا هر ساله 10 خانواده پیرمردو پیرزن که به دلیل ناتوانی جسمی قادر به تأمین مایحتاج خود نیستند، از درآمد این موقوفه بهره‌مند می‌شوند.
موقوفه روستای ویس مرید 185 رقبه دارد
وی عنوان کرد: موقوفه روستای ویس مرید 185 رقبه دارد که تمام این رقبات زمین‌های کشاورزی روستا هستند که درآمد آن‌ها سالانه صرف زوار کربلا خواهد شد.
وکیل موقوفات حاج الله‌یار خان بیجار ادامه داد: روستای آغه مراد نیز دارای 70 رقبه است که سالانه 300 میلیون تومان درآمد دارد و تاکنون کل اسناد مالکیت آن با کمک اوقاف صادر شده است.

زمین‌های کشاورزی که از  125 سال گذشته نیازمندان و زوار را اطعام می‌کند

وی با اشاره به اینکه در کل هزار و 250 خانوار پیرمرد و پیرزن تحت پوشش این مووقفه قرار گرفته اند که در طول یک سال از کمک‌های این موقوفه به هر خانواده شش و نیم میلیون تومان کمک شده است.
علیخانی با اشاره به اینکه برای کمک به زوار کربلا نیز از محل درآمد این موقوفه غذا و مایحتاج زوار تهیه و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، افزود: امسال و سال گذشته نیز از محل همین موقوفه به موکب کردستان در کربلا کمک شده است.
فرد واقف تا قیامت از اموال خود بهره‌مند می‌شود
وی با اشاره به اهمیت وقف اموال گفت: کسی که فوت می کند بعد از مرگ فقط می‌تواند از این دنیا یک کفن را با خود ببرد اما واقف تمام آنچه را که وقف کرده با خود خواهد برد و تا قیامت نیز از آن بهره‌مند می شود.

زمین‌های کشاورزی که از  125 سال گذشته نیازمندان و زوار را اطعام می‌کند

وکیل موقوفات حاج الله‌یار خان بیجار افزود: خاندان الله یار خان در بیجار جزء خاندان بزرگ و ماندگار شهرستان هستند که دلیل اصلی این ماندگاری همان وقف اموال است چراکه از شرق تا غرب ایران از غذای این موقوفه در کربلا بهره‌مند می‌شوند.
تهیه غذا برای 25 هزار نفر از زوار کربلا
وی افزود: در موکب استان کردستان 25 هزار نفر را از زوار را از محل درآمد این موقوفه غذا و اسکان داده ایم که همین امر نشان از اثرگذاری وقف در جامعه است.

زمین‌های کشاورزی که از  125 سال گذشته نیازمندان و زوار را اطعام می‌کند

علیخانی بیان کرد: دل کندن از اموال دنیایی سخت است ولی وقتی به نتیجه اموال موقوفه و اثرگذاری آن در جامعه خوب فکر کنیم آن را برای ما آسان می کند.
وی در پایان یادآور شد: من هم یک قطعه باغ و یک ساختمان مسکونی از اموال خود را وقف موکب کربلا و نمازخانه بین راهی کرده ام که امیدوارم خداوند متعال آن را از من بپذیرد.

زمین‌های کشاورزی که از  125 سال گذشته نیازمندان و زوار را اطعام می‌کند

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمیدعلیخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۸/۰۱/۰۵ - ۰۲:۵۹
0
0
خداراشاکریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: